fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

25-lecie zjednoczonych Niemiec

Święto dwu bram

To już 25 lat od chwili, kiedy 3. października 1990 roku zjednoczyły się dwie, po wojnie rozdzielone, części Niemiec. Z tej okazji konsul generalna tego kraju w Gdańsku Cornelia Pieper zorganizowała uroczystą ceremonię 25-lecia Jedności Niemiec w dniu 20 września br w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Zaszczycili ja obecnością bardzo znamienici goście, w tym przewodniczący Bundestagu prof. Norbert Lammert i wielokrotna przewodnicząca Rita Sismuth, która kierowała  tą instytucją w najtrudniejszych i najważniejszych dla Niemiec czasach, bo od 25 listopada 1988 (w 1989 runął mur berliński).

O murach i bramach mówiono wielokrotnie podczas uroczystości.

– Brama Stoczni Gdańskiej im. Lenina otworzyła na oścież Bramę Brandenburską – trafnie zauważył prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Przypomniał też historię powojennych kontaktów polsko-niemieckich z perspektywy miasta Gdańska, poczynając od podpisania układu o partnerstwie i współpracy Bramy i Gdańska, co nastąpiło z inicjatywy burmistrza Hansa Koschnika. Wymienił też Honorowych Obywateli Miasta Gdańska: Helmuta Kohla, Richarda von Weizseckera i Guntera Grassa. Dodał, że gdańszczanie zawsze z szacunkiem odnosili się do mniejszości narodowych.

Myśl tę rozwinął przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert:

– Wałęsa nie tylko fizycznie przeskoczył mur gdańskiej stoczni, udało mu się ten mur i inne, także berliński, rozwalić mentalnie, co było dużo trudniejsze.

Następnie przypomniał długotrwały proces zrastania się dwu części Niemiec i wykuwania poczucia wspólnoty – nie tylko krajowej, ale i europejskiej, aby na koniec w sposób bardzo emocjonalny odnieść się do kwestii wyrastania nowych murów w Europie w związku z exodusem uchodźców z krajów arabskich.

Dla uczczenia tak ważnej rocznicy wystąpiła doskonała i bardzo słynna orkiestra Baltic Sea Youth Philharmonic, którą dyrygował w ekspresyjny sposób Kristjan Jarvi. Publiczności najbardziej podobała się kompozycja Wojciecha Kilara „Orawa”.

Część bankietowa odbyła się w salach Hotelu Gdańsk (po niemiecku Danzig), co też miało wymiar symboliczny.

Anna Kłos

Bez nazwy 2

Pośrodku p. Rita Sismuth z mężem Hansem (historykiem, prof. uniw.), od lewej: Peter Utsch – konsul Niemiec w Gdańsku, Grażyna Paturalska („Styl w Wielkim Mieście”), Elisabeth Utsch

Bez nazwy

Od prawej: wojewoda Ryszard Stachurski, prezes Pracodawców Pomorza Zbigniew Canowiecki z żoną Iwoną

Bez nazwy2

Od prawej: prezydent Gdańska paweł Adamowicz, konsul generalna Niemiec w Gdańsku Cornelia Pieper, przewodniczący Bundestagu Richard von Weizsecker