fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

EKOINBUD buduje na jutro

Tomasz Balcerowski – prezes firmy budowlanej EKOINBUD,  miał 15 października br. swój wielki dzień – otwarcie nowej fabryki w Gdańsku Kokoszkach  u zbiegu ulic Kartuskiej i Stokłosy. Oto kto przecinał wstęgę:

IMG_5661

Od lewej: marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, prezes Stowarzyszenia Pracodawców Pomorza Zbigniew Canowiecki, prezes zarządu firmy Ekoinbud Tomasz Balcerowski prezydent Gdańska Paweł Adamowicz,  prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Teresa Kamińska, minister sportu Adam Korol, minister środowiska Maciej Grabowski.

  • To fantastyczne wydarzenie dla Pomorza, Gdańska i naszej organizacji – cieszył się prezes Pracodawców Pomorza Zbigniew Canowiecki, szczególnie że Tomasz Balcerowski jest w niej wiceprezesem a w uroczystości uczestniczy wielu naszych członków

IMG_5669

Prezes Canowiecki wyraził też dumę z tego, co zrobiono na Pomorzu przez ostatnie 25 lat. Powstały nowe branże z nowoczesnymi produktami. To istne zagłębie firm klimtyzacyjno-wentylacyjnych, światowa  marka kosmetyczna Ziaja – produkująca 5 mln kosmetyków miesięcznie,  o międzykontynentalnym zasięgu przedsiębiorstwo Drutex. Kilkadziesiąt firm pracuje w branży przemysłu okrętowego, porty biją rekordy przeładunków, branża stoczniowa się zrestrukturyzowała, zatrudnia ponad 20 tys. ludzi. Rozwija się branża drzewna – przykładem niedawno powstała firma SEICO, z której produktów EKOINBUD  będzie tworzył nowe domy.

IMG_5666

Fabryka została wybudowana na terenach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – jednej z czternastu specjalnych stref ekonomicznych działających na terenie Polski, zatem powody do radości ma także jej prezes  – Teresa Kamińska oraz prezes InvestGDA Alan Aleksandrowicz. Finanse w 60 procentach pochodzą z Unii Europejskiej, która wsparła gdańską fabrykę ze względu na jej proekologiczny charakter.  Projekt został współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Działanie 4.3 – kredyt technologiczny.

IMG_5677

Prezes Tomasz Balcerowski osobiście oprowadził pierwszą grupę zwiedzających po terenie fabryki oraz z entuzjazmem opowiadał o nowej technologii:

  • Jej rewolucyjność polega na tym, że części – ściany, stropy, dachy – są produkowane w fabryce, a następnie montowane w miejscu, gdzie ma stanąć dom jednorodzinny czy np. żłobek. Budowa domu trwa więc trzy miesiące, a nie dwa lata. To ogromna oszczędność czasu. Mój ojciec po pracy zajmował się remontowaniem swojego wartburga. Zajmowało mu to długie godziny. Podobnie dziś specjaliści w wielu dziedzinach, na przykład dentyści czy informatycy, zamiast zajmować się swoją pracą, tracą cenny czas na malowanie ścian czy robienie wykopów na swoich budowach. Po co? Szkoda czasu na dwuletnie doglądanie budowy, kłótnie z ekipami. Montaż domów Ecologiq trwa tydzień, a cała budowa z wykończeniem trzy miesiące. Klient nie zawraca sobie głowy schnącym betonem, tylko podejmuje decyzje o kolorze ścian i wyborze firanek.

Ekoinbud, a ściślej jego siostrzana spółka Ecologicq, już zaczyna produkcję i sprzedaż domów z modułów w nowo otwartej fabryce w Gdańsku-Kokoszkach.

Nowa technologia w stu procentach wykorzystuje drewno (głównie sosnowe): z drewna, i jego pochodnych wykonane są ściany, stropy, dach, łączenia. W gdańskiej fabryce belki łączy się w ściany, ściany uzupełnia oknami i drzwiami, dodaje izolację i okładziny. Takie gotowe moduły dostarczane są na budowę. Balcerowski zapewnia, że wszystko jest trwałe i solidne, ekologiczne, no i energooszczędne:

 – Norma współczynnika przenikania ciepła w Polsce to 0,25 wata na metr. Nasza norma to 0,13. Koszty ogrzewania spadają więc o 60-70 procent. To oszczędność i komfort, bo zimą jest ciepło, a latem ciepło nie nagrzewa wnętrza -zapewnia.

Domy będą dostępne w różnych wersjach architektonicznych i różnym metrażu, od 80 do 270 metrów kwadratowych. Cena? – To około 1600-1700 złotych za metr kwadratowy, plus dodatki.

IMG_5684

W nowej hali, mierzącej 2450 metrów kwadratowych, ma być zatrudnionych na razie 10 osób. Tyle wystarczy, bo resztę robią zautomatyzowane maszyny. Balcerowski informuje, że serce fabryki, czyli stojąca na środku olbrzymia obrabiarka do drewna Weimanna, to „mercedes wśród obrabiarek”, która z ogromną precyzją tnie, szlifuje, zszywkuje i gwoździuje. Takie maszyny mogą już właściwie same odbierać pliki z informacją z biura projektów i pracować bez udziału człowieka , ale oczywiście u nas jest nadzór – zapewnia.

IMG_5646

Z dużym zainteresowaniem nowa fabryka spotkała się w środowisku ludzi z branży architektoniczno-budowlanej. Od lewej: Waleryj Szerbatyn – główny menedżer StroyMontazhServis Group z Kaliningradu, który już chciałby podobną fabrykę uruchomić u siebie, Małgorzata Chmiel – architekt, gdańska radna, Mirosław Zeidler – konserwator zabytków, Ryszard Gruda – architekt, b. wiceprezydent Gdańska

Powody do zadowolenia ma też prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. W fabryce powstają już  moduły, które posłużą do montażu żłobka w Gdańsku przy ul. Rogalińskiej. Miasto chce, by takich eko-żłobków (i innych budynków użyteczności publicznej) było więcej. Balcerowski też nie może się doczekać, aż postawi pierwszy żłobek. – Złożymy bryłę budynku w dziesięć dni! – obiecuje. – Zobaczycie, jakie cudeńka można z drewna zrobić. To będzie duży show!

Anna Kłos