W spotkaniu Polsko-Szwedzkiej Izby Gospodarczej wzięli też udział przedstawiciele PRACODAWCÓW POMORZA. Obie organizacje z sobą współpracują
Jakim wymogom muszą sprostać polscy pracownicy branży budowlanej chcący pracować w Szwecji?
Muszą być elastyczni i otwarci na oczekiwania pracodawcy. Naprawdę dobrze będą zarabiać na północy Szwecji, ale tam właśnie trzeba wykazać się odpornością psychiczną, bo kontrakty opiewają na 6 – 8 miesięcy, które trzeba spędzić z dala od rodzin, pogodzić się z prawie nieustannymi ciemnościami, bo dzień jest niesłychanie krótki.
Podczas kolejnego spotkania członków Polsko-Szwedzkiej Izby Gospodarczej w hotelu MERA w Sopocie w dn. 28 lutego br można było zdobyć wiedzę oficjalną i nieoficjalną.
Spotkanie rozpoczął prezes Izby Tadeusz Iwanowski od zwięzłej charakterystyki szwedzkiej gospodarki, zestawiając od czasu do czasu tamtejsze dane z polskimi. Niektóre były zaskakujące:
Poziom PKB obu krajów jest podobny, ale w przeliczeniu na mieszkańca u nich wychodzi 4 razy więcej,
- W ich skalistym północnym kraju rolnictwo daje 2% PKB, nasze, mające dużo lepsze warunki naturalne – tylko 4%.
- W strukturze naszego eksportu udział Szwecji wynosi raptem 2,7%, nawet na Ukrainę wysyłamy więcej towarów – 2,8%, do Rosji – 4%, najwięcej do Niemiec – 25% .
- Niewiele lepiej jest z importem – tylko 4% towarów sprowadzamy ze Szwecji, z dalekich Chin 6% a z Rosji – 7 %, znów na I miejscu są Niemcy – 24%
Prezes PSIG Tadeusz Iwanowski
Jak to pogodzić z faktem, że 40% komunikacji lotniczej z gdańskiego lotniska odbywa się w kierunku północnym? Wychodzi na to, że eksportujemy głównie siłę roboczą. Tak więc temat spotkania: Polsko-szwedzka współpraca gospodarcza był odpowiedzią na aktualne zapotrzebowanie.
Najpierw jednak zebrani wysłuchali prelekcji na temat jak mają sobie radzić polskie firmy budowlane w Danii, wygłoszonej przez Jessa Sebbelina – dyr RSM Plus . Jest to szósta co do wielkości globalnej sieć przedsiębiorstw zajmująca się rachunkowością i konsultingiem. Dyr Sebbelin jest członkiem Zarządu Polsko-Duńskiej Izby Handlowej i kieruje zespołem wspierającym działalność m. innymi polskich firm w Danii, w tym wielu budowlanych.
Magdalena Pramfelt – Jess Sebbelin, Anna Andersson Jasiulewicz, Christopher Jasiulewicz
Branży budowlanej dotyczyła także główna prelekcja. Zapoznaliśmy się z ofertą firmy AAJ Oversatting & Konsulting reprezentowanej przez Annę Andresson Jasiulewicz i Christophera Jasiulewicza.
Omówili oni, w ogólnych zarysach, rynek projektów i prac w tej branży w Szwecji. Przeprowadzili krótką analizę rynku, omówili obowiązujące ustawy, przepisy, normy, umowy zbiorowe, konieczne na tym rynku kwalifikacje i uprawnienia budowlane. Dowiedzieliśmy się jak wygląda kontrola firm zagranicznych działających na tym rynku. Firma Państwa Jasiulewiczów oferuje pośrednictwo informacyjne a także prowadzi potrzebne polskim pracownikom szkolenia, również w języku polskim.
Od lewej Tomasz Balcerowski – prezes firmy budowlano-konserwatorskiej EKOINBUD, wiceprezes zarządu PRACODAWCÓW POMORZA
Dla firm i ich pracowników znających tylko polski rynek, zetknięcie się ze szwedzkim może być szokujące. Do założenia firmy potrzebny jest jeden formularz, obowiązuje jeden wzorzec kontraktu. Szwecja jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc pracy, normy bhp są ściśle przestrzegane a kary, w przypadku wykrycia ich łamania, szokująco wręcz wysokie.
PSIG współpracuje z PRACODAWCAMI POMORZA. Od lewej członkowie tej organizacji Jan Zacharewicz i Rafał Zawadzki
Ogólnoświatowy kryzys spowodował, że ludzie kupują mniej nowych mieszkań, natomiast wzrosło zapotrzebowanie na usługi renowacyjne, ekologiczne biura w centrach miast oraz inwestycje infrastrukturalne (drogi, mosty, koleje). W ostatniej dziedzinie wiodącym przedsiębiorstwem od lat jest SKANSKA, ale od niedawna na szwedzki rynek wszedł STRABAK, co dla nas istotne, ponieważ chętnie zatrudnia podwykonawców z Polski.
Prezes PSIG Tadeusz Iwanowski złożył tez sprawozdanie z działalności Izby w roku 2013 i nakreślił plany na rok 2014.
tekst i foto Anna Kłos