fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Gdański Tydzień Zawodowca

Absolwenci podstawówek planują swe dalsze życie

Kończąc szkołę podstawową człowiek rzadko wie co dalej. Czasem wyboru dokonują za niego rodzice, czasem koleżanki czy koledzy. Aby ułatwić podjęcie decyzji, która przecież może nakreślić całą drogę życiową, pomogą fachowcy. Temu służy Gdański Tydzień Zawodowca , który rozpoczął się 16. marca br. od Gdańskich Targów Szkół Ponadpodstawowych w Amber Expo. Placówkę odwiedziły w sobotę tłumy ośmioklasistów – nieraz w towarzystwie rodziców. Swe stoiska informacyjne rozstawiło 15 zespołów szkół zawodowych szczebla technikalnego i szkół branżowych I stopnia, a także 19 liceów ogólnokształcących, które także „polują” na najlepszych kandydatów do klas pierwszych, którzy zaczną u nich naukę od pierwszego września tego roku.

Od najbliższego poniedziałku (18. 03.) do piątku (22.03.) trwać będą Dni Otwarte Gdańskich Szkół Ponadpodstawowych. Będzie można je odwiedzać według harmonogramu zamieszczonego na stronie Urzędu Miasta Gdańska.

 

Gala konkursu PRACODAWCA PRZYJAZNY GDAŃSKIEJ SZKOLE ZAWODOWEJ

Była ona bardzo ważnym punktem sobotniego programu. Poszczególne szkoły zawodowe wytypowały wcześniej przedsiębiorstwa, które systematycznie, często od wielu lat, współpracują z nimi, chcąc aby absolwenci byli jak najlepiej i jak nowocześniej wyszkoleni i przygotowani do pracy w wybranym przez siebie zawodzie. I mają nadzieję, że w ten sposób zapewnią sobie świetnych pracowników. (fot. 1858)

Statuetki wręczano wszystkim nominowanym przedsiębiorcom oraz za super wzorową współpracę firmy ze szkołą – GRAND PRIX. Nagrodę tę zdobył tandem: Zespół Szkół Łączności i firma ASBIS Poland. Wręczył ją kurator pomorski Grzegorz Kryger w towarzystwie wiceprezydent Gdańska Moniki Chabior.

(Tu fot. nr 1854)

 

  • Szkoły Okrętowe i Techniczne Conradinum, będące pod opieką przedsiębiorstwa Remontowa Schipbuilding są tuż przed rozpoczęciem obchodów roku dwu jubileuszy. Już 28. września 2024 rozpocznie się Rok Jubileuszu 230-lecia utworzenia szkoły. Karol Fryderyk Conradi, (nie mający potomków a dużo bogactw), w roku 1794 w zapisie testamentowym zadysponował utworzenie Fundacji i nakazał powołanie Instytutu Szkolnego i Wychowawczego swego imienia w Jankowie pod Gdańskiem. Fundator zostawił 200 tys. talarów w gotówce, 84 tys. w papierach, 6 kamienic i spichlerzy w Gdańsku i 5 wiosek pod Gdańskiem, wykonawcy testamentu nie mieli zatem problemów z realizacją jego ostatniej woli. Także z zapisem, że niezamożni chłopcy mogą uczyć się za darmo, a w szczególnych przypadkach nawet dostawać stypendium. Przez lata istnienia szkoła zmieniała profile nauczania. W 1900 roku została przeniesiona do Gdańska. Gmach przy ul. Piramowicza zaprojektował wybitny gdański architekt, a przy wykonawstwie nie szczędzono pieniędzy. W tej historycznej formie budynek przetrwał dwie wojny światowe, a po drugiej z nich główny profil nauki został ukierunkowany na kształcenie kadr dla przemysłu stoczniowego. Z biegiem czasu postawiono nowe budowle i pojawiły się nowe kierunki nauczania. Zgodnie z życzeniem fundatora, uczniowie noszą mundurki i czapki z wyszytym złotą nicią herbem Conradich. Dopiero od 1967 roku uczęszczają do tej placówki także dziewczęta. Jak łatwo policzyć, w roku przyszłym przypada 125-ta rocznica rozpoczęcia działalności Conradinum pod obecnym adresem przy ul. Piramowicza, zatem – jak informuje jej dyrektor Andrzej Butowski, obchody tej rocznicy zakończą Rok Jubileuszowy. Jako że przedsiębiorstwo Remontowa Shipbuilding od lat bardzo angażuje się we współpracę ze szkołą, niewątpliwie i w organizację Roku Jubileuszowego będzie miało swój aktywny wkład. (fot. 1836, 1861)

 

  • Zespół Szkół Samochodowych zgłosił nominację do nagrody dla Grupy MAKURAT. Pomorski kurator wręczył statuetkę właścicielowi firmy Mirosławowi Makuratowi. Przedstawiciele młodzieży dziękowali za umożliwienie uczniom odbywania praktyk, udziału w warsztatach, konsultacje w kształtowaniu programu nauczania zawodu, przekazywanie na potrzeby edukacji wycofanych z użytkowania samochodów i ich części. (Fot. 1829 lub 1830)

 

  • Zespół Szkół Kreowania Wizerunku współpracuje aktywnie z wieloma instytucjami i firmami, ale tym razem chciał wyróżnić ABB s.c. , szczególnie za inicjatywy dotyczące fryzjerstwa, w tym zaangażowanie w konkursie „Bursztynowy Grzebień”, poza tym systematyczne doposażanie szkoły w sprzęt, patronat nad klasami fryzjerskimi, przekazywanie nowości i tajników tego zawodu. (fot. 1822).

 

Wymieniam tylko kilka z firm, które otrzymały podziękowania, dyplomy i statuetki za współpracę ze szkołami.  Można odnieść wrażenie, że każdy zespół szkół z branży kształcenia zawodowego jest we współpracy z przyszłymi pracodawcami młodzieży. Niewątpliwie jest to korzystne dla obu stron.

Anna Kłos

Fot. Anna Kłos

Zespól Szkół Łączności otrzymał Grand Prix. Conradinum Zespół Szkół Samochodowych Zespół Szkół Kreowania Wizerunku

Zdobywcy statuetek i organizatorzy Gali