W czwartek 19 marca br. w Szkołach Okrętowych i Ogólnokształcących CONRADINUM odbyła się konferencja z okazji Dnia Techniki.
Gośćmi wydarzenia byli przedstawiciele organizacji przedsiębiorców: prezes Pracodawców Pomorza Zbigniew Canowiecki i Jerzy Czuczman – dyr Związku Pracodawców Forum Okrętowe. Podczas konferencji dyrektor Conradinum – Anna Wasilewska przypomniała historię powstania szkoły, która obchodzi właśnie 220-lecie.
Dwojgu nauczycielom Conradinum wiceprezydent Piotr Kowalczuk wręczył Nagrody Prezydenta Miasta.
- Laureaci to:
Grażyna Banach – nauczyciel przedmiotów zawodowych elektronicznych. Jej uczniowie zdobyli I miejsce w II Drużynowym Konkursie Technicznym EKOTECH w 2012r., zorganizowanym przez Bałtycki Klaster Ekoenergetyczny, związany z Instytutem Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku, w 2013 zakwalifikowali się do finału..
Laureatka współpracuje z zakładami pracy w zakresie wspomagania procesu dydaktycznego, a także pozyskiwania miejsc na praktyki zawodowe uczniów np.: z FlexTronics, Laboratorium Automatyki i Łączności PKP, PLK, STESAR Automatyka Przemysłowa, POMLEK Maćkowy, Elektrociepłownia „Wybrzeże”.
- Arkadiusz Cimiński to nauczyciel przedmiotów zawodowych z dziedziny automatyki,
doktorant Studium Doktoranckiego na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej, współautor publikacji naukowych. W ramach wykorzystania wiedzy w praktyce zaprojektował wyposażenie pracowni specjalistycznej pomiarów elektrycznych i elektronicznych a od 2008 r. jest zaangażowany w modernizację i doposażenie pracowni mechatroniki, to pomysłodawca i projektant szeregu pomocy dydaktycznych.
Współpracuje z firmami: AdAstra, ENCON, BIALL, WAGO, SIEMENS, ASTOR.
Niewątpliwie o takich nauczycieli chodzi przedsiębiorcom.
- Nasza organizacja od lat, w czasach gdy polska polityka oświatowa lekceważyła ten typ kształcenia, prowadziła walkę na wszelkich możliwych frontach o utrzymanie i rozwój szkolnictwa zawodowego – stwierdził prezes Pracodawców Pomorza Zbigniew Canowiecki. Obecne priorytety oświatowe są dla niego korzystne, ale dzisiejsze szkolnictwo zawodowe ( z wyjątkiem chwalebnych przykładów), jest zbyt dalekie od wymagań nowoczesnych przedsiębiorców, nowych technologii i specjalizacji. Trwa więc walka o jego nowy kształt. Nasza organizacja ma przedstawicieli we wszystkich gremiach i programach zajmujących się kształceniem zawodowym. Nasz pełnomocnik – Wojciech Szczepański jest ekspertem w Departamencie Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ministerstwie Edukacji. Nasza organizacja doprowadziła do porozumienia firmy SATEL z Technikum Łączności w Gdańsku, w wyniku którego powstała w tej szkole klasa o profilu kształcenia dopasowanym do potrzeb tego przedsiębiorstwa. Nie chcemy wyręczać szkolnictwa zawodowego ale nie odpowiada nam też sytuacja, że przychodzący do pracy w przedsiębiorstwie absolwent szkoły zawodowej musi być przez ok. pół roku dokształcany, aby mógł sprostać nowoczesnym standardom.
Anna Kłos
Wiceprezydent Piotr Kowalczuk wręcza Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska
Prezes Pracodawców Pomorza Zbigniew Canowiecki
Uczniowie Conradinum