MEDALE ŚW. WOJCIECHA I MŚCIWOJA II 2013 ROZDANE
Prezes PRACODAWCÓW POMORZA Zbigniew Canowiecki uczestniczył w uroczystości wręczenia Medali Św. Wojciecha i Księcia Mściwoja II, która odbyła się w Dworze Artusa w Gdańsku w dniu 22 października br.
Laureatem pierwszej z nich został Ryszard Trykosko – prezes Gdańskich Inwestycji Komunalnych, członek naszej organizacji.
Natomiast Medalem Księcia Mściwoja II uhonorowana została Pani Ewa Kowalska – (wydawnictwo iBedeker) – członkini „Pracodawców Pomorza”
Medale ustanowiła Rada Miasta Gdańska w 1996 roku. Od tego czasu przyznano już 70 Medali św. Wojciecha i 126 Medali Księcia Mściwoja II. O ile postać i dzieje św. Wojciecha są ogólnie znane, o tyle drugiego patrona nie zawadzi przypomnieć. Mściwoj II był księciem pomorskim. Za jego rządów Pomorze Gdańskie było samodzielne politycznie, po jego śmierci niestety zostało po przyłączane w częściach do innych jednostek terytorialnych. Według pierwotnej koncepcji Medale św. Wojciecha miały być wyrazem uznania za działalność na rzecz Gdańska o wymiarze międzynarodowym, księcia Mściwoja II za dokonania na niwie regionalnej. W praktyce okazało się, że nie zawsze da się to rozgraniczenie zachować.
Medale przyznaje Kapituła, którą od lat kieruje prof. Jerzy Młynarczyk. W 9-osobowym składzie jest zawsze przewodniczący Rady Miasta Gdańska oraz przedstawiciele różnych dziedzin życia społecznego, co gwarantuje w miarę sprawiedliwe dostrzeganie zasłużonych ludzi z różnych środowisk.
W tym roku Medale św. Wojciecha otrzymali:
1. Inż. budownictwa Ryszard Trykosko
Jego zasługi dla rozwoju miasta są ogólnie znane i oczywiste. Jako prezes spółki miejskiej BIEG, a obecnie Gdańskich Inwestycji Komunalnych, kierował i kieruje wielkimi inwestycjami, dzięki którym Gdańsk zmienia się w nowoczesną metropolię, takimi jak: Stadion PGE Arena, Trasa Słowackiego, tunel pod Martwą Wisłą, Europejskie Centrum Solidarności. Jako wybitny fachowiec cieszy się ogromnym autorytetem w kręgach zawodowych. Jest członkiem wielu organizacji zrzeszających inżynierów i doświadczonych menedżerów w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Aktualnie pełni funkcję Przewodniczącego Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.
2. Prof. Edmund Wittbrodt
Zasłużony dla Politechniki Gdańskiej, gdzie przeszedł całą drogę naukowego awansu – od studenta do rektora. Senator RP od roku 1997. Minister edukacji narodowej w rządzie Jerzego Buzka. Został uhonorowany za całokształt wybitnej działalności naukowej, pedagogicznej i społecznej w kraju i za granicą.
3. Paweł Huelle
Wyróżniony za całokształt twórczości pisarskiej, identyfikowanej w świecie z Gdańskiem, stanowiącej najlepszą promocję wizerunku miasta.
Medale ks. Mściwoja II otrzymali:
1. Dr Jan Szomburg
Za niezwykle owocną działalność w dziedzinie ekonomii, w tym za założenie i wydajne (efektywne) kierowanie gdańskim Instytutem Badania Gospodarki Rynkowej, a także za organizację Kongresów Obywatelskich.
2. Red. Stanisław Pestka
Długoletni redaktor czasopisma kaszubskiego „Pomerania”. Jeden z założycieli Instytutu Kaszubskiego (1996). Publicysta, literat, poeta został doceniony za wielki wkład w rozwój języka i ruchu kaszubskiego.
3. Prof. Waldemar Tłokiński
Potrafił pogodzić dwie, zdawałoby się kontrastowe dziedziny wykształcenia. Jest absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i Akademii Medycznej w Gdańsku. Jako filolog zdobył tytuł profesora nauk humanistycznych (1989), jako lekarz medycyny uzyskał specjalizację I stopnia z neurologii i II stopnia rehabilitacji medycznej. Wykorzystując obie dziedziny wiedzy stworzył w Gdańsku jedyny w Polsce Ośrodek Zaburzeń Mowy. Jest twórcą i rektorem Ateneum – Szkoły Wyższej w Gdańsku.
4. Ewa Kowalska
Przewodnik turystyczny, blogerka, popularyzatorka historii Gdańska. Wyróżniona w szczególności za nowatorskie formy propagowania spraw miasta w założonym przez nią iBedekerze. Członkini organizacji „Pracodawcy Pomorza”.
5. Jerzy Detko
Kto by nie znał zespołu DETKO BAND, który gra od końca lat 80-tych do dziś ( a będzie do skończenia świata i jeszcze dłużej). Za młodych lat wybitny sportowiec – lekkoatleta, dziesięcioboista ( trzykrotny mistrz Polski w tej dziedzinie, zdobywca dwóch rekordów Polski). Postać niesłychanie charyzmatyczna, opiekun usportowionej młodzieży.
6. Zygfryd Korpalski
Doceniony za wyróżniającą się twórczość rzeźbiarską, w tym pomnikową, propagującą wartości historyczne i patriotyczne. Jego dziełem jest rzeźba konia na szczycie Domu Harcerza (d. Dwór Miejski), przedproża i portale na Głównym Mieście.
7. Inż. budownictwa Andrzej Ubertowski
Słynny przez lata jako wyjątkowej klasy budowlaniec. Szef ważnych przedsiębiorstw z czasów przedsolidarnosciowego przewrotu i pierwszy który zorganizował firmę nowych standardów – POLNORD S.A. Nagrodzony za wieloletnią owocną działalność zawodową i społeczną dla rozwoju gospodarczego Gdańska i Pomorza.
Tekst i Foto: Anna Kłos
Od prawej: prof. Edward Wittbrodt, blogerka Ewa Kowalska, inż. Ryszard Trykosko, red. Stanisław Pestka.
Wyróżniony Medalem Księcia Mściwoja II prof. Waldemar Tłokiński. Obok arcybiskup senior Tadeusz Gocłowski, przewodniczący Kapituły prof. Jerzy Młynarczyk, prezydent Paweł Adamowicz
Prezes GIK Ryszard Trykosko i Prezes PP Zbigniew Canowiecki
Laureaci w towarzystwie radnych gdańskich
Przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek i Jerzy Detko