fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Trzy nowe projekty Wojciecha Bystrego

Umowę zapewniająca ich dofinansowanie podpisali 1 sierpnia 2024 r. marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Marcin Skwierawski oraz Wojciech Bystry, prezes zarządu Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Wartość projektu to ok. 5,2 mln zł, z czego ponad 4,9 mln zł stanowi dofinansowanie unijne.

 

Głównym celem pomoc społecznie wykluczonym

Obecna rzeczywistość jest trudna, dla części społeczeństwa nawet zbyt trudna. Celem trzech programów, które chce realizować ww. Towarzystwo jest ratowanie tych, którzy sobie z nią nie radzą, czyli kompleksowe wsparcie osób wykluczonych społecznie i zawodowo.

Pierwszym zagrożeniem dla ludzi jest bezrobocie. Dla bezrobotnych przewidziane są kursy i warsztaty, dzięki którym zdobędą kwalifikacje zawodowe niezbędne do znalezienia oraz utrzymania zatrudnienia.

Drugą przeszkodą jest, często występujące,  załamanie psychiczne, dlatego z uczestnikami projektu pracować będą m.in. psycholodzy, którzy pomogą w rozwijaniu umiejętności społecznych, budowaniu poczucia własnej wartości czy wyrabianiu motywacji do działania.

Kolejną trudnością mogą być procedury administracyjne. Doradcy zawodowi przekażą podopiecznym Towarzystwa wiedzę jak pisać CV czy przejść przez rozmowy kwalifikacyjne.  Powrót na rynek pracy często jest trudny, przede wszystkim dla  osób długotrwale bezrobotnych, niezaradnych życiowo, opuszczających zakłady karne czy doświadczających kryzysu w sprawach osobistych.

 

Koniecznością jest współpraca z pracodawcami

Jak mówi Wojciech Bystry, niesłychanie ważne jest stworzenie w zakładach pracy atmosfery przychylności dla podopiecznych Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Bardzo często takie osoby nie są w stanie poradzić sobie same na otwartym rynku pracy. Dla nich potrzebna jest bezpośrednia i spersonalizowana pomoc. Ważne, aby  dostały oferty zatrudnienia dostosowane do swoich predyspozycji. Z tego powodu Towarzystwo od lat jest w gronie Pracodawców Pomorza, organizacji skupiającej blisko tysiąc przedsiębiorstw. W dalszym ciągu liczy na dalszą owocną współpracę z ich kierownictwami i załogami.

 „Siła razem – na Fali integracji społecznej”

Pod takim hasłem realizowany będzie ten trzyczęściowy projekt. Zgodnie z założeniami, uczestniczyć w nim będzie 400 gdańszczan. Jest to projekt wieloletni, będzie realizowany do 2029 r. W. Bystry mówi, że jednym z pierwszych działań będzie zorganizowanie pogotowia socjalnego w Gdyni i Wejherowie, co jest koniecznością ponieważ te miasta nie posiadają Izb Wytrzeźwień, wobec tego osoby w stanie nietrzeźwym trafiają bezpośrednio do szpitali, blokując na SOR-ach miejsca dla osób, które nieraz są w stanie zagrażającym utratą życia.

Wciąż rozwijająca się działalność Towarzystwa nieustannie potrzebuje wzmocnienia wolontariatu.

 

  • Pomaganie takim osobom to trudne i odpowiedzialne działanie. Wiem jednak, że mamy sprawdzonego partnera, jakim jest Towarzystwo Pomocy im. św. brata Alberta – podkreśla Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

 

Anna Kłos

Fot. Anna Kłos

Uroczystość podpisania umowy. Pośrodku Wojciech Bystry, po jego prawej stronie marszałek Mieczysław Struk i wicemarszałek Marcin Skwierawski