Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska realizuje projekt dotyczący wspierania prowadzenia działalności gospodarczej na obszarach Natura 2000. W pierwszym etapie tego projektu działania adresowane są do instytucji otoczenia biznesu. Chcielibyśmy zaprosić Państwa do wzięcia udziału w spotkaniu dla przedstawicieli instytucji otoczenia biznesu nt. możliwości prowadzenia działalności gospodarczej na obszarach chronionych Natura 2000, które odbędzie się 24.09.2012 r. w godz. 10.00 – 15.00 wHotelu Novotel przy ul. Pszennej 1 w Gdańsku
Uprzejmie zapraszamy do udziału w spotkaniu od 1 do 3 osób z Państwa Instytucji.
Jednocześnie chciałabym dodać, iż nasza propozycja wynika m.in. z rekomendacji dotyczącej udziału Państwa Instytucji w tym przedsięwzięciu jaką otrzymaliśmy z Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, której partnerem w tym projekcie jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
Chętnych do uczestnictwa w spotkaniu prosimy o zgłoszenia na adres biuro@pracodawcypomorza.pl
Temat: Projekt tworzenia Partnerstw Naturowych wspierających prowadzenie działalności gospodarczej na obszarach Natura 2000
Szanowni Państwo,
Pragniemy Państwu przekazać informacje dotyczące ciekawej inicjatywy realizowanej przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska związanej z tworzeniem lokalnych Partnerstw Naturowych na obszarach chronionych w ramach sieci Natura 2000[1].
Celem tego przedsięwzięcia jest rozwijanie komunikacji, wymiana doświadczeń i współpraca w ramach partnerstw pomiędzy: instytucjami otoczenia biznesu (IOB), przedsiębiorcami, jednostkami samorządu terytorialnego oraz administracją publiczną powołaną do wspierania przedsiębiorczości i ochrony środowiska.
Przedsięwzięcie realizowane jest w okresie od 20 lipca 2012 r. do 28 lutego 2013 r.
Dlaczego przedsięwzięcie jest realizowane?
W Polsce obecnie ok. 20% powierzchni lądowej kraju objęte jest siecią Natura 2000. W społeczeństwie panuje przekonanie, że prowadzenie jakichkolwiek inwestycji na terenach Natura 2000 jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Tymczasem dane pokazują, że 95% decyzji wydawanych przez Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska zezwala na realizacje inwestycji na obszarach „naturowych” lub w ich otoczeniu. Jedno jest pewne z obszarami Natura 2000 trzeba umieć żyć, a nawet traktować je jako szansę. Szczególnie ważnym zagadnieniem jest prowadzenie inwestycji na tych terenach. Główną osią naszego przedsięwzięcia jest odpowiedź na pytanie: Jak prowadzić działalność gospodarczą na obszarach Natura 2000? Atrakcyjnym i skutecznym dla IOB i przedsiębiorców rozwiązaniem będzie tworzenie Partnerstw. Sieci współpracy są szczególnie istotne biorąc pod uwagę nową perspektywę programowania w Unii Europejskiej na lata 2014 – 2020. Jeden z trzech priorytetów strategii Europa 2020, która stanowi podstawę do planowania działań w ramach nowej perspektywy, zakłada wspieranie gospodarki efektywniej korzystającej z zasobów, bardziej przyjaznej środowisku i bardziej konkurencyjnej. Ponadto, rola IOB będzie rosła w kontekście zapowiadanych projektów na rzecz poprawy otoczenia biznesu, szczególnie w odniesieniu do MŚP. Praktycznym wyrazem tych zamierzeń są podjęte działania na rzecz uruchomienia usług systemowych (w ramach Krajowego Systemu Usług PARP) związanych ze wsparciem inwestycji prowadzonych na obszarach „naturowych”.
Korzyści dla instytucji otoczenia biznesu
- Rozszerzenie zakresu usług świadczonych na rzecz przedsiębiorców.
Możliwe to będzie poprzez wykorzystanie niszy na rynku usług wsparcia działalności gospodarczej prowadzonej na obszarach chronionych i obszarach Natura 2000. Usługi te dotyczą m.in.: opracowywania dokumentacji środowiskowej, w tym raportów oceny oddziaływania na środowisko, pomocy w pozyskiwaniu funduszy, obsługi związanej z rozliczaniem pozyskanych projektów i usług szkoleniowo – doradczych.
- Wzmocnienie pozycji w oferowaniu usług przedsiębiorcom w ramach Krajowego Systemu Usług PARP.
- Nawiązanie współpracy i wymiany doświadczeń w zakresie rozwiązywania problemów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej na obszarach chronionych i na obszarach Natura 2000 pomiędzy przedsiębiorcami, instytucjami otoczenia biznesu oraz instytucjami administracji publicznej.
- Wzmocnienie pozycji IOB poprzez udział w krajowej sieci Partnerstw Naturowych.
- Możliwość udziału w kształtowaniu marki – Partnerstwo Naturowe.
- Wzmocnienie pozycji IOB w dłuższej perspektywie czasu wynikające ze wzrostu znaczenia ochrony środowiska i prowadzenia inwestycji z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju.
Partnerstwa Naturowe, które powstaną w ramach tego przedsięwzięcia będą konsekwencją wspólnych działań prowadzonych przez lokalne IOB i przedsiębiorstwa Staną się one źródłem dialogu i współpracy na szczeblu lokalnym, współpracując z władzami lokalnymi będą miały na celu skuteczne wspieranie inwestycji na obszarach Natura 2000.
W ramach przedsięwzięcia przewidziane są następujące działania:
- Przeprowadzenie 16 spotkań, w każdym z województw, z przedstawicielami instytucji otoczenia biznesu, na których zostaną przedstawione informacje nt. możliwości prowadzenia działalności gospodarczej na obszarach chronionych w ramach Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000.
- Wyłonienie, w drodze konkursów, liderów IOB celem zawiązania Partnerstw Naturowych z przedsiębiorcami, instytucjami otoczenia biznesu, jednostkami samorządu terytorialnego oraz innymi instytucjami administracji publicznej.
- Utworzenie sieci 16 lokalnych Partnerstw Naturowych we wszystkich województwach w kraju.
- Przeprowadzenie cyklu spotkań dla przedsiębiorców i odrębnie Partnerstw z jednostkami samorządu terytorialnego, które pozwolą zainicjować działania wokół wspólnych celów i interesów partnerów.
Zgodnie z rekomendacją dotyczącą udziału Państwa Instytucji w tym projekcie jaką otrzymaliśmy z Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, której partnerem w ramach realizacji niniejszego przedsięwzięcia jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości proponujemy wzięcie udziału w spotkaniu dla przedstawicieli instytucji otoczenia biznesu nt. możliwości prowadzenia działalności gospodarczej na obszarach chronionych w ramach Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. Zapraszamy do udziału od 1 do 3 osób.
Spotkanie w województwie pomorskim odbędzie się w Gdańsku 24 września 2012 r.