Marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk oraz Departament Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego zapraszają przedstawicieli środowisk oświatowych, władz samorządowych oraz innych środowisk zainteresowanych edukacją z terenu całego regionu, na I Forum Pomorskiej Edukacji, które odbędzie się w środę, 14 listopada 2012 r.
I Forum Pomorskiej Edukacji, którego inicjatorem jest samorząd województwa pomorskiego, zainicjować ma coroczne spotkania, podczas których toczyć będą się dyskusje dotyczące kluczowych problemów pomorskiej edukacji, perspektyw ich rozwiązania i podsumowania dotychczasowych działań. W zamyśle organizatorów to wyjątkowe przedsięwzięcie ma być zarówno płaszczyzną wymiany poglądów i doświadczeń, jak i miejscem przekładania idei na praktyczne działania.
W ramach tegorocznej edycji wydarzenia omawiana będzie kwestia wyników egzaminów zewnętrznych. – Od kilku lat wszyscy czujemy zaniepokojenie, porównując osiągnięcia egzaminacyjne uczniów pomorskich szkół z ich rówieśnikami z innych regionów Polski. Mając świadomość wagi tego zagadnienia, chcemy wspólnie zastanowić się nad czynnikami wpływającymi na wyniki egzaminów, poszukać źródeł problemów, znaleźć powiązania między wynikami egzaminów a kształtowaniem kompetencji życiowych uczniów oraz postarać się o wypracowanie rozwiązań, które mogłyby wesprzeć pracę szkół – wyjaśnia marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk, który rozpocznie dyskusję FPE 2012.
– Jednym z najważniejszych zadań samorządu województwa pomorskiego jest podejmowanie działań mających na celu zapewnienie wysokiej jakości edukacji w naszym regionie, zwłaszcza, że jakość kształcenia przekłada się zarówno na poziom życia mieszkańców, jak i na możliwości rozwojowe regionu, ma także bezpośredni wpływ na innowacyjność gospodarki oraz poziom aktywności zawodowej i społecznej Pomorzan – dodaje gospodarz spotkania. – Z tego też powodu szeroko rozumiana problematyka oświatowa, obejmująca zarówno upowszechnienie edukacji przedszkolnej, jak i unowocześnienie kształcenia zawodowego i ustawicznego czy poprawę konkurencyjności pomorskich uczelni, stała się jednym z kluczowych wyzwań Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020. Realizacja bardzo ambitnie zakreślonych celów Strategii wymaga pełnej, systematycznej współpracy ze strony wszystkich środowisk związanych z edukacją, czyli władz samorządowych, nauczycieli, rodziców, przedstawicieli środowisk akademickich i pracodawców.
Szczegółową informację znajdziecie Państwo tu : http://www.pomorskie.eu/pl/edukacja/aktualnosci/2012/i_forum_pomorskiej_edukacji