fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Przedstawiciel „Pracodawców Pomorza” pracuje w Zespole Trójstronnym ds. Przemysłu Okrętowego przy Komisji Trójstronnej

W dniu 8 kwietnia b.r. posiedzeniem w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w  Warszawie  po długiej przerwie zostały wznowione prace Zespołu Trójstronnego ds. Przemysłu Okrętowego.

Celem pracy Zespołu jest prowadzenie trójstronnego dialogu w ramach przemysłu stoczniowego w celu godzenia interesów państwa, pracodawców i pracowników oraz w celu wypracowywania propozycji rozwiązań problemów hamujących rozwój sektora.

 

Ze strony Pracodawców Pomorza w ramach delegacji Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej w posiedzeniu brał udział Henryk Ogryczak, Pełnomocnik Zarządu ds. Morskich.

Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu p. Wojciech Dąbrowski  poinformował o działaniach w stoczniach, w których ARP posiada udziały kapitałowe .  Stocznia „Nauta” uzyskała niezbędne certyfikaty umożliwiające  jej większe zaangażowanie w dostawach usług i produktów dla marynarki wojennej, Stocznia „Gryfia” orientuje się na dostawy na rzecz offshore, posuwają się prace z nowo powołaną spółką KSO, która swoją przyszłość widzi w dostawach fundamentów wież wiatrowych na Morzu Północnym.

Pan Mariusz Kalwas, Prezes Zarządu Towarzystwa Finansowego Silesia, właściciela terenów postoczniowych w Szczecinie, wyjaśniał zebranym trudności z zagospodarowaniem terenów, omówił  dotychczas podejmowane działania oraz przedstawił plany. Aktualny stan rzeczy oraz problemy formalno- prawne  m.in. z firmą Kraftoport nie rokują dobrze na przyszłość.

Pani Grażyna Henclewska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki przedstawiła informację dot. udzielania pomocy dla przemysłu stoczniowego.  Pomoc publiczna może być udzielana na wspieranie innowacyjności (20 % kosztów kwalifikowanych), wspieranie kredytów eksportowych, na ochronę środowiska  oraz stocznie mogą korzystać z pomocy na działalność badawczo-rozwojową.  

W opublikowanym w styczniu b.r. projekcie KE nowych wytycznych w sprawie pomocy regionalnej na lata 2014-2020 przemysł stoczniowy został wykreślony z grupy sektorów wrażliwych. Ponadto w Ministerstwie gospodarki trwają prace nad projektem wspierania badań i rozwoju w formie dotacji. Istnieje pilna potrzeba zebrania w całość wszystkich informacji dot. możliwych form wspomagania branży ,  nadania im cech transparentności oraz unikania zakłóceń konkurencyjności.

Henryk Ogryczak