Gala Evening Pracodawców Pomorza 2015, czyli:
Radość z sukcesów
Tekst: Anna Kłos, zdjęcia: Wiesław Malicki
Gala Evening Pracodawców Pomorza w tym roku odbyła się ono 16. stycznia w Amber Expo. Organizacja nagrodziła najlepsze firmy w regionie i ich menedżerów, dbających nie tylko o sukces firmy ale też o pracowników i relacje z otoczeniem, co się określa jako społeczną odpowiedzialność biznesu. Był to przy okazji najelegantszy a jednocześnie najliczniejszy bankiet karnawałowego sezonu – na ponad 600 uczestników – przedstawicieli pomorskich firm, świata polityki, samorządów, nauki, kultury i mediów.
Gościem specjalnym uroczystości była Krystyna Janda. Nie tylko wybitna aktorka filmowa i teatralna, ale równie doskonała bizneswoman. W rozmowie, którą na wizji przeprowadził z nią prezes PP Zbigniew Canowiecki, wytłumaczyła, że w jej przypadku te dziedziny się harmonijnie uzupełniają, ponieważ teatr (a kieruje dwoma) jest swego rodzajem przedsiębiorstwem:
- w którym sprzedaje się emocje, a ja też jestem produktem. Głównym produktem mojego teatru – jak przyznała K. Janda.
Jest działalnością gospodarczą w ramach Fundacji non profit a więc, której celem nie jest zysk.
Krystyna Janda wypunktowała też różnice miedzy tradycyjnie postrzeganym przedsiębiorstwem a firmą zwana teatrem. Teatr ma ograniczenia rozwojowe. Jeśli dysponuje w dwu teatrach 700 miejscami, to tej ilości nie można zwiększyć. Poza tym, jako menedżer z ambicjami, ale racjonalista, łączy w swej działalności sztukę wysoką (Teatr Polonia) przeznaczoną dla widzów- intelektualistów, z rozrywkową (Och-Teatr). Ta druga często musi zapracować tą pierwszą. Liczyć się też musi z ograniczeniami finansowymi. Nie wystawi np. Szekspira czy „Wesela „ Wyspiańskiego, bo u Szekspira jest na scenie minimum 32 aktorów a u Wyspiańskiego podobnie. Żartowała, że nieraz sama wchodzi na scenę i już jest pełno. Jak przyznała zasad prowadzenia biznesu uczyła się m. in. od prezesa Canowieckiego, z którym się przyjaźni od wielu lat.
Credo Prezesa:
- Cel, jaki nam przyświeca przy organizacji corocznej Gali Evening to wyróżnianie i dostrzeganie osiągnięć przedsiębiorców, którzy swoim zaangażowaniem oraz przestrzeganiem zasad postępowania i standardami pracy mogą świecić przykładem – powiedział inaugurując Galę, Zbigniew Canowiecki, prezes zarządu Pracodawców Pomorza. – Firma to nie tylko miejsce generowania zysku dla właścicieli. To również miejsce pracy dla Pomorzan oraz podmiot gospodarczy mający ogromne znaczenie dla najbliższego otoczenia. Dlatego najlepszych należy nagradzać i promować, stawiać jako wzór do naśladowania.
Nagrody i wyróżnienia przyznano w 3 kategoriach: Tytuł Pomorski Pracodawca Roku 2014 oraz statuetkę otrzymała jedna z firm w każdej kategorii, w myśl łacińskiej sentencji primus inter pares – „pierwszy wśród równych”. Niezależnie od tego Jury przyznało najbardziej prestiżowy tytuł: ZŁOTY OXER.
W kategorii małe przedsiębiorstwo laureatami zostały firmy: Biuro Kompleksowej Obsługi Firm J&J s.c., Edoradca sp. z o.o. S.K.A., Vivadental sp. z o.o. i Zakład Produkcyjno-Usługowo-Handlowy Temis Tadeusz Skajewski. Statuetkę Primus Inter Pares (Pierwszy wśród Równych) trafił do rąk prof. Violetty Szycik – prezes firmy Vivadental.
W kategorii średnie przedsiębiorstwo laureaci to Klimawent SA, Mostostal Pomorze SA, Secespol sp. z o.o. oraz Zakład Usług Inżynierskich Eldro-FL sp. z o.o. Ta ostatnia została uhonorowana Statuetką.
W kategorii duże przedsiębiorstwo laureatami zostały firmy: Grupa GPEC, Szpital Specjalistyczny w Prabutach sp. z o.o., Prime Food sp. z o.o. oraz WNS Pomorze sp. z o.o. Statuetką nagrodzono przedsiębiorstwo Prime Food sp. z o.o.
Informacje o Laureatach:
- Kategoria duże przedsiębiorstwo
PRIME FOOD sp. z o.o. – prezes Paweł Nowak.
Firma powstała w 1999 roku, specjalizuje się w uboju trzody chlewnej oraz produkcji wyrobów mięsnych, np. wędzonek i kiełbas. Dzięki zapewnieniu najwyższej jakości surowców oraz wprowadzaniu najnowszych rozwiązań technologicznych udało jej się uzyskać wiodącą pozycję w branży. Jako pierwsza w Polsce wprowadziła komputerowy system szacujący zawartość mięsa w tuszy bez ingerencji człowieka AutoFOM oraz najnowocześniejszy system pakowania w technologii MAP. W 2000 roku firma uzyskała pozwolenia eksportowe na rynek Unii Europejskiej. W kolejnych latach uzyskała pozwolenia eksportowe do USA, Korei i Japonii. Produkty firmy dystrybuowane są przez największe sieci handlowe.
Zatrudnienie – 708 osób.Kategoria średnie przedsiębiorstwo
Zakład Usług Inżynierskich ELDRO-FL sp. z o.o. – prezes Mirosław Eggert
Firma działa od 1992 roku. To pomorski lider innowacyjnych rozwiązań drogowo-komunikacyjnych, świadczący kompleksowe usługi związane z sygnalizacją drogową. Buduje, kompleksowo modernizuje i całodobowo utrzymuje nowoczesne systemy sygnalizacyjne województwa pomorskiego, na terenie którego zbudował i zmodernizował ponad 300 tego typu instalacji.
Producent m.in. jedynego na rynku animowanego przycisku dla pieszych. Firma wykonuje także wiele prac związanych z przebudową sieci elektroenergetycznych, jak również świadczy usługi w zakresie budowy i modernizacji instalacji telekomunikacyjnych.
Zatrudnienie – 81 osób. - Kategoria małe przedsiębiorstwo
VIVADENTAL sp. z o.o. – prezes Violetta Szycik
Międzynarodowy ośrodek kliniczny, szkoleniowy i naukowo-badawczy oferujący profesjonalne leczenie estetyczne obejmujące zabiegi z zakresu wszystkich dziedzin stomatologii, implantologii stomatologicznej, dermatologii i chirurgii estetycznej twarzy, przy wykorzystaniu najnowszych osiągnięć współczesnej medycyny i zaawansowanych technologii.
Proces leczenia realizowany jest przez zespół lekarzy specjalistów posiadających wieloletnie doświadczenie we wdrażaniu innowacyjnych metod leczenia i przeprowadzaniu kompleksowej metamorfozy twarzy i uzębienia. Firma oferuje najwyższe standardy terapeutyczne, oparte na najnowszych osiągnięciach nauki.
Zatrudnienie – 35 osób.
Nagrodę specjalną Złoty Oxer przyznawaną za wyjątkowe osiągnięcia Pracodawcy Pomorza przyznali Zbigniewowi Ciecholewskiemu, założycielowi i prezesowi firmy „CIECHOLEWSKI WENTYLACJE” sp. z o.o. zatrudniającej dziś blisko 400 osób. Firma z blisko 40-letnią historią zajmuje się produkcją oraz wykonaniem instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Produkuje elementy instalacji takie jak: przewody wentylacyjne, kształtki, nawiewniki, kratki wentylacyjne, okapy, centrale wentylacyjne, nawiewy laminarne i inne. Specjalnością są skomplikowane instalacje przemysłu farmaceutycznego, spożywczego, stoczniowego a także instalacje w szpitalach, halach, biurach, centrach handlowych i salach widowiskowych.
Laudację wygłosił senator prof. Politechniki Gdańskiej Edmund Wittbrodt. Przypomniał, ze pierwszy znaczący sukces firma odniosła kiedy w Kościerzynie ruszyła (po kilkuletniej przerwie) budowa szpitala. Dyrekcja budowy powierzyła (wtedy mało znaczącej wiejskiej firmie z Koźmina spod Skarszew) wykonanie całości instalacji wentylacyjnej i klimatyzacyjnej. Dziś przedsiębiorstwo to 70% produkcji kieruje na zagraniczne rynki (Niemiec, Szwecji, Francji, Wlk. Brytanii i Szwajcarii). Ich instalacje są zamontowane na jednostkach pływających, takich jak: statek „Quen Mary II, 4 wielkie wycieczkowce AIDA, jacht rosyjskiego multimilionera Abramowicza, korweta dla polskiej marynarki i 10 dla niemieckiej, 2 platformy do stawiania na morzu elektrowni wiatrowych. Na Pomorzu zrealizowała kompletne instalacje wentylacyjne np. w MADISONIE w Gdańsku, w licznych obiektach POLPHARMY i BIOTONU, biurowiec LOTOSU, IKEĘ w Gdańsku. Jej elementy instalacyjne znajdziemy w PGE Arena i szeregu rozbudowujących się uczelni trójmiejskich.
Na zakończenie Gali poinformowano, że Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński odznaczył prestiżowymi Medalami za Zasługi w Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej prezesa PP Zbigniewa Canowieckiego i prezesa firmy Ciecholewski – Wentylacje Zbigniewa Ciecholewskiego. Są to medale o numerach 3 i 4, czyli jedne z pierwszych, które zostały przyznane. Wręczyła je podczas Gali wiceminister gospodarki Pani Grażyna Henclewska.
Krystyna Janda w rozmowie z prezesem PP Zbigniewem Canowieckim
Na drodze do sukcesu w konkursie pierwszym etapem są wyróżnienia. Oto I grupa wyróżnionych z wojewodą Ryszardem Stachurskim
Laureaci w Kategorii Małe Przedsiębiorstwa. Nagrody wręczała podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Dorota Pyć wraz z prezesem Portu Lotniczego im. L. Wałęsy Tomaszem Kloskowskim
Statuetkę w tej kategorii otrzymała prezes VIVADENTAL Violetta Szycik
Laureaci w Kategorii Średnie Przedsiębiorstwa. Statuetkę otrzymał prezes ELDRO-fl Mirosław Eggert, wręczali: wiceminister Grażyna Henclewska i wiceminister Paweł Orłowski
Laureaci w Kategorii Duże Przedsiębiorstwa. Statuetkę otrzymał prezes PRIME FOOD Paweł Nowak, wręczali: wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke i wiceprezes LOTOSU Marek Sokołowski
Zdobywca ZŁOTEGO OXERA prezes Zbigniew Ciecholewski
Prezes Zbigniew Ciecholewski (pośrodku) , obok z lewej europoseł Janusz Lewandowski i marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, z prawej laudator – senator Edmund Wittbrodt
Wiceminister Grażyna Henclewska wręcza Medal prezesowi Zbigniewowi Canowieckiemu.