fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Konsensus w sprawie nauki – pomorscy naukowcy jednoczą siły

 

Dwie wiodące gdańskie uczelnie wyższe zdecydowały się w tym roku na podjęcie międzywydziałowej współpracy – i to dwukrotnie, na równie istotnych płaszczyznach. Można odczytać to jako zrozumiałą konsekwencję strategii Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego, których kadra naukowa od lat realizuje z sukcesami wspólne projekty.

9 lipca 2015 roku oficjalnie przypieczętowano współpracę Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej i Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Powstałe tego dnia konsorcjum naukowe o nazwie „Gdańska Chemia Akademicka”, otworzyło nowy rozdział w historii relacji dwóch największych uczelni na Pomorzu. Zgodnie z założeniami, konsorcjum powinno dać więcej możliwości w kwestii pozyskiwania grantów na bieżące badania naukowe w dziedzinach uznanych za priorytetowe: chemii, biochemii, biotechnologii, ochrony zdrowia i środowiska człowieka, inżynierii materiałowej. Oczekiwania są bardzo duże – konsorcjum może być pierwszym krokiem na drodze do uzyskania statusu Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW), z którym będzie wiązało się kilkuletnie dofinansowanie z budżetu państwa sumę bliską 50 mln złotych. Wartość takiego wsparciu jest trudna do przecenienia, o czym wiedzą polskie uczelnie, centra naukowe, konsorcja.

Władze Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Gdańskiej mają w zamierzeniu powoływać interdyscyplinarne zespoły badawcze, których źródłem finansowania byłyby dotacje polskie i zagraniczne. Uczelnie widzą wspólną drogę rozwojową, a na niej – kolejne przełomowe wydarzenia. Jednym z nich może okazać się połączenie studiów III stopnia w jedno międzyuczelniane interdyscyplinarne studium doktoranckie. Takie rozwiązanie będzie nowatorskie, gdyż uzyska status jedynej tego rodzaju instytucji w Polsce, dopuszczającej studentów do otrzymania stopnia naukowego we wszystkich dyscyplinach nauk chemicznych (chemia, biochemia, biotechnologia, ochrona środowiska, technologia chemiczna). W ofercie znajdzie się też program wspierania wymiany doktoranckiej z ośrodkami naukowymi z całego świata. Wszystkie działania zmierzać będą do jak najpełniejszego wypromowania sukcesów badawczych obu uczelni.

Kilka miesięcy później, 16 grudnia, równorzędną decyzję podjęli przedstawiciele Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej, otwierając drogę dla konsorcjum „Matematyka i fizyka dla Pomorza” (matematyka, fizyka, nanotechnologia, inżynieria materiałowa).

 

Źrodła:

Politechnika Gdańska

Uniwersytet Gdański

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

 

 

Autor – Maciej Michniewski – Pracodawcy Pomorza