Uprzejmie informujemy, że na wniosek członków „Pracodawców Pomorza” Prezes Zarządu Zbigniew Canowiecki spotkał się dnia 20 lutego 2015 roku z Prezydentem Miasta Gdańska Panem Pawłem Adamowiczem celem omówienia znaczącego wzrostu opłat z tytułu użytkowania wieczystego gruntu stanowiącego własność Skarbu Państwa
W wyniku powyższego spotkania otrzymaliśmy następujące wyjaśnienia:
Wypowiedzenie opłaty z tytułu użytkowania wieczystego gruntu stanowiącego własność Skarbu Państwa.
- Prezydent Miasta Gdańska wykonuje zadania starosty w stosunku do nieruchomości Skarbu Państwa. W ramach tych zadań zobowiązany jest ustawowo do działań polegających m.in. na aktualizacji opłat za użytkowanie wieczyste gruntu stanowiącego własność Skarbu Państwa. Zadanie to realizuje Prezydent Miasta Gdańska jako starosta w miarę otrzymywanych środków finansowych z budżetu centralnego przeznaczonych na powyższy cel .W roku 2014 Prezydent pozyskał od Wojewody Pomorskiego na wyceny niezbędne do aktualizacji opłat, kwotę konieczną do wykonania przez biegłych rzeczoznawców majątkowych wymaganych ustawowo operatów szacunkowych. Otrzymane środki umożliwiły zaktualizowanie opłat.
- W wyniku aktualizacji w roku 2014 ok. 200 podmiotów gospodarczych otrzymało wypowiedzenie dotychczasowej opłaty, z czego zgodnie z pouczeniem zawartym w wypowiedzeniu o przysługującym trybie i terminie odwołania, zdecydowana większość podmiotów gospodarczych skorzystała z przysługującego im prawa.
- Do czasu rozstrzygnięcia odwołania przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze użytkownik wieczysty ponosi opłatę w dotychczasowej wysokości, tj. w takiej jakiej płacił dotychczas. Wyraźnie należy zaznaczyć, iż od orzeczenia Samorządowego Kolegium Odwoławczego przysługuje prawo wniesienia skargi do sądu cywilnego w terminie wskazanym w orzeczeniu. Odwołanie do SKO jest nieodpłatne natomiast skarga do sądu zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami o opłacie sądowej.
- Podmioty gospodarcze , które nie skorzystały w terminie z przysługującemu im prawa do odwołania od aktualizacji opłaty, a mają ustaloną nowa opłatę w wysokości przewyższającej co najmniej dwukrotność dotychczasowej opłaty rocznej , płacą do 31 marca 2015r. opłatę w wysokości odpowiadającej dwukrotności dotychczasowej opłaty.
- Dotychczas, co roku Wojewoda Pomorski przyjmując zasady obowiązujące w gminie, wyrażał zgodę na ustalenie innych terminów płatności należnych opłat tj. do 30 czerwca lub 30 września danego roku w zależności od wysokości opłaty.
Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.
- Prezydent Miasta Gdańska wskazał również na ustawowe uprawnienia dające możliwości przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności.
- Przekształcenie następuje na podstawie odrębnego operatu szacunkowego sporządzonego dla potrzeb tego postępowania, który uwzględnia m.in. czas jaki pozostał do wygaśnięcia prawa użytkowania wieczystego.
- Warto zwrócić uwagę, że złożenie wniosku nie obliguje użytkownika wieczystego do przekształcenia posiadanego prawa w prawo własności. Użytkownik wieczysty może zdecydować się na przekształcenie po zapoznaniu się z warunkami finansowymi.
- Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego na własność skutkuje nabyciem prawa własności ujawnionym w księdze wieczystej, ale przede wszystkim w przyszłości z nieponoszeniem opłat z tytułu użytkowania wieczyste gruntu.
Wobec systematycznie rosnącej wartości gruntów wydaje się celowe występowanie przez Firmy o wykup terenów i przekształcenie wieczystego użytkowania we własność hipoteczną.
Należy podkreślić, że Prezydent Miasta Gdańska uznając , w wielu przypadkach działanie urzędnika odpowiedzialnego za aktualizację opłat z tytułu użytkowania wieczystego gruntu stanowiącego własność Skarbu Państwa było zbyt powolne i polecił wobec w/w wyciągnięcie konsekwencji służbowych.
Prezes Zarządu
Zbigniew Canowiecki