12 lutego, we wnętrzach Centrum Wystawienniczo-Kongresowego Amber Expo, „Pracodawcy Pomorza” z sukcesem zrealizowali swoją rozpoznawalną w całej Polsce, coroczną uroczystość – Galę Evening. Blisko 700 gości, tworzących swoisty aliaż sfery przedsiębiorczości, polityki, samorządu, kultury i mediów, pogratulowało tego piątkowego wieczoru – wypełnionego muzyką i poczęstunkiem – Pomorskim Pracodawcom Roku 2015.
Rola prowadzącego Gali Evening przypadła w udziale Piotrowi Świącowi, wieloletniemu prezenterowi telewizyjnemu, trwale wpisanemu w środowisko dziennikarskie województwa pomorskiego.
Uczestnicy, którzy na co dzień działają w różnorodny sposób na wspólnej płaszczyźnie gospodarczej Pomorza, wysłuchali przemówienia Zbigniewa Canowieckiego, Prezesa Zarządu „Pracodawców Pomorza”, który otworzył wydarzenie słowami wypełnionymi satysfakcją:
– W ostatnich latach powstały na Pomorzu tysiące nowych firm i zupełnie nowe branże, np. wodno-klimatyzacyjne, drzewne, kosmetyczne. Również te tradycyjne branże wykazywały niesamowity wzrost – chociażby przemysł stoczniowy. Świetnie radzimy sobie na wszystkich rynkach. Ściągnęliśmy na Pomorze szereg markowych, dużych przedsiębiorstw. Działo się to dzięki tworzeniu nowych centrów biznesowych, w tym również centrów usług wspólnych. Byliśmy wspierani przez różnego rodzaju parki technologiczne i inkubatory przedsiębiorczości. Po wielu latach, jako przedsiębiorcy, czujemy się na uczelniach, jak w miejscach niezwykle nam przychylnych. Zostaliśmy zaproszenie do gremiów, zespołów konsultacyjnych, rad wydziałów. Naukowcy akademiccy są w naszych firmach. Władza samorządowa pędziła z podobną do naszej prędkością – pozyskali maksymalne możliwe wsparcie finansowe z programów regionalnych, ogólnokrajowych i z samej brukselskiej centrali. Pamiętajmy, że nagroda „Pracodawca roku” to nie tylko wyniki ekonomiczne. To również przestrzeganie społecznej odpowiedzialności biznesu.
Realizacja założeń gospodarczych i – w efekcie tego – mierzalne rezultaty, które pozwalają nam znaleźć się w czołówce przedsiębiorców, są bardzo trudne do uzyskania w pojedynkę. To, że biznes jest pracą zespołową, podkreślał co chwila w swojej wypowiedzi Zbigniew Canowiecki, odnosząc się chociażby do wieloletniej działalności Pani Teresy Kamińskiej, byłej Prezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, której determinacja, optymizm i konsekwencja w działaniu, miały olbrzymi wkład w budowanie dorobku biznesowego całego otoczenia. I chyba nikt tego wieczoru nie miał co do tego wątpliwości: Pani Prezes została nagrodzona długą owacją na stojąco.
Zbigniew Canowiecki przypomniał o inicjatywie o nazwie „Mieszkanie i praca dla rodaka„, którą w ubiegłym roku realizowali „Pracodawcy Pomorza”. Dotyczyła organizacji pomocy repatriantom i uchodźcom polskiego pochodzenia, którzy uciekali z ogarniętej wojną wschodniej części Ukrainy. Na sali obecne były trzy rodziny ukraińskie, wokół których został roztoczona opieka – otrzymały mieszkania, zatrudnienie, zabezpieczenie finansowe. Tym pomorskim przedsiębiorcom, którzy udzieli tak potrzebnego wsparcia z odruchu serca, podziękował w trakcie uroczystości Jakub Skiba, Wiceminister z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wyróżniono Przedsiębiorstwo Budowlane „Górski”, Przedsiębiorstwo Budowlane „Kokoszki”, Lotos Oil sp. z o.o, Fundację Energa, Lux Med sp. z o.o., Fundację dla dzieci Vivadental, Carrefour Polska, Zakład Usług Inżynierskich Eldro-FL, Lyreco oraz Pomorską Radę Stowarzyszeń Naukowo Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej. Pochwała należała się także Miastu Gdańsk, które od wielu lat jest zaangażowane w program repatriacji rodzin polskiego pochodzenia m.in. z Kazachstanu i Uzbekistanu. W Gdańsku mieszka 50 takich rodzin, w tym 30 rodzin przybyłych na zaproszenie Prezydenta Pawła Adamowicza.
Poniżej prezentujemy nagrodzonych, czyli tych, którzy osiągnęli swojego rodzaju równowagę przedsiębiorczą: mogą pochwalić się dobrymi wynikami ekonomicznymi, dbają o właściwe warunki pracy i pracownika oraz wiedzą, w jaki sposób wspierać region. Konkurs był zbudowany z czterech kategorii. Zwycięzca każdej wybrany został zgodnie z zasadą wyboru PRIMUS INTER PARES (najlepszy wśród równych).
MAŁE PRZEDSIĘBIORSTWO (do 50 pracowników):
Nagrodę główną otrzymała firma BMB Santech, działająca na polskim rynku od 1992 roku. Przedsiębiorstwo jest profesjonalnym wykonawcą w zakresie prac instalacyjnych, w szczególności w zakresie nowoczesnych systemów grzewczych, instalacji technologicznych dla przemysłu farmaceutycznego, paliwowego i stoczniowego oraz ogólnie stosowanych instalacji w budownictwie i infrastrukturze miejskiej. Firma była odpowiedzialna m.in. za modernizację systemów ciepłowniczych miasta Gdańska, Gdyni, Kościerzyny, Redy, Malborka, Piły, Wejherowa oraz na terenie Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni, jak również w zakresie przebudowy systemów drogowych Gdańska – uczestniczyła między innymi w budowie ul. Słowackiego. Firma zatrudnia obecnie 35 osób.
Pozostałymi laureatami w tej kategorii zostały przedsiębiorstwa:
- Baukrane Budownictwo – firma kompleksowo obsługuje klientów w zakresie wynajmu i sprzedaży sprzętu budowlanego od 2008 roku. Specjalizuje się w wynajmie i sprzedaży systemów szalunkowych (deskowań), żurawi górno- i dolno-obrotowych, ogrodzeń budowlanych oraz kontenerów. Do każdej z tych usług oferuje doradztwo techniczne i logistyczne. Kompleksowo obsługuje każdą budowę. Zatrudnia 27 osób.
- Franklin – spółka ta to przede wszystkim drużyna. Są wśród nich absolwenci historii, architektury, ochrony środowiska, była sklepowa, niania, globtroter i wielu innych, którzy stanowią zespół doświadczonych pracowników spedycji oraz magazynu z obsługą logistyczną i flotą transportową. Dewizą firmy jest szybkość działania, rzetelność, elastyczność i ciągły rozwój. Zatrudnia 26 osób.
- Instytut Rozwoju Personalnego GANESA Ewa Dąbrowska – dynamicznie rozwijająca się firma szkoleniowa, która pomimo krótkiego okresu działania przeprowadziła ponad 220 szkoleń dla firm i instytucji dla przeszło 4000 przeszkolonych uczestników. Posiada Certyfikat Jakości ISO9001 i jedyny w Polsce, wydany dla firmy szkoleniowej, Certificate International Business Connection jako Corporate Training Company of Year 2015 Manhattan Business. Celem firmy jest sukces i zadowolenie klienta. Zatrudnia 19 osób.
ŚREDNIE PRZEDSIĘBIORSTWO (od 51 do 250 pracowników):
W tej kategorii triumfował Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, który administruje terenami największego portu morskiego o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej, będący ważnym międzynarodowym węzłem transportowym zlokalizowanym na południowym wybrzeżu Bałtyku (najdynamiczniej rozwijającym się rejonie kontynentu europejskiego). To ważny inkubator przedsiębiorczości generujący kilka tysięcy miejsc pracy, który w 2015 roku doceniony został m.in. nagrodą Wojewody Pomorskiego za wybitne usługi dla województwa i aktywnie wspieranie rozwoju regionu. Zatrudnia 248 osób.
Pozostałymi laureatami w tej kategorii zostały przedsiębiorstwa:
- Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska – istnieje od ponad 65 lat i jest jednostką Gminy Miasta Gdańska, kompleksowo realizującą inwestycje miejskie, międzygminne i metropolitalne. W skali roku, prowadzonych jest średnio 600 zadań na kwotę ok. 200 mln zł. Efektem działalności są inwestycje i modernizacje dróg oraz obiektów. DRMG to także ludzie, którzy swą wiedzą, doświadczeniem i zaangażowaniem pracują na sukces jednostki, a prowadzone zadania dają szansę zatrudnienia wielu pomorskim przedsiębiorstwom. Inwestycje i modernizacje realizowane przez DRMG znacząco wpływają na polepszenie jakości życia na terenie miasta Gdańska. Zatrudnia 134 osoby.
- GZT Telkom-Telmor – firma, która od początku istnienia wyznacza najwyższe standardy w zakresie kreowania rozwiązań w świecie sygnałów i technologii. Wieloletnie doświadczenie, wnikliwa analiza potrzeb i technologii, pozwalają cieszyć się uznaniem w branży teletechnicznej i opinią eksperta. Najwyższa jakość i integracja rozwiązań w obszarze przetwarzania sygnałów to główny cel działalności. Zatrudnia 235 osób.
- Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „AMG” – producent kontenerów, pojemników metalowych i konstrukcji stalowych. Posiada certyfikaty Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001:2008 oraz ISO 14001:2004. Firma od początku działalności obiera kierunek rozwoju ściśle zbieżny z potrzebami i oczekiwaniami klientów. Stale wprowadzane innowacje oraz realizowane inwestycje mają na celu nie tylko zaspokajanie potrzeb odbiorców, ale niejednokrotnie ich wyprzedzanie. Zatrudnia 192 osoby.
DUŻE PRZEDSIĘBIORSTWO (powyżej 240 pracowników):
Statuetkę Pomorskiego Pracodawcy Roku 2015 w tej kategorii zdobyła firma Steico, produkująca szeroką gamę materiałów izolacyjnych z włókna drzewnego oraz niezwykle wytrzymałe i zarazem lekkie belki dwuteowe na konstrukcję ścian, dachów i stropów. Ekologiczne produkty budowlane pozwalają na projektowanie i budowę domów w standardzie energooszczędnym, jak również w standardzie pasywnym. Rozpoczęta w 2015 roku produkcja drewna klejonego warstwowo z fornirów (LVL) znakomicie zwiększyła przewagę konkurencyjną firmy, która zatrudnia obecnie 970 osób.
Pozostałymi laureatami w tej kategorii zostały przedsiębiorstwa:
- Flex Tczew – od 2000 roku firma zlokalizowana jest w województwie pomorskim, na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Tczewie. Flex posiada park przemysłowy o pow. 60 tys. m. kw. Zajmuje się m.in. montażem płytek elektronicznych, modułów oraz urządzeń elektronicznych, produkcją szaf bazowych dla telefonii komórkowej, obudów i elementów metalowych. Realizuje zamówienia dla znanych na całym świecie marek m.in. z branży telekomunikacyjnej, przemysłowej, wydobywczej oraz elektroniki użytkowej. Zatrudnia 4032 osoby.
- Worthington Industries Poland – światowy lider w projektowaniu i produkcji zbiorników ciśnieniowych. Ponad 60-letnie doświadczenie ugruntowało pozycję Oddziału w Słupsku jako największego globalnego dostawcy dla branży Automotive, polskie produkty docierają, aż do 55 krajów na każdym kontynencie. Bez względu na produkty czy świadczone usługi firma stawia najpierw na ludzi –filozofia pracy oparta na Złotej Zasadzie stanowi podstawę silnych stosunków partnerskich Pracownik-Pracodawca. Placówka w Polsce zatrudnia 330 osób.
- Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej SA – ośrodek, wchodzący w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, specjalizuje się w dostawie systemów: dowodzenia i kierowania środkami walki, uzbrojenia broni podwodnej, przeciwdziałania morskim zagrożeniom asymetrycznym oraz łączności radiowej i wymiany danych. CTM dostarcza od ponad 30 lat swoje rozwiązania m.in. polskiej Marynarce Wojennej i odbiorcom zagranicznym, biorąc również udział w ambitnych projektach w ramach Unii Europejskiej i NATO. Zatrudnia 284 osoby.
Wyróżniono także firmy, które okazały się wyjątkowo dobrymi pracodawcami na tle innych firm zgłoszonych do konkursu. Doceniono następujące firmy:
- Biuro Rachunkowe WEKTOR J. Wróblewski (Gdańsk)
- Black Pearls Advisory Sp. z o.o. Sp.K. (Gdańsk)
- CADevent Łukasz Ziółkowski (Gdańsk)
- CLIMAZUI „Majewscy” Igor Majewski
- Euro-Went Sp. z o.o. Z.P.Ch. (Gdańsk)
- Gdańska Spółdzielnia Socjalna (Gdańsk)
- GPEC Sp. z o.o. (Gdańsk)
- HK Finance Sp. z o.o. (Gdańsk)
- „PROGRESS sp. z o.o.” Sp.K.
- P. Bud.-Montaż. Elzambud Sp. z o.o. (Elbląg)
- Przedsiębiorstwo Usługowe Poż-Pliszka Sp. z o.o. (Gdańsk)
- Stowarzyszenie Twórczego Rozwoju „DyNaMo” (Gdańsk)
- Szpitale Tczewskie S.A. (Tczew)
- Wojewódzki Zespół Reumatologiczny im. dr J. Titz-Kosko (Gdańsk)
- WNS Pomorze Sp. z o.o. (Gdańsk)
- VOLANTO Sp. z o.o. (Gdynia)
- ZPUH TEMIST T. Skajewska (Chojnice)
- ZPUH SPAWMET E. Skajewska (Chojnice)
- Zakład Prod. Mat. Bud. inż. K. Ginter Z.P.Ch. (Chojnice)
- Zakład Utylizacji Odpadów Stałych Sp. z o.o. (Tczew)
Integralną częścią Konkursu jest „Złoty Oxer” – nagroda specjalna. Jej nazwa pochodzi od niezwykle trudnej do pokonania przeszkody w zawodach hipicznych – Oxera. Sport ten kojarzony jest z elegancją, sukcesem, i najwyższą jakością do czego przedsiębiorcy zawsze dążą. Ta wyjątkowa nagroda przyznawana jest dla osoby, która dzięki własnej inicjatywie, uporowi i determinacji stworzyła firmę pokonując przez lata kolejne trudne przeszkody i wyzwania. W działalności każdego przedsiębiorcy ważna jest wizja rozwojowa firmy oraz konsekwencja w realizacji przyjętych celów strategicznych.
„Złoty Oxer” trafił tego roku do dwóch osób:
- Barbary Sergot-Golędzinowskiej, autorki sukcesu Grupy Base działającej od 1990 roku, w skład której wchodzą Base Group specjalizująca się w spawaniu konstrukcji ze stali czarnej i nierdzewnej, Wartmann Base –spawanie i obróbka aluminium oraz BASE Promotion Services – import i dystrybucja reklamy materialnej. Ponad 90% produkcja sprzedawana jest na eksport: w większości do krajów skandynawskich. Wdrożone standardy zarządzania i jakości produkcji pozwalają spełnić potrzeby najbardziej wymagających klientów. Dysponuje ponad 7 tys. m. kw. powierzchni produkcyjnej oraz 500 m. kw. biurowej.
- Bogdana Górskiego, założyciela spółki PB Górski, ze stuprocentowym polski kapitałem. Bogdan Górski dzięki determinacji i konsekwencji, w okresie 35 lat, stworzył prężną firmę budowlaną i deweloperską. Wśród ważnych inwestycji ostatnich lat należy wymienić renowację: osiedla Browar Gdański (wielokrotnie nagradzanej inwestycji) i zabytkowego dworku w Gdyni Orłowie pod hotel Quadrille Conference&Spa, modernizację Kamienicy Tobiasza oraz budowę centrum handlowo-usługowego Galeria Metropolia we Wrzeszczu.
Po raz pierwszy przyznana została Nagroda Specjalna dla Pracodawcy Roku 2015 Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Z rąk Prezydenta Pawła Adamowicza, Prezesa Zarządu Obszaru Metropolitalnego, odebrał ją przedstawiciel firmy Intel Technology Poland.
Paweł Adamowicz był obecny na scenie również w trakcie wręczania Medalu Prezydenta Miasta Gdańska, nagradzając Józefa Poltroka, właściciela firmy Łączpol, za hojne wspieranie pomorskiego sportu (finansowanie zespołu siatkarek ręcznych klubu sportowego Łączpol, grających w ekstraklasie; organizacja 15 turniejów młodzieżowych w piłce ręcznej; wsparcie finansowe w postaci stypendiów sportowych dla młodzieży w wieku 8-16 lat).
Po zakończeniu części oficjalnej, konkursowej, rozpoczęła się część artystyczna. Zapewnił ją tego wieczoru Maciej Miecznikowski, piosenkarz z gdańskim rodowodem. To wszechstronny muzyk z zacięciem operowym.
PATRONAT HONOROWY KONKURSU
DO POBRANIA:
SERWIS FOTOGRAFICZNY przygotowany przez KFP FotoKosycarz
Informacje prasowe z Gali:
http://gdansk.tvp.pl/24077261/odc-18022016 Forum Panoramy TVP3 Gdańsk
http://gdansk.tvp.pl/24010829/13022016-1830 Panorama TVP3 Gdańsk z dnia 13.02.2016 (materiał od: 00:13:08)
http://biznes.trojmiasto.pl/Pracodawcy-Pomorza-nagrodzili-najlepszych-wsrod-rownych-n98883.html
Autor
Maciej Michniewski
Pracodawcy Pomorza
m.michniewski@pracodawcypomorza.pl