Przebudowa układu komunikacyjnego Gdańska poprzez realizację projektów inwestycyjnych: Trasa W-Z, Połączenie dróg krajowych – Trasa Sucharskiego, Połączenie Portu Lotniczego z Portem Morskim Gdańsk – Trasa Słowackiego znalazła się w gronie 10.laureatów konkursu TOP Inwestycje Komunalne 2014.
Nagroda dla Miasta Gdańska i realizującej przedsięwzięcia Spółki Gdańskie Inwestycje Komunalne została ogłoszona i wręczona w dniu 8 maja 2014 roku w Katowicach, podczas uroczystej gali w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który od 7 do 9 maja odbywa się w Katowicach. Nagrodę odebrali pani Teresa Blacharska, skarbnik Miasta oraz pan Ryszard Trykosko, prezes Zarządu Gdańskich Inwestycji Komunalnych.
Przypomnijmy, że wszystkie z wymienionych przedsięwzięć inwestycyjnych ukierunkowane były na rozbudowę docelowego układu komunikacyjnego miasta, gdyż po ich zrealizowaniu poprawie ulegnie jakość życia mieszkańców Gdańska i Trójmiasta. Dzięki nim:
– powstały nowe powiązania komunikacyjne usprawniające funkcjonowanie istniejącego układu drogowego (tzw. rama komunikacyjna), mająca istotne znaczenie dla dalszego rozwoju Gdańska;
– poprawiono dostęp do rozbudowanego lotniska im. Lecha Wałęsy w Gdańsku-Rębichowie;
– umożliwiono bezkolizyjny wyjazd z Portu Morskiego Gdańsk w kierunku Łodzi i Warszawy z pominięciem Śródmieścia;
– usprawniono system komunikacji zbiorowej poprzez wybudowanie nowych linii tramwajowych w kierunku dzielnic mieszkaniowych dotychczas słabo skomunikowanych z centrum;
– rokrocznie zwiększa się średnia prędkość poruszania się pojazdów po układzie drogowym Gdańska, co potwierdzają rankingi „najwolnieszych” miast w Polsce. Gdańsk dzięki realizowanym inwestycjom oddala się w kategorii najbardziej „zakorkowanych” miast.
Całkowita wartość inwestycji to ponad 2 mld zł, z czego wkład Unii Europejskiej wyniósł 1,6 mld zł.
Miło nam również poinformować, że z pan Ryszard Trykosko, prezes Gdańskich Inwestycji Komunalnych, został zaproszony przez organizatorów Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach do udziału w panelu dyskusyjnym poświęconemu Prorozwojowym inwestycjom komunalnym.
Dyskusja toczyła się wokół następujących zagadnień:
– Zakresu, dynamiki inwestycji komunalnych w Polsce. Czynników wspierających inwestycje komunalne.
– Perspektyw finansowania i kierunków inwestycji w obliczu nowej perspektywy Unii Europejskiej.
– Efektywności i prorozwojowego charakteru inwestycji jako głównych kryteriów ich oceny.