fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP

 

„Pracodawcy Pomorza” uczestniczą w projekcie „Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej”

Centrum Monitoringu Legislacji to pierwsza w Polsce instytucja, której zadaniem jest nadzorowanie tworzonego w Polsce prawa. Powstało ono z inicjatywy Pracodawców RP, wpieranej przez „Pracodawców Pomorza” , Kujawsko – Pomorski Związek Pracodawców i Przedsiębiorców oraz Związek Pracodawców Polska Miedź. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (priorytet V, poddziałanie 5.5.2).

Dlaczego CML monitoruje legislację? Aby jak najwcześniej wychwytywać niekorzystne dla przedsiębiorców tendencje i zapisy i – w miarę możliwości – skutecznie im przeciwdziałać. Aby ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej i dać dobre narzędzie pozwalające sprawnieporuszać się w gąszczu nowych przepisów. Aby wejście do portalu CML pozwalało na szybkie uzyskanie wszechstronnej wiedzy o prawnym otoczeniu gospodarki. Aby o znaczących zmianach w przepisach nie dowiadywać się z opó?nieniem i w sposób fragmentaryczny.
Piętą achillesową polskiego systemu prawnego jest nie tylko ogromna ilość nowo powstających 
aktów i wciąż procedowanych, różnorodnych projektów, ale także mnogość instytucji mogących tworzyć prawo. A to praktycznie uniemożliwia monitorowanie na własną rękę zachodzących zmian. Choć instytucje tworzące prawo mają obowiązek informowania o efektach swojej pracy, to sprowadzają go na ogół do publikowania krótkich notek na stronach internetowych; których zresztą i tak jest zbyt wiele, by można wszystkie na bieżąco śledzić. Co gorsza, ich przejrzystość najczęściej pozostawia wiele do życzenia. To wszystko sprawia, że „wyłuskanie” z tego gąszczu informacji zmian, które mają największy wpływ na prowadzenie biznesu, jest zadaniem niezwykle trudnym i w dużej mierze przekraczającym możliwości przedsiębiorców;zwłaszcza małych i średnich, którzy nie mogą sobie pozwolić na zatrudnienie prawników. Korzystanie z oferty Centrum Monitoringu Legislacji zwalnia przedsiębiorców z obowiązku śledzenia na raz kilkudziesięciu stron internetowych i czytania wielu publikacji gazetowych i książkowych; oferuje wiedzę i informacje naprawdę potrzebne, przejrzyście usystematyzowane i aktualne.

Zapraszamy do zapoznania się z aktualnościami prawnymi Centrum Monitoringu Legislacji

www.cml.kpp.org.pl