fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

10. kongres Smart Metropolia – „Pokonać kryzys”

Kilkudziesięciu ekspertów z Polski i zagranicy, panele dyskusyjne, prezentacje i warsztaty klimatyczne – tak będzie wyglądał 10. kongres Smart Metropolia. W tym roku dwudniowe wydarzenie organizujemy pod hasłem “Pokonać kryzys”. Kongres rozpocznie się w czwartek, 27 października, w Amber Expo, w piątek przenosimy się do Politechniki Gdańskiej. Smart Metropolia ma charakter otwarty, udział jest bezpłatny.

Czwartek, 27.10. Amber Expo, godz. 10-15.30  

Kongres, po oficjalnym otwarciu przez prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu, rozpocznie gość specjalny – mer Irpienia Oleksandr Markushyn. Opowie o doświadczeniach ukraińskich miast, które znalazły się na froncie wojny oraz o pomysłach na przyszłą współpracę samorządów Polski i Ukrainy.

Będziemy też rozmawiać o kryzysie energetyczno-klimatycznym z perspektywy lokalnych społeczności. Gośćmi będą m.in. dziennikarka, aktywistka oraz edukatorka ekologiczna Paulina Górska, reportażysta Marek Szymaniak, Szymon Bujalski – dziennikarz dla klimatu. 

Poznamy też spojrzenie ekspertów z zagranicy na temat projektowania, czystych, zdrowych i przyjaznych  miast “dla wszystkich”. O doświadczeniach ze swoich miast opowiedzą Erlijn Mulder rzeczniczka miasta Utrecht w Niderlandach, Joost van Faassen dyrektor ds. strategii w Amsterdamie oraz kataloński architekt i urbanista Joan Caba Roset. 

Po panelu odbędzie się debata młodych z udziałem osób z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego oraz uczniów ze szkół z projektu OMGGS “Klimat w szkołach metropolii”. Prowadzenie Ryszard Gajewski, prezes Gdańskich Wód.

Wieczorem w Galerii Metropolia odbędzie się Gala Wręczenia Nagród Smart Metropolia 2022.

Piątek 28.10. Politechnika Gdańska Budynek Hydromechaniki, godz. 8.30-16

Drugiego dnia samorządowcy, naukowcy, biznesmeni i społecznicy skupią się na nowych technologiach Smart City oraz mądrym zarządzaniu w dobie kryzysu. 

Odbędzie się m.in. Wspólny Konwent Gospodarczy przy Związku Uczelni w Gdańsku im. D. Fahrenheita. Uczestnicy omówią  warunki współpracy środowiska naukowego i gospodarczego na rzecz rozwoju projektów Smart City.  

Wydarzeniem towarzyszącym będą warsztaty pn. Mozaika klimatyczna. To gra edukacyjna dla dorosłych i młodzieży, podczas której wypracowane zostaną pomysły na wspólne proekologiczne działania samorządów, sektorów nauki, pozarządowego i biznesu. Chętnych prosimy o rejestrację przez FORMULARZ.

Warsztaty odbędą się 28 października br., w godz. 8.30-11.30 w Gdańsku, na Wydziale Hydromechaniki Politechniki Gdańskiej.

Warsztaty towarzyszą Kongresowi Smart Metropolia (PROGRAM). Odbywają się jako wydarzenie lokalne, w ramach międzynarodowego projektu Camelot, w którym uczestniczy 8 metropolii: Mediolan, Zagrzeb, Barcelona, Bari, Stuttgart, Porto, Craiova, Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz Europejskie Stowarzyszenie na rzecz Demokracji Lokalnej.