fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Zapowiedź uroczystości 5. rocznicy śmierci prezydenta Pawła Adamowicza

Aby uczcić tragicznie zmarłego prezydenta, w dniach 12-14 stycznia br. zaplanowano szereg wydarzeń. Najważniejsze będzie  wspólne złożenie 13. stycznia kwiatów przy płycie między Katownią a Złotą Bramą, w miejscu gdzie 5 lat wcześniej Paweł Adamowicz został ugodzony nożem przez zamachowca. Następnie będzie można uczestniczyć w  uroczystościach zaplanowanych w Bazylice Mariackiej, gdzie umieszczona jest urna z prochami tragicznie uśmierconego prezydenta.

Dzień Patrona  Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego

W piątek, 12 stycznia od godz. 12.00 Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Adamowicza będzie obchodziło Dzień Patrona. Liceum to powstało z jego inicjatywy i pomysłu. Dziś jest jedyną szkołą średnią w Polsce prowadzoną w ścisłym partnerstwie z trzema uczelniami, czyli: Uniwersytetem Gdańskim, Politechniką Gdańską i Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, a organem prowadzącym jest Fundacja Pozytywne Inicjatywy. O okolicznościach powstania tej placówki oświatowej tak mówi jej dyrektor –  Waldemar Kotowski:

– W tym roku minęło 5 lat, od kiedy pan prezydent Paweł Adamowicz spotkał się z dyrektorem jednej ze szkół w Szkocji, co opisał w swojej książce „Gdańsk jako wspólnota” i wydaje mi się, że był to ten moment, kiedy w głowie pana prezydenta pojawił się pomysł powołania w Gdańsku trochę innej szkoły niż te, które do tej pory funkcjonowały. Niestety, pan prezydent nie doczekał momentu, kiedy szkoła powstała. W 2019 roku powołano do życia przy Uniwersytecie Gdańskim Liceum Ogólnokształcące. Co roku obchodzimy Dzień Patrona Szkoły, natomiast w tym roku pierwszy raz nasze uroczystości zostały wpisane do uroczystości miejskich…Szkoła, czerpiąc z myśli śp. prezydenta jest również miejscem otwartości i dialogu. Realizując tę ideę chce być miejscem wymiany myśli.

Przy tej okazji odbędzie się debata na ważne dla młodzieży, ale też i społeczeństwa tematy. Zaproszeni goście: prezydent Aleksandra Dulkiewicz, prof. Cezary Obracht-Prondzyński oraz Wojciech Rzehak podyskutują wraz z młodzieżą na temat co znaczy dziś nowoczesna szkoła w nowoczesnym mieście.

 

Nagroda im. Prezydenta Adamowicza

Ustanowienie jej to wspólna inicjatywa ICORN (Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia), Europejskiego Komitetu Regionów oraz Miasta Gdańska. W sobotę, 13 stycznia o godz. 16.00 w Instytucie Kultury Miejskiej zaplanowano ogłoszenie laureatów tej nagrody. Ma ona wymiar ponadnarodowy. Jak jest jej geneza i sens wyjaśniła wdowa po prezydencie, europosłanka  Magdalena Adamowicz:

– Śmierć Pawła Adamowicza była wielkim dramatem i tragedią, nie tylko dla nas, dla rodziny, ale też dla gdańszczan i wielu Polaków. Ale w sercach niektórych ludzi, oprócz żalu i smutku narodziła się myśl, aby stworzyć coś więcej. Nie chcieliśmy, by ta tragedia była zapamiętana jako dramat i smutek, chcieliśmy przekuć ją w coś, co da nadzieję na promowanie dobra i dobrych praktyk, a także postaw, które sprawią, że w przyszłości mowa nienawiści nie będzie zbierać takich żniw i plonów. Dlatego została powołana inicjatywa Nagrody imienia Pawła Adamowicza. W tym roku zostanie przyznana po raz trzeci. Nagroda jest dla tych, którzy są odważni w promowaniu postaw walczących o prawdę, walczących przeciwko ksenofobii, mowie nienawiści oraz promujących równość, wolność i tolerancję.

W tej edycji nominowani zostali:

  • Nathalie Appere – Burmistrz Rennes – za zaangażowanie, osobiste przekonanie i pionierskie przywództwo jako pierwsza kobieta burmistrz Rennes od 2014 roku.
  • Alla Myronova – Wójt gminy Inhulka/ Ukraina – za walkę o niepodległość Ukrainy i działania na rzecz rozwoju gminy.
  • Anna Dąbrowska- Prezes Stowarzyszenia Homo Faber – Stowarzyszenie to jest organizacją, której główną misją jest propagowanie praw człowieka w ramach hasła: „Prawa człowieka: małe kroki, duże zmiany”. Fundacja ta zrzesza ekspertów z różnych dziedzin, którzy wykorzystują swoje doświadczenie i zaangażowanie, aby wprowadzać pozytywne zmiany w społeczeństwie. Ich celem jest, aby każdy mieszkaniec Lublina mógł cieszyć się pełnią praw bez względu na pochodzenie, orientację czy przekonania.
  • Stowarzyszenie na rzecz Demokracji Lokalnej w Zavidovici (Bośnia i Hercegowina) od lat 90-tych Stowarzyszenie niesie pomoc i działa na rzecz odzyskania godności gospodarczej i społecznej autonomii dla tysięcy ludzi, którzy byli ofiarami konfliktów lub prześladowań na całym świecie.
  • Krajowa Federacja Stowarzyszeń Kobiet Romek Kamiry – Kamira jest ogólnokrajową federacją stowarzyszeń kobiet romskich i działa na rzecz wolności, solidarności i równości Romów. Jej głównymi celami są: promowanie włączenia społecznego, jednocześnie promując zachowanie romskich zwyczajów i tradycji.

Główne uroczystości w rocznicę zamachu

Podczas konferencji prasowej 29. grudnia 2023 zapowiedziała je Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska:

– Bardzo serdecznie zapraszam, jak co roku, 13 stycznia o godzinie 19.00 pod tablicę upamiętniającą miejsce zamachu, która znajduje się między Katownią a Złotą Bramą. Zaplanowano tam krótkie wspomnienie pana prezydenta i złożenie kwiatów. Następnie wspólnie przejdziemy do Bazyliki Mariackiej. To wszystko przy dźwiękach wygrywanych na carillonie, które tak dobrze pamiętamy z tamtego czasu: The Sound of Silence. Następnie o 20.00 odbędzie się międzywyznaniowa modlitwa przy grobie i widowisko słowno-muzyczne, które także ma nas skłonić do refleksji, bo poza występami artystycznymi będą cytowane fragmenty różnych wystąpień pana prezydenta Pawła Adamowicza, które nie straciły na aktualności. 

Gdańskie carillony Pawłowi Adamowiczowi

W dniach 12 stycznia o godz. 11.00 na wieży kościoła św. Katarzyny i 13 stycznia, o godz. 12.05 na wieży Ratusza Głównego Miasta roku odbędą się koncerty carillonowe poświęcone Pawłowi Adamowiczowi. Prezydent był wielkim orędownikiem przywrócenia miastu gdańskiej kultury carillonowej oraz fundatorem dzwonu w kościele św. Katarzyny w Gdańsku. Utwory wykona Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska oraz Paweł Hulisz z Tubicinatores Gedanenses. Koncertów będzie można posłuchać na żywo, w okolicy wież kościoła św. Katarzyny oraz Ratusza Głównego Miasta a także online na profilu gdańskich carillonów na Facebooku.

Program całości wydarzeń

12 stycznia (piątek)

  • 11.00 / Koncert carillonowy / wieża kościoła św. Katarzyny
  • 12.00 / Dzień Patrona / Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Adamowicza
  • 18.00 / Promocja książki Antoniego Pawlaka pt. „Pusty gabinet. Paweł Adamowicz: prezydent, szef, przyjaciel” / biblioteka ECS

13 stycznia (sobota)

  • 16.00 / Ogłoszenie laureata Nagrody im. Prezydenta Adamowicza / IKM, Kunszt Wodny
  • 19.00 / złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej / plac pomiędzy Katownią z Złotą Bramą
  • 19.30 / modlitwa międzywyznaniowa / Bazylika Mariacka
  • 20.00 / widowisko słowno-muzyczne z udziałem polskich wykonawców / Bazylika Mariacka

 

14 stycznia (niedziela)

  • 12.00 / msza święta w intencji śp. Pawła Adamowicza / Bazylika Mariacka
  • 12.05 / Koncert carillonowy / wieża Ratusza Głównego Miasta
  • 13.30 / Odsłonięcie ławeczki Pawła Adamowicza / Wyspa Spichrzów
  • 17.00 / Wieczór dla przyjaciela / ogród zimowy ECS

Anna Kłos

Fot. Anna Kłos

Od lewej: Magdalena Misztal – ECS, Jacek Bendykowski – prezes Fundacji Gdańskiej, Magdalena Adamowicz i Antonina Adamowicz, przemawia Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska

Magdalena Adamowicz (z prawej) i Antonina Adamowicz, z tyłu Aleksandra Dulkiewicz i dyr LO Waldemar Kotowski