fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Informacja Sekcji Ochrony i Bezpieczeństwa Infrormatycznego

Szanowni Państwo.

 

W ostatnim czasie wiele firm otrzymuje pisma o poniższej treści:

 

„….

w ramach programu antypirackiego prowadzonego w Polsce przez BSA | The Software Alliance codziennie otrzymujemy zgłoszenia przypadków tzw. Piractwa komputerowego w firmach. BSA przekazuje stosowne zawiadomienia do Policji jako organu zajmującego się tego rodzaju naruszeniami prawa. Dzięki danym pozyskanym przez BSA oraz własnym informacjom Policji, niemal każdego tygodnia mają miejsce przeszukania w firmach w celu ujawnienia przestępstw związanych z uzyskaniem programu komputerowego bez zgody podmiotu uprawnionego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej (art. 278 §2 Kodeksu karnego).

 

W związku z powyższym do BSA i do naszych członków często zwracają się organy państwowe (tj. Policja, urzędy celne, urzędy kontroli skarbowej) z prośbą o informacje dotyczące legalności oprogramowania w związku z prowadzonymi postępowaniami. W celu zapewnienia im wiarygodnych informacji zwracamy się do Państwa z prośbą o potwierdzenie posiadania wyłącznie legalnego oprogramowania poprzez wypełnienie, podpisanie przez osobę upoważnioną do reprezentowania Państwa firmy i przesłanie poniższego oświadczenia e-mailem na adres oswiadczenie@bsa.org w ciągu 14 dni od dnia otrzymania niniejszego listu.

 

Dzięki między innymi wysiłkom BSA i Policji, zgodnie ze Światowymi Badaniami Piractwa Komputerowego, przeprowadzanymi przez IDC na zlecenie BSA, w okresie od 2003 do 2011 roku stopa piractwa w Polsce spadła o 5%. Nadal jednak – szacowana na poziomie 53% – jest znacznie wyższa od średniej w Unii Europejskiej (33%) czy średniej światowej (41%). Tak wysoka skala piractwa oznacza, że w Polsce co druga kopia programu komputerowego jest nielegalna.

 

Na podstawie naszych doświadczeń w ramach realizacji programu antypirackiego w Polsce, stwierdzamy, że w wielu firmach kwestia zarządzania oprogramowaniem i zapewnienia wyłącznie legalnego oprogramowania jest wysoce zaniedbana lub po prostu lekceważona. Niewiele także osób zdaje sobie sprawę, że w świetle polskiego Kodeksu karnego jedną z form tzw. Piractwa komputerowego jest – zgodnie z art. 278 § 2 – uzyskanie programu komputerowego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej bez zgody podmiotu uprawnionego. Przestępstwo to traktowane jest jak kradzież i zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności. Często przedsiębiorcy nie wiedzą także, że producenci oprogramowania mogą na drodze cywilnej na podstawie art. 79 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych żądać zapłaty podwójnej, a w wypadku zawinionego naruszenia praw autorskich potrójnej wysokości stosownego wynagrodzenia, tj. opłaty licencyjnej.

 

Dlatego też rekomendujemy podjęcie kroków zmierzających do upewnienia się, czy posiadane przez Państwa firmę oprogramowanie jest licencjonowane (legalne). Zachęcamy także do pobrania z naszej strony internetowej nowego przewodnika „Ryzyko korzystania z nielegalnego oprogramowania” i zastosowanie się do zawartych w nim porad, pozwalających na weryfikację legalności oprogramowania i efektywnego zarządzania nim.

Dziękujemy za współpracę.

 

OŚWIADCZENIE O POSIADANIU WYŁĄCZNIE LEGALNEGO OPROGRAMOWANIA

 

(tutaj formularz w którym należy podać dane teleadresowe firmy)

…..”

 

W związku z licznymi zapytaniami, Agencja Hetman w Gdańsku, członek Sekcji Ochrony i Bezpieczeństwa Informatycznego przy Pracodawcach Pomorza informuje, ze powyższe pismo nie jest prawnym wezwaniem do jakichkolwiek czynności i składanie bądź nie składanie oświadczeń do BSA na temat stanu oprogramowania w firmie i nie niesie za sobą żadnych skutków prawnych.

Naszym zdaniem dobrowolne wypełnianie formularza służy jedynie uzyskaniu danych o firmach i budowaniu polityki sprzedażowej. Nie jest zatem z punktu widzenia prawa konieczne. Odradzamy kontakt w tej sprawie z BSA

 

Jakkolwiek mając na uwadze bezpieczeństwo firm – członków Pracodawców Pomorza – Agencja Hetman służy pomocą każdej firmie, która ma jakiekolwiek wątpliwości co do aspektów prawnych związanych z legalnością posiadanego oprogramowania.

 

Wykonanie audytu legalności, szkolenie lub konsultacje w naszym wypadku nie wiążą się z powiadamianiem jakichkolwiek służb, i jest wewnętrzną sprawą zainteresowanych stron

 

Zainteresowane firmy zapraszamy do współpracy:

 

Agencja Hetman

Tel. 0(58) 344 67 92

hetman@audyt.org