Szanowni Państwo,
Pragnę serdecznie zaprosić do udziału w organizowanej przez Stowarzyszenie „Pomorskie w Unii Europejskiej” wizycie studyjnej zatytułowanej: „KURS NA 2020. NOWA PERSPEKTYWA FINANSOWA. SZANSE I WYZWANIA DLA WŁADZ LOKALNYCH I REGIONALNYCH”.
Wizyta odbędzie się w dniach 26-28 listopada 2013 r. w Brukseli.
Głównym celem wizyty będzie omówienie nowego systemu programowania i wykonania budżetu
w ramach strategii „Europa 2020”, która to wprowadza istotne zmiany w zakresie polityk współfinansowanych z budżetu UE, podkreślając ich funkcjonalne zintegrowanie. Zmiany te oznaczają nie tylko większą elastyczność wykorzystania środków, ale także zaostrzenie rygorów dotyczących osiągania wyników. Stąd też płyną szanse, ale również duża odpowiedzialność w zakresie efektywności lokowania środków z unijnego budżetu. Mając ma uwadze skuteczność programowania w nowej perspektywie finansowej, część wizyty poświęcona zostanie ramom wykonania i ocenie efektów RPO w latach 2007-2013, z uwzględnieniem tematyki ich audytu i finalizacji.
Z racji tego, iż celem strategii „Europa 2020” jest osiągnięcie wzrostu gospodarczego, który będzie:
inteligentny − dzięki bardziej efektywnym inwestycjom w edukację, badania naukowe i innowacje;
zrównoważony − dzięki zdecydowanemu przesunięciu w kierunku gospodarki niskoemisyjnej i konkurencyjnego przemysłu oraz sprzyjający włączeniu społecznemu − ze szczególnym naciskiem na tworzenie nowych miejsc pracy i ograniczanie ubóstwa – w czasie wizyty zostaną omówione instrumenty wsparcia badań i innowacji (Horyzont 2020), oraz instrument wsparcia bioróżnorodności i ochrony klimatu (LIFE+), a także inicjatywy na rzecz wspierania przedsiębiorczości i zatrudnienia młodych. Zaproszeni przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych będą mieli okazję zapoznać się również z nowymi wytycznymi dla pomocy regionalnej oraz pozyskać informacje z zakresu nowych rozwiązań dla miast (Inicjatywa RURBAN).
Zaproszeni prelegenci to przede wszystkim specjaliści z Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego oraz Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE, świetnie zorientowani w tematyce przyszłej perspektywy finansowej. Jestem przekonany, że uczestnictwo w wizycie studyjnej będzie dla Państwa doskonałą okazją do zapoznania się z tematyką nowej perspektywy finansowej i przygotuje Państwa do efektywnej realizacji celów strategii „Europa 2020” w naszym regionie.
Stowarzyszenie „Pomorskie w Unii Europejskiej” udziela wsparcia wszystkim uczestnikom w uzyskaniu korzystnej, zniżkowej rezerwacji hotelowej oraz rezerwacji biletów lotniczych.
Stowarzyszenie pokrywa koszty organizacyjne przygotowania wizyty i materiałów szkoleniowych; nie pokrywa natomiast kosztów transportu, noclegów i wyżywienia uczestników.
Zgłoszeń prosimy dokonywać poprzez elektroniczny formularz zamieszczony na naszej stronie:
http://www.pomorskie-eu.pl/pl/wizyta-studyjna-w-brukseli-26-28-listopada-2013-r-,ps,106.html
Pytania oraz uwagi prosimy kierować do pracowników Stowarzyszenia „Pomorskie w Unii Europejskiej” w Gdańsku, którzy dostępni są po numerem telefonu: 58 32 68 714 lub 58 32 68 709.
Z poważaniem,
Mieczysław Struk
Przewodniczący Zarządu
Stowarzyszenia „Pomorskie w Unii Europejskiej”
Marszałek Województwa Pomorskiego