A G E N D A
10.00 – 11.45
Ochrona danych osobowych w stosunkach pracy, w tym zmiany wprowadzone do kodeksu pracy 4 maja 2019 r.
Monitoring po zmianach od 4 maja 2019 r.
11.45
Przerwa kawowa
12.00 – 13.00
Zmiany w prawie pracy w 2019 r.:
- Szkolenia okresowe pracowników (po zmianach 1.1.2019 r.)
- Okresowe badania lekarskie (po zmianach 4.5.2019 r.)
Zmiany w prawie pracy wchodzące w życie 7.9.2019 r.
- Kryteria dyskryminacji w prawie pracy
- Roszczenia pracownika z tytułu mobbingu, w tym rekomendacje Kancelarii co do treści wewnętrznych procedur dotyczących przeciwdziałania zjawiskom mobbingu, dyskryminacji i innych działań niepożądanych, działań komisji, sporządzania raportów
- Zmiany w dochodzeniu otrzymania świadectwa pracy, w tym nowa procedura sądowa
- Rozszerzenie zakresu podmiotowego osób podlegających szczególnej ochronie trwałości stosunku pracy
- Dochodzenie przedawnionych roszczeń ze stosunku pracy
P R E L E G E N C I
r. pr. dr Magdalena Rycak
Doktor nauk prawnych, radca prawny specjalizująca się w indywidualnym i zbiorowym prawie pracy. Ceniona specjalistka z zagadnień czasu pracy, w tym czasu pracy kierowców. Z tej tematyki prowadzi od wielu lat szkolenia dla sędziów sądów powszechnych i biznesu. Referentka na wielu polskich i międzynarodowych konferencjach z tematyki prawa pracy. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Wieloletni wykładowca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Od 2009 r. adiunkt w Katedrze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Uczelni Łazarskiego w Warszawie. W latach 2010-2015 prodziekan Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego.
adw. dr Artur Rycak
Adwokat, doktor nauk prawnych, w latach 2000-2016 sędzia i asesor orzekający m.in. w sądach pracy i ubezpieczeń społecznych w okręgu lubelskim, warszawskim i warszawsko-praskim. Prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia na rzecz Sądów Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z siedzibą w Warszawie. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w prowadzeniu sporów sądowych. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu szkoleń z zakresu prawa pracy, procedury sądowej, kosztów sądowych i ustroju sądów powszechnych, w tym dla szefów działów kadr i HR, sędziów, radców prawnych, dyrektorów i pracowników sądów, aplikantów adwokackich, aplikantów radcowskich, asystentów sędziów i referendarzy sądowych oraz (ponad 3000 godzin szkoleń i zajęć akademickich). Obecnie obsługujący jako adwokat największe polskie i międzynarodowe spółki i korporacje w sporach sądowych oraz w ramach doradztwa z zakresu prawa pracy.