W dniu 13 listopada br. w siedzibie “Pracodawców Pomorza” odbyło się spotkanie Sekcji Ochrony z Dyrektorem Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Panem Tadeuszem Jędrzejczykiem.
Zebranych Gości – członków Sekcji oraz uczestniczącą w spotkaniu Wicemarszałek Hannę Zych-Cisoń przywitał Prezes Zarządu „PP” Z. Canowiecki. Prezes poinformował, iż na wniosek Pani Lidii Kodłubańskiej – Członka Zarządu, Przewodniczącej Sekcji Ochrony Zdrowia decyzją Zarządu „PP” 11 osób zostało wyróżnionych odznakami honorowymi “Za zasługi dla Pracodawców Pomorza”. Za aktywną działalność w obszarze służby zdrowia oraz współpracę i zaangażowanie w rozwoju organizacji „Pracodawcy Pomorza” odznaczone zostały następujące osoby:
- Hanna Zych-Cisoń, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego
- Jerzy Karpiński Dyrektor Wydziału Zdrowia Pomorski Urząd Wojewódzki
- Ewa Solska, Dyrektor Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku
- Ewa Książek-Bator, Dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego
- Joanna Komorowska, Dyrektor SP ZOZ w Żukowie
- Barbara Gierak-Pilarczyk, Dyrektor Wojewódzki Zespół Reumatologiczny im. Dr J. Titz- Kosko
- Dariusz Kostrzewa, Dyrektor COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o.o.
- Andrzej Sapiński Dyrektor Samodzielny Publiczny Specjalistyczny ZOZ Lębork
- Ryszard Stus Dyrektor Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka
- Janusz Boniecki, Prezes Zarządu NZOZ Szpital Powiatowy w Tczewie Szpitale Tczewskie Spółka Akcyjna
- Andrzej Sokołowski Prezes Zarządu Centrum Rehabilitacji i Odnowy Biologicznej Sp. z o.o.
- Marek Rembarz Prezes Zarządu evi-MED Sp. z o.o.
- Roman Walasiński Prezes Zarządu SWISSMED Centrum Zdrowia S.A.
- Leszek Trojanowski, Dyrektor Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im.prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku
- Mariola Kubiak, Dyrektor SP ZOZ Stacja Pogotowia Ratunkowego
Odznaczenia “Za zasługi dla Pracodawców Pomorza” otrzymały wcześniej również:
- Przewodnicząca Sekcji Pani Lidia Kodłubańska, Prezes Zarządu Szpitala Św. Wincentego A Paulo Sp. z o.o.
- Pani Krystyna Grzenia
Prezes pogratulował serdecznie wszystkim odznaczonym. Stwierdził, że dla nas wszystkich jest niezwykle istotne, aby grono pracodawców w służbie zdrowia było silną, lobbystyczną grupą, która będzie miała duże znaczenie w kształtowaniu prawa, relacji z NFZ oraz organami nadzorującymi. Wizerunek służby zdrowia powinien być kreowany na bardzo pozytywny i przyjazny. Prezes życzył zebranym, aby to środowisko budowało wewnętrzną siłę, aby jednostki ochrony zdrowia zapewniały dobry standard i opiekę.
Prezes złożył gratulacje na ręce Pana Tadeusza Jędrzejczyka z okazji wyboru na Dyrektora POW NFZ życząc wytrwałości i sukcesów przy wdrażaniu polityki zdrowotnej oraz w pracach nad rozwiązywaniem problemów związanych z systemem ochrony zdrowia w Polsce.
Przewodnicząca Sekcji Ochrony Zdrowia L. Kodłubańska powitała Dyr. T. Jędrzejczyka oraz Panią Dyr. Małgorzatę Paszkowicz i poprosiła przedstawicieli POW NFZ o wystąpienie.
W trakcie spotkania poruszone zostały tematy związane z:
– nadlimity w roku 2013
– sprawa poradni przyszpitalnych
– kontraktowanie na rok 2014
Dyr. T. Jędrzejczyk stwierdził, że mamy do czynienia z sytuacją, że za chwilę wejdzie nowelizacja ustawy która umowy które wygasały pozwala przedłużyć. Odpowiednie konkursy będą przygotowywane. W tych zakresach, w których nie ma jeszcze propozycji w najbliższych dniach zostaną przygotowane i rozesłane.
Nadlimity w roku 2013:
Sytuacja nie zmieniła się od ostatnich spotkań. W obopólnym interesie jest maksymalizowanie dyscypliny budżetowej. Im dyscyplina będzie lepsza tym środków będzie więcej. Jak zakończą się nadlimity zależy od tego co się będzie działo w sąsiednich województwach. Jeżeli pacjent będzie dobrze leczony poza granicami województwa to pieniądze za nim płyną bez limitu i poważniejszego nadzoru poza incydentalnym nadzorem. Za pacjentów odesłanych przez nas do innego województwa fundusz zapłaci, za tych którzy zostaną będzie zapłata na tyle na ile starczy pieniędzy. Sytuacja jest odrobinę trudniejsza niż w zeszłym roku ale może być gorsza. POW NFZ czeka na decyzję, jaką podejmą sąsiednie województwa. Jeśli będą podpisywały szybko i sprawnie ugody pieniędzy będzie mniej, jeśli pojawią się przeszkody jest szansa, że w połowie tego co było za zeszły rok uda się zdobyć.
Sprawa poradni przyszpitalnych:
Poradnia przyszpitalna, dająca kompleksową opiekę, kwalifikacje pacjenta do leczenia szpitalnego ewentualnie planowego jak i nadzór nad tym co się dzieje po leczeniu szpitalnym jest istotnym elementem. Czy będą możliwości by brakujące miejsca zakontraktować na dzień dzisiejszy nie można zagwarantować. Każdy z powiatów trzeba przeanalizować i na pewno będzie to zrobione w przyszłym roku. Algorytm, który od kilku lat obowiązuje oznacza, że jesteśmy na przedostatnim miejscu jeśli chodzi o finansowanie świadczeń na mieszkańca. Jest to ręku Ministerstwa Zdrowia. Algorytm jest bardzo historyczny. Jesteśmy karani za to, że pomorskie tak dzielnie walczy z dziurą demograficzną i mamy najwyższy współczynnik w Polsce i paradoksalnie jesteśmy za to ukarani.
Kontraktowanie na rok 2014
Kontraktowanie na przyszły rok się toczy. Wszystkie decyzje są już podjęte. Zaskoczeń nie będzie. Podstawą jest wykonanie za 2013 ale z umów pierwotnych. Będziemy pracować nad tym, aby to co jest wykonywane i niezbędne razem określać, dyskutować ii brać pod uwagę wszystkie sygnały.
Skoncentrować się na tym co jest realizowane. Świadczenia ratunkowe są mało opłacalne. W skali kraju mamy tych oddziałów dużo więcej i nie do końca to jest uzasadnione. Przy perspektywie kolejnego kontraktowania nieco zmniejszyć ich liczbę ale bardziej je dofinansować.
Dyr. Paszkiewicz: Budżet na ten rok jest dokładnie identyczny. Plan finansowy na rok 2014 oddział NFZ dostaje w sierpniu. Trzeba go podzielić dużo wcześniej. Biorąc pod uwagę ochronę finansowania rodzaju szpitalnego trzeba było się liczyć z tym, że olbrzymia dyscyplina finansów publicznych jakiej podlegamy nakazuje dyr. funduszu rozliczyć się przede wszystkim ze świadczeń nielimitowanych. Mając świadomość, jaka jest skala tych świadczeń trzeba było tą ilość finansów zabezpieczyć na cały rok 2014. Propozycja, którą wszyscy otrzymali jest to umowa pierwotna + nielimity za I kwartał. Po każdym kwartale będzie przeprowadzona analiza i tam gdzie będą potrzeby i możliwości na pewno NFZ będzie reagował. Próba zamknięcia roku 2013 w sposób zbliżony do roku 2012 będzie przez oddział podjęta. Ratujące życie uda się sfinansować w podobnym procencie. Nielimity są ustawowo zagwarantowane. Są zakresy w leczeniu szpitalnym, gdzie jest albo wyjątkowo wąski zakres dedykowany jednemu miejscu realizacji albo rzecz się zadziała typu: zmiana wyceny procedur pediatrycznych albo epidemiologicznie i statystycznie zauważalna różnica w poszczególnych latach, gdzie jest to uwzględniane. To wszystko mieści się w granicach finansowych, które oddział ma.
Została podjęta decyzja centralnie, aby podpisać propozycje można dopiero po 21 listopada, kiedy ustawa będzie miała moc obowiązującą.
Wolą całego oddziału jest to, żeby wykorzystać szanse rozpisania postępowań konkursowych tak, aby wszyscy ze świadczeniodawców mieli z odpowiednio dużym wyprzedzeniem świadomość tego, które umowy wygasają a które będą kontynuowane.
Dyr. L. Kodłubańska: Jako pracodawcy występowaliśmy wielokrotnie do Ministra, aby dał większą możliwość działania i uprawnienia dyrektorom oddziałów. Bez tego uprawnienia zniknęło dużo potrzebnych świadczeń. Konkurs świadczeń powinien być jawny. Mamy w sekcji różne interesy ale musimy znaleźć wspólny język. Powinniśmy mieć wpływ na stawiane nam kryteria. Zarządzania NFZ powinny być jaśniejsze i nie takie zmienne.
Na koniec Przewodnicząca Sekcji podziękowała wszystkim za przybycie. Dyrektor L. Kodłubańska stwierdziła, że potrzebny jest dialog. W dużej grupie pracodawców jest dobra płaszczyzna do wspólnego działania.
Na spotkaniu przedstawione zostały również przez przedstawiciela Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów możliwości udziału w Studiach Menedżerskich MBA dla branży medycznej. Program studiów dostosowany jest do potrzeb menedżerów średnich i wyższych szczebli zarządzania w branży medycznej. Zawiera sesje poświęcone w całości zarządzaniu, pozostałe sesje nawiązują do funkcjonowania sektora opieki zdrowotnej.
W celu uzyskania dokładniejszych informacji prosimy o kontakt z Koordynatorem Programu MBA:
Halina Frątczak
Koordynator Studiów MBA
tel. +48 58 558 58 58 wew. 310
tel. +48 58 552 01 29 wew. 310
fax +48 58 557 27 33
e-mail: h.fratczak@gfkm.pl
Kolejne spotkania Sekcji Ochrony Zdrowia odbywać się w każdą ostatnią środę miesiąca, po otrzymaniu zaproszenia wysłanego przez biuro „Pracodawców Pomorza”. Na kolejnym spotkaniu zaplanowane jest uzupełnienie składu Zarządu Sekcji.