fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Ponowne otwarcie na morze

 

Pomorze intensyfikuje działania zmierzające do jak najpełniejszego rozwoju obszarów portowych. Gdańskie firmy budują wizerunek polskiej gospodarki morskiej, przemieszczając produkty dla rynków europejskich i pozaeuropejskich. Takie zaplecza logistyczne potrzebują nierzadko odpowiednich nakładów nowych technologii, które w dłuższej perspektywie czasowej prowadzą do ścisłej specjalizacji. Istnieją pewne przesłanki, aby przypuszczać, że nabierająca rozmachu gospodarka morska Polski – w tym i Pomorza – zdobędzie wkrótce jeszcze lepszą pozycję ekonomiczną.

Obserwacja polskiej branży morskiej zachęca do wyciągania optymistycznych wniosków. Dobre wieści ze strony morskiego portu Gdańsk, który poinformował niedawno o rekordzie przeładunku (32,5 mln ton w skali roku), połączone z dokonaniami portu kontenerowego DCT Gdańsk (rozbudowa i podwojenie zdolności przeładunkowej, utrzymywanie statusu największego terminalu kontenerowego w Polsce), dobrze rokują na przyszłość.

Jakie należy podjąć kroki, aby zwiększyć potencjał regionu?

W drugiej połowie tego roku, Komitet Sterujący ds. Krajowych Inteligentnych Specjalizacji poinformował o dodaniu do listy Krajowych Inteligentnych Specjalizacji nowego punktu:

  • „Innowacyjne technologie morskie w zakresie specjalistycznych jednostek pływających, konstrukcji morskich i przybrzeżnych oraz logistyki opartej o transport morski i śródlądowy.”

Ta decyzja łączy się harmonijnie z wcześniejszymi wydarzeniami – 9 kwietnia tego roku Zarząd Województwa Pomorskiego przyjął uchwałę w sprawie określenia obszarów Inteligentnych Specjalizacji Pomorza:

  1. Technologia off-shore i portowo-logistyczna;
  2. Technologia interaktywna w środowisku nasyconym informacyjnie;
  3. Technologie ekoefektywne w produkcji, przesyle, dystrybucji i zużyciu energii i paliw;
  4. Technologie medyczne w zakresie chorób cywilizacyjnych i okresu starzenia się.

DCT Gdańsk (fot. Kacper Kowalski/aeromedia.pl)

Port Gdańsk (fot. materiały prasowe)

 

Czym jest inteligentna specjalizacja?

Temat zainicjowany przez Komisję Europejską, a osadzony w Strategii Województwa Pomorskiego 2020 (dokładniej: Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020), dotyczy wsparcia obszarów prezentujących szczególnie dobre statystyki ekonomiczne. Inteligentna specjalizacja to swego rodzaju interdyscyplinarne, sprofesjonalizowane podejście do wszystkich procesów zachodzących w firmie, zarówno tych organizacyjnych, jak i produktowych. Można ją również postrzegać w kontekście obszarów badawczo-rozwojowych o zauważalnym potencjale rozwojowym. Ale koniecznie takich, które będą faktyczną konkurencją na międzynarodowych rynkach. Idąc za ciosem, Zarząd Morski Portu Gdańsk i Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego doprowadzili do stworzenia klastra Smart Port & City, zajmującego się pojęciowo głęboką problematyką (procesy i technologie dla zespołów portowych). Budować ma go partnerstwo biznesu i nauki. W założeniu, kształtować go będą zaangażowane przedsiębiorstwa, uczelnie, instytuty badawcze oraz organizacje non-profit.

 

Źródła:

Departament Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego

Deepwater Container Terminal

Ministerstwo Energii

Polski Klaster Morski

 

 

 

Autor

Maciej Michniewski

Pracodawcy Pomorza

m.michniewski@pracodawcypomorza.pl