fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Spotkanie zamykające kolejny rok aktywności Sekcji PR i Marketingu

O elementach istotnych z punktu widzenia kreacji przekazu marketingowego dla klienta biznesowego i indywidualnego, rozmawiano wczoraj podczas ostatniego w tym roku spotkania Sekcji PR i Marketingu, w siedzibie Pracodawców Pomorza, a więc organizacji ją powołującej.

Grono specjalistów i ekspertów komunikacji zebrało się w jednym miejscu, aby omówić tegoroczne trendy, podsumować bieżącą działalność i zastanowić się nad kierunkami rozwoju w przyszłym roku. Spotkanie poprowadził Przewodniczący Sekcji, Tomasz Smorgowicz. – Moją pasją jest tematyka społecznej odpowiedzialności biznesu – wyjawił na początku, uświadamiając tym samym, że bez właściwego nastawienia, praktyka marketingowa nie będzie udana (Tomasz Smorgowicz odpowiada za działania mieszczącej się w Gdyni agencji reklamowej Studio 102).

Celność przekazu na wagę złota

To, o czym mówiono w ostatnich latach w branży, a także to, co wydaje się być szczególnie ciekawe z punktu widzenia realizacji strategii B2B (klient korporacyjny) i B2C (klient detaliczny), można było odnaleźć w zebranych na tę okazje spotach reklamowych. O wartościowych realizacjach opowiedziała m.in. Justyna Wojtaszczyk z gdyńskiej agencji marketingowej KeyK Project Marketing & Media, pełniąca jednocześnie funkcję Wiceprzewodniczącej Sekcji. Zaprezentowała utrzymany w konwencji niewinnej zabawy spot reklamowy firmy Volvo Trucks (prawdziwe samochody ciężarowe sterowane zdalnie przez dzieci). – Charakterystyczne jest to, że marki skandynawskie często inkorporują do marketingu motyw rodziny. Posiadają pewien zestaw powracających w reklamie wartości – zauważyła.

Reklama prezentem dla odbiorcy

Członkowie Sekcji, dzieląc się bogatym doświadczeniem, skonfrontowali ze sobą różne specyfiki pracy: tą, która wiąże się z reagowaniem na potrzeby klienta biznesowego, oraz taką, przy której konieczna jest budowa strategii w odniesieniu do odbiorcy indywidualnego. – B2C daje mi więcej satysfakcji, preferuję ten rodzaj interakcji – przyznała Karolina Janik, Dyrektor Zarządzająca gdańskiej agencji Personal PR. Linie lotnicze Emirates, których popularny spot reklamowy zaprezentowano na spotkaniu w następnej kolejności, to żywy przykład na to, że operując zaskoczeniem i konwencją, wciąż można przeprowadzać udane eksperymenty sprzedażowe (stewardessy instruują zgromadzonych na stadionie, jak kibicować w duchu lotniczych procedur bezpieczeństwa). Nawiązując do aspektu kojarzenia marketingu ze sportem, Tomasz Smorgowicz zainicjował następnie dyskusję na temat prowadzenia akcji marketingowych dla operatorów dużych obiektów sportowych. Karolina Janik przytoczyła przykład kampanii rebrandingowej stadionu PGE Arena Gdańsk, którym zajmowała się wraz ze swoją agencją. Zmiana sponsora tytularnego przyczyniła się do zmiany nazwy stadionu w Letnicy, który obecnie identyfikowany jest pod postacią Stadionu Energa Gdańsk.

Zmiany w otoczeniu

Marką może być nawet przestrzeń miejska z bogatą historią. Może być nią też takie miejsce, które przejawia duży potencjał promocyjny – jest katalizatorem zmian w najbliższej okolicy. O tym w luźnym przełożeniu mówi definicja marketingu miejsc, o którym też wspominano w trakcie wczorajszego spotkania. Trójmiasto przygotowało w ostatnim czasie swoisty katalog dobrych praktyk promocji przestrzennej. Ulica Świętojańska w Gdyni tętni życiem w trakcie rozmaitych wydarzeń społeczno-kulturalnych. Nie tak dawno, władze lokalne zrealizowały kampanię promocyjną, zmierzającą do ożywienia centrum miasta („Qultowa Świętojańska”). Zmieniono nawet plan zagospodarowania przestrzennego, dając więcej miejsca lokalom gastronomicznym. W Gdańsku obserwuje się rewitalizację wrzeszczańskiego parku Kuźniczki i położonej blisko centrum Biskupiej Górki. Nowy Port przyciągnął realizowanym przez Instytut Kultury Miejskiej „Festiwalem Narracje”, wykorzystującym tę dzielnicę w roli multimedialnej dzielnicy sztuki. Zmieniając nieco skalę problemu, Sekcja PR i Marketingu rozmawiała następnie o identyfikacji wizualnej poszczególnych miast województwa pomorskiego.

Najbliższa przyszłość

Ogólnymi obserwacjami na temat nadchodzących zmian w branży podzielił się Wojciech Widzicki, reprezentujący gdańską Agencję Interaktywną Widzicki.COM (również Wiceprzewodniczący Sekcji). Zabrał głos w temacie inbound marketingu (sprzedaż oparta na zaangażowaniu odbiorcy) i content marketingu (wysoka jakość treści): – Obie strategie będą przechodziły przeobrażenia. Otrzymają nowe narzędzia. Obecny kierunek to automatyzacja procesów i dalszy rozwój informacji spersonalizowanej – wyjaśniał. Powiał wiatr zmian też pośród największych marek reprezentujących media społecznościowe. Jak informował dalej Wojciech Widzicki, Facebook zwiększył swoją konkurencyjność względem Google, dokonując dość dużych zmian w strategii reklamowej.

Momentem wieńczącym spotkanie było przygotowanie wstępnego planu działania Sekcji PR i Marketingu na nadchodzący rok.

 

Sekcja PR i Marketingu Pracodawców Pomorza zrzesza obecnie blisko 80 firm z województwa pomorskiego, oferując dodatkową płaszczyznę dla komunikacji i współpracy.

 

 

Autor – Maciej Michniewski – Pracodawcy Pomorza