fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

[PP wspierają] AMBASADOR NOWEJ EUROPY / gala wręczenia nagrody i spotkanie z laureatami

AMBASADOR NOWEJ EUROPY / gala wręczenia nagrody i spotkanie z laureatami

 https://ecs.gda.pl/wydarzenia/ambasador-nowej-europy/

24/10/2023, 18.00

biblioteka Europejskiego Centrum Solidarności (1 piętro)

wstęp wolny

Najpierw laureaci konkursu zostaną uhonorowani tytułem Ambasador Nowej Europy, a później siądą do rozmowy o rodzinnej Europie – granicach i tożsamości. Kapituła uhonorowała za rok 2021 i 2022 aż czworo autorów oraz trzech ich wydawców. Nagrody zostaną wręczone już po raz dziesiąty.

/ transmisja online: ecs.gda.pl, gdansk.pl, FB ECS, YT ECS

Laureatów za rok 2021 i 2022 poznaliśmy we wrześniu podczas Gdańskich Targów Książki. Kapituła wyłoniła publikacje, które w odważny i bezkompromisowy sposób obalają stereotypy definiujące Europę i jej mieszkańców oraz szukają odpowiedzi na pytanie o to, czym dzisiaj jest Europa. Nagrodę za 2021 rok otrzymał Jaroslav Rudiš za książkę „Ostatnia podróż Winterberga” w tłumaczeniu Małgorzaty Gralińskiej (Książkowe Klimaty). Nagroda za 2022 rok została przyznana ex aequo autorom i wydawcom dwóch publikacji: Jarosławowi Hrycakowi i Izie Chruślińskiej za książkę „Zrozumieć Ukrainę. Historia mówiona” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej) oraz Kindze Nettmann-Multanowskiej za książkę „Warszawa rysuje Skopje” (Fundacja Centrum Architektury).

Podczas uroczystej gali laureatom i laureatkom przyznany zostanie tytuł AMBASADORA NOWEJ EUROPY, wręczony okolicznościowy medal i dyplom. Przyznana im zostanie również nagroda finansowa. Wydawcy otrzymają natomiast medal oraz dyplom.

Po ceremonii wręczenia nagród laureaci będą rozmawiać na temat Rodzinnej Europy – granic i tożsamości. W tytule dyskusji pobrzmiewa odwołanie do wizji Europy, jakiej doświadczył i pielęgnował w sobie Czesław Miłosz, którego Senat uczynił patronem 2024 roku. Europy niepodzielonej pomiędzy Zachodem i Wschodem, gdzie wszędzie czuł się domownikiem. Europy bogatej różnorodnością regionów, języków i kultur. Jednocześnie Europy doświadczonej tragedią nazizmu i komunizmu, a dziś targanej kolejnymi falami nacjonalizmu, populizmu i ksenofobii. Czy Europie warto wytyczać granice? Czy te granice pomiędzy wschodem i zachodem mają sens? A może lepiej mówić o Europie nie w kontekście granic, ale różnych przenikających się tożsamości? Właśnie te pytania zadamy laureatom jubileuszowej edycji konkursu Ambasador Nowej Europy.

goście
dr Kinga Nettmann-Multanowska
 | Anglistka, lektorka języka polskiego w Kirgistanie i Gruzji. Menadżerka kultury, kuratorka i inicjatorka wystaw, wydarzeń i publikacji dotyczących architektury i urbanistyki. Autorka i współautorka publikacji poświęconych polskim śladom w Gruzji i Macedonii Północne,. Wyróżniona medalem SARP „Bene Merentibus” (2022). Mieszkała w Skopje (2014–2018), obecnie żyje w Belgradzie.
Jej książka „Warszawa rysuje Skopje” (wyd. Centrum Architektury, 2022) ukazała się w sierpniu tego roku w wersji macedońskiej (wyd., Begemot, Skopje, tłum. Filip Dimevski)
Iza Chruślińska | Publicystka, działaczka na rzecz współpracy i dialogu polsko-ukraińskiego. Pracowała w Kijowie jako koordynatorka Planu Działań Rady Europy i Unii Europejskiej w dziedzinie mediów dla Ukrainy (2007–2008). Od 1994 roku współpracuje z „Przeglądem Politycznym”, publikuje także w licznych polskich i ukraińskich czasopismach. Autorka książek: „Była raz Kultura. Rozmowy z Zofią Hertz” (1994, 2003), „Wiele twarzy Ukrainy” (z Piotrem Tymą, 2005), „Ukraina. Przewodnik Krytyki Politycznej” (2009), „Diałohy porozuminnia. Pro ukrajinśko-jewrejśki wzajemyny” (wraz z Piotrem Tymą, 2011), „Ukraiński palimpsest. Oksana Zabużko w rozmowie z Izą Chruślińską” (2013), „Sploty – o Ukraińcach z Polski. Rozmowy z Piotrem Tymą” (2023). Otrzymała order Za odwagę intelektualną przyznawaną przez kapitułę środowiska lwowskiego związanego z pismem „JJ” (2016).
Jaroslav Rudiš | Czeski prozaik, dramaturg oraz scenarzysta i autor komiksów. Z wykształcenia historyk. Jako prozaik debiutował „Niebem pod Berlinem” (2022). Wspólnie z rysownikiem Jaromírem 99 stworzył postać Aloisa Nebla – kolejarza z czesko-polsko-niemieckiego pogranicza, którego czytelnicy mieli szansę poznać dzięki powieści graficznej (pol. „Alois Nebel”, 2007) oraz cyklowi komiksów w prasie. W Polsce ukazały się dotąd m.in. „Grandhotel” (2011), „Cisza w Pradze” (2014), „Czeski raj” (2016), a ostatnio „Stacja Europa Centralna” (2023).

prowadzący
dr Kacper Dziekan
 | wschodoznawca, sekretarz kapituły ANE, członek Zespołu ds. Międzynarodowych ECS
dr Iwona Reichardt | politolożka, członkini zarządu Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu

Nagroda AMBASADOR NOWEJ EUROPY przyznawana jest za najlepszą publikację, która w odważny i bezkompromisowy sposób obala stereotypy definiujące Europę i jej mieszkańców oraz szuka odpowiedzi na pytanie o to, czym dzisiaj jest Europa. Kapituła konkursu skupia się na odnajdywaniu merytorycznych i bardzo często nieoczywistych interpretacji nowych odsłon europejskiej solidarności, wzajemnych interakcji oraz nieustannego przenikania się historii, kultur i doświadczeń polityczno-społecznych narodów oraz społeczeństw Europy.
W poprzednich edycjach laureatami zostali m.in. Martin Pollack za książkę „Cesarz Ameryki. Wielka ucieczka z Galicji” (Czarne, 2011), Tony Judt i Timothy Snyder, „Rozważania o wieku XX” (Rebis, 2012), Aleksander Kaczorowski, „Havel. Zemsta bezsilnych” (Czarne, 2014), Serhii Plokhy, „Ostatnie imperium. Historia upadku Związku Sowieckiego” (Znak, 2015), Claudio Magris, „O demokracji, pamięci i Europie Środkowej” (Międzynarodowe Centrum Kultury, 2016), Ece Temelkuran, „Turcja: obłęd i melancholia” (Książkowe Klimaty, 2017), Dominic Lieven, „W pożogę. Imperium, wojna i koniec carskiej Rosji” (SEDNO, 2018), Krzysztof Czyżewski, „W stronę Xenopolis” (Międzynarodowe Centrum Kultury, 2019), czy też Tomasz Różycki, „Próba ognia. Błędna kartografia Europy” (Austeria, 2020).

/ Nagrodzone książki w dniu gali będzie można nabyć w bibliotece ECS, płatność gotówką lub kartą płatniczą