fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Kilka słów o pracy w 2016 roku

 

Do zamknięcia tegorocznego rynku pracodawcy i pracownika pozostały niecałe dwa dni. To odpowiedni moment na przyjrzenie się prognozie dotyczącej pierwszego kwartału nadchodzącego roku, przygotowanej przez ManpowerGroup.

Sytuacja, jaka zarysowuje się w „Barometrze Manpower Perspektyw Zatrudnienia dla I kwartału 2016 roku”, przedstawia się relatywnie optymistycznie. Objęto zasięgiem badawczym mikro, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa. Podstawą dla raportu były wywiady indywidualne, przeprowadzone na próbie 752 polskich pracodawców. Pytanie brzmiało następująco:

„Jakie są przewidywania dotyczące zmian w całkowitym zatrudnieniu firmy w Pani/Pana oddziale w ciągu trzech miesięcy, od początku stycznia do końca marca 2016 r., w porównaniu do obecnego kwartału?”

 

Wnioski ogólne

W pierwszym kwartale 2016 roku o zwiększeniu całkowitym zatrudnienia wspomina 11% przebadanych firm. 6% przewiduje redukcję etatów, a 79% nie deklaruje żadnych zmian. ManpowerGroup informuje, że po korekcie sezonowej prognoza netto (wyrażona w procentach różnica między liczbą pracodawców przewidujących wzrost całkowitego zatrudnienia, a liczbą pracodawców deklarujących spadek całkowitego zatrudnienia w ich oddziale w najbliższym kwartale) zatrudnienia dla Polski wynosi 9%. To bardzo pozytywna wiadomość – jest to najwyższy wynik od czwartego kwartału 2011 roku.

Kryterium wielkości

Prognoza netto zatrudnienia w pierwszym kwartale ma być dodatnia. Najciekawsze wyniki są związane z dużymi przedsiębiorstwami – prognozy mówią o najlepszym wyniku dla tej grupy od czwartego kwartału 2010 roku. Nieco mniej optymistyczni są reprezentanci średnich przedsiębiorstw. Wskaźniki nie wykazały natomiast specjalnej poprawy pośród małych przedsiębiorstw i mikroprzedsiębiorstw. ManpowerGroup wskazuje również, że w porównaniu do pierwszego kwartału 2015 roku, odnotowano 10 punktów procentowych wzrostu prognozy dla dużych przedsiębiorstw, 5 punktów procentowych dla średnich i 3 punkty dla małych. Mikroprzedsiębiorstwa prezentują liczby zbliżone do zeszłorocznych.

Ujęcie regionalne

Wszystkie regiony Polski zostały objęte dodatnią prognozą netto zatrudnienia. Najniższy wskaźnik związał się z centrum (+6%), najwyższy zaś ze wschodnim (+15%) i południowo-zachodnim (+13%). Później pojawia się północny-zachód (+10%). Północ i południe nie mogą raczej pochwalić się przesadnie optymistyczną prognozą zatrudnienia (oba po 7%).

Branże

W zestawieniu znalazło się dziesięć sektorów. Najwyższe wskaźniki dotyczą produkcji przemysłowej (+18%) i budownictwa (+17%). W tyle nie pozostaje handel detaliczny i hurtowy (+15%). O niewielkim optymizmie mogą mówić następujące sektory: energetyczny, gazowniczy i wodociągowy (wszystkie +3%). Najgorzej wypadły branże: kopalnie/przemysł wydobywczy (+1%). Sięgnięcie po wyniki z pierwszego kwartału 2015 roku może przynieść tylko jeden wniosek: nastąpiła poprawa prognoz w siedmiu z dziesięciu badanych sektorów.

 

Dostęp do pełnej treści raportu jest możliwy po kliknięciu na poniższą okładkę:

manpower

 

 

Autor

Maciej Michniewski

Pracodawcy Pomorza

m.michniewski@pracodawcypomorza.pl