LOTOS współpracuje z oruńską szkołą
W ramach inauguracji „Tygodnia Zawodowca”, nastąpiło w dniu 16. marca 2015 podpisanie porozumienia między Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Gdańsku, mieszczącego się przy ulicy Smoleńskiej na Oruni a Grupą Lotos. Dzięki niemu szkoła przygotuje wykwalifikowaną kadrę dla jednego z największych pracodawców Pomorza.
Porozumienie podpisała Barbara Mizerska (dyrektor CKZiU nr 2) i Joanna Tyszka – dyrektor biura zarządzania zasobami ludzkimi w Lotosie.
– Taka współpraca przynosi korzyści obu stronom – mówiła dyrektor Mizerska, nawiązując do wieloletniej współpracy szkoły z Grupą Lotos i innymi pracodawcami – Firmy mogą liczyć na przyszłych pracowników, a szkoła zapewnia swoim uczniom odpowiednie warunki kształcenia, jak najbardziej zbliżone do wymagań, które postawi przed nimi rzeczywistość.
Szkoła ma dawne tradycje współpracy z tym przedsiębiorstwem. Pierwsza umowa z LOTOSEM została podpisana w roku 1970. Obecna jest odnowieniem współpracy w warunkach nowej formy organizacyjnej szkoły, czyli po utworzeniu Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2, co nastąpiło z dniem 1 września 2013 roku, podobnie jak zorganizowanie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1, mieszczącego się przy ul. Józefa Hallera we Wrzeszczu.
– Chcemy, by jak najwięcej młodych ludzi wybierało szkolnictwo zawodowe – podkreślał Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej.
Dzięki podpisanemu porozumieniu program współpracy między Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Gdańsku a Grupą Lotos zostanie poszerzony. Opieką przedsiębiorstwa zostaną objęte trzy kierunki zawodowe: technolog przerobu ropy naftowej (nowy kierunek otworzony przez szkołę), technik laborant i technik ochrony środowiska. Będzie możliwość odbywania przez uczniów miesięcznych praktyk w LOTOSIE i finansowanie przez tę firmę stypendiów. Będzie mógł je otrzymać jeden uczeń lub uczennica z każdej klasy czteroletniego technikum w trzech ww. specjalnościach, czyli w sumie 12 osób. Stypendia w wysokości 1 tys. złotych będą wypłacane raz w roku szkolnym. Stypendyści będą uprzywilejowani przy ewentualnym ubieganiu się o zatrudnienie w tej firmie.
Anna Kłos
Od lewej: Joanna Tyszka – dyr biura zarządzania zasobami ludzkimi w LOTOSIE, wiceprezydent Piotr Kowalczuk, dyr CKZiU Barbara Mizerska
W uroczystości uczestniczyli też przedstawiciele Politechniki Gdańskiej, od lewej: dziekan Wydziału Chemii prof. Sławomir Milewski, prof. Janusz Rachoń – b. rektor, senator RP