fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Jasne punkty na mapie przedsiębiorczości województwa pomorskiego

 

Słowo „inkubator” było przez wiele lat stosowane jedynie w terminologii medycznej i biologicznej. Jakiś czas temu znalazło się w obszarze oddziaływania biznesu, z miejsca stając się nieodzowną składową nazw licznych instytucji powstających dla potrzeb rozwoju polskiej przedsiębiorczości. Inkubatory nie są domeną jedynie dużych aglomeracji miejskich, o czym świadczą przykłady w postaci młodych inicjatyw na rzecz biznesu, które funkcjonują od niedawna w Bytowie, Kościerzynie, Lęborku i Kartuzach.

Jak w skrócie określić to, czym są Kaszubskie Inkubatory Przedsiębiorczości? Najbliżej prawdy ulokuje się prawdopodobnie skojarzenie związane z siecią naczyń połączonych. Tymi naczyniami są, w ujęciu urbanistycznym, cztery miasta w województwie pomorskim, które, pod postacią Kaszubskiego Inkubatora Przedsiębiorczości (Stolem), oferują rozmaite usługi dla przedsiębiorczych osób.

 „Kaszubski Inkubator Przedsiębiorczości szansą rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw w Bytowie, Kościerzynie, Lęborku i Kartuzach”.

Powyższe zdanie to nazwa projektu, który otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Realizacja zadania, którym było stworzenie nowych przestrzeni dla rozwoju biznesu, rozpoczęła się w 2009 roku. Wtedy właśnie Rada Miasta Kościerzyna podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia Gminy Miejskiej Kościerzyna do wspólnej realizacji projektu pn. „Kaszubski Inkubator Przedsiębiorczości”. Następnie zawarte zostało prawdziwe przymierze na rzecz biznesu pomiędzy następującymi partnerami: Gminą Miejską Kościerzyna, Gminą Lębork, Gminą Bytów i Gminą Kartuzy. Po licznych wizytach studyjnych, wśród których nie zabrakło trójmiejskich lokalizacji, przystąpiono do realizacji projektu, którego formalnym liderem została Kościerzyna. Dziś, z perspektywy czasu, można stwierdzić, w jaki sposób poszczególne placówki, reprezentując polski sektor instytucji proinnowacyjnych, realizują swoje zadania, spotykając się potrzebami najbliższego otoczenia.

 

stolemLOGO

fot. Kaszubski Inkubator Przedsiębiorczości

 

Daty otwarcia Kaszubskich Inkubatorów Przedsiębiorczości:

Bytów – 25 czerwiec

Lębork – 16 wrzesień

Kartuzy – 20 październik

Kościerzyna – 28 październik

 

Na stronach KIP widnieje następująca informacja:

„Zadaniem Inkubatora jest stworzenie korzystnych warunków dla powstawania nowych miejsc pracy poprzez wspieranie funkcjonowania i rozwoju nowych, innowacyjnych, małych przedsiębiorstw zlokalizowanych w obiektach Inkubatora. Oferta inkubatorów dla firm działających do 3 lat obejmuje m.in. wynajem w pełni umeblowanych wyposażonych w sprzęt komputerowy pomieszczeń biurowych po preferencyjnych cenach, możliwość wynajęcia biur na godziny, sal spotkań, sal konferencyjno-szkoleniowych”.

Sprawdzając aktualnie dostępną powierzchnię biurową poszczególnych obiektów, okazuje się, że w poszczególnych lokalizacjach brakuje już wolnych pomieszczeń. Kaszubski Inkubator Przedsiębiorczości, wzorem innych tego typu instytucji, oferuje alternatywne rozwiązanie: biuro niestacjonarne, czyli biuro wirtualne, zaopatrzone w administrację, wsparcie prawne, księgowe i sekretarskie. Funkcjonuje to na zasadzie dostępu do wirtualnej platformy wyposażonej w szereg funkcji: bazę korespondencji, listów, faksów, maili, notatek na temat rozmów telefonicznych. Można wyliczać kolejne udogodnienia dla przedsiębiorców będących na początku swojej biznesowej drogi: prowadzenie dokumentacji finansowej, ksiąg rachunkowych, konsultacji, doradztwa prawnego i księgowego, działań promocyjnych, mentoringu i rozmaitych kursów oraz szkoleń.

Miejsca takie, jak Kaszubskie Inkubatory Przedsiębiorczości, powinny być czymś więcej, niż jedynie przestrzenią biurową skojarzoną z pakietem usług dodatkowych. Chodzi o interakcję z otoczeniem, o kształtowanie instytucji z myślą o potrzebach unikalnych obszarów społeczno-administracyjnych.

W Bytowie nie zabrakło w okresie 2014-2015 aktywności edukacyjnych i prospołecznych. Wszystkie strony partnerskie działające na płaszczyźnie przedsiębiorczości, mogły w drugiej połowie września 2014 roku zaznajomić się szczegółowo z misją nowopowstałej instytucji przy ul. Podzamcze 34. Wydarzenie pn. „Tydzień w Inkubatorze”, gościło Powiatowe Forum Pełnomocników ds. organizacyjnych. Bytowski Inkubator Przedsiębiorczości sprawdził się w tym czasie również jako dom spotkań dla gmin całego powiatu, gromadząc reprezentantów organizacji pozarządowych, grup nieformalnych, przedstawicieli rad osiedlowych, sołeckich. W 2015 roku, pod koniec ferii zimowych, przygotowano zajęcia pn. „Mały inżynier”, obejmujące zakres przyrody, biologii, chemii, techniki, fizyki. Inkubator przyłączył się do akcji związanej z budowaniem domów dla ofiar tajfunu na Filipinach. Zaangażował się też we wsparcie edukacyjne z myślą o przyszłych inżynierach, szykując w kwietniu szkolenia z podstaw programowania i automatyki. Podążając tropem technologii specjalistycznej, przygotował w tym samym miesiącu spotkanie informacyjne na temat wykorzystania fotowoltaniki w domu i przedsiębiorstwie.

 

Inkubator lęborski  / fot. Kaszubskie Inkubatory Przedsiębiorczości

Inkubator w Bytowie / fot. Kaszubskie Inkubatory Przedsiębiorczości

 

Działania inkubatora w Lęborku były nie mniej różnorodne. 16 października 2014 roku przywitano tam uczestników spotkania informacyjno-organizacyjnego pn. „e-Lębork-przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu na terenie Gminy Miasta Lębork”. W lutym 2015 roku zrealizowane zostało szkolenie dla liderów zespołów, nakierowane na aspekty sprzedażowe. Miesiąc później można było zaznajomić się z najnowszymi zmianami podatkowymi i orzecznictwem podatkowym, przy wsparciu merytorycznym Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Plan spotkania obejmował przekazywanie wiedzy z zakresu rozporządzeń o kasach fiskalnych, zasadach opodatkowania usług elektronicznych, nadawczych i telekomunikacyjnych. Warto wspomnieć też o szkoleniu nt. zmian w przepisach prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. W czerwcu, lęborski Inkubator Przedsiębiorczości skierował się w stronę młodzieży szkolnej, przygotowując dla niej dzień otwarty. Społeczna odpowiedzialność biznesu, której znaczenie wśród polskich przedsiębiorstw zdaje się regularnie wzrastać, stała się motywem przewodnim pierwszego Forum Biznesu i Organizacji Pozarządowych w Powiecie Lęborskim, które również znalazło dla siebie miejsce w przestrzeni inkubatora (forum w ramach projektu „Biznes i NGO – społeczna odpowiedzialność w powiecie lęborskim”).

 

Inkubator w Bytowie / fot. Kaszubskie Inkubatory Przedsiębiorczości

Inkubator w Lęborku / fot. Kaszubskie Inkubatory Przedsiębiorczości

 

Kartuski reprezentant kaszubskiej sieci przedsiębiorczości mieści się przy ul. Mściwoja II 28A. Zarządza nim konsorcjum złożone z następujących podmiotów: Pomorskiego Inkubatora Przedsiębiorczości (lider), Kaszubskiego Funduszu Przedsiębiorczości S.A. oraz Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza. Pierwszy najemca pojawił się tam już 1 września. Przed nowym rokiem odbyło się kilka ciekawych spotkań, m.in. szkolenia z pozyskiwania środków dla organizacji pozarządowych, prowadzone przez specjalistę z Departamentu Regionalnego i Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. W lutym zrealizowano spotkanie informacyjne dotyczące rozmaitych form uzyskiwania wsparcia finansowego dla młodych firm (Inicjatywa JEREMIE, dotacje Powiatowego Urzędu Pracy). W międzyczasie, kalendarz kartuskiego inkubatora wypełniły szkolenia dotyczące księgowości, prawa i innych, pokrewnych tematów.

 

fot. kartuzy.naszemiasto.pl

Inkubator w Kartuzach / fot. kartuzy.naszemiasto.pl

 

W wypadku kościerskiego Inkubatora Przedsiębiorczości przy ul. Przemysłowej 3, pierwsze firmy pojawiły się w październiku. Omawiana instytucja jest jednym z efektów realizacji „Programu Rozwoju Przedsiębiorczości Gminy Miejskiej Kościerzyna na lata 2013-2020”. Funkcję operatora obiektu objęło to samo konsorcjum, które zajmuje się Kartuzami. 20 listopada instytucja gościła uczestników Pomorskiego Dnia Przedsiębiorczości, organizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Kościerzynie, wpisując się tym samym w założenia Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Wydarzenie zgromadziło osoby ukierunkowane na własną działalność gospodarczą, lecz niezorientowane w złożonej tematyce prawno-administracyjnej, niezbędnej do dalszej realizacji planów. W ciągu czterech dni maja 2015 roku, kościerski Inkubator Przedsiębiorczości zrealizował Kaszubską Akademię Przedsiębiorczości, przemyślaną jako projekt dla: osób planujących założenie własnej działalności gospodarczej, firm działających nie dłużej niż 3 lata oraz pozostałych firm z powiatu kościerskiego i kartuskiego. W międzyczasie, uruchomiony został Punkt Informacyjno-Konsultacyjny nt. Funduszy Europejskich, obsługiwany przez eksperta z wieloletnim doświadczeniem w procesach pozyskiwania środków ze źródeł wspólnotowych. Kolejną, wartą uwagi inicjatywą realizowaną przez kościerską instytucję jest niewątpliwie Szkoła Zawodowa INKUBATOR, która pojawiła się na horyzoncie projektów instytucji dzięki Fundacji Edukacji, Rozwoju Gospodarczego i Integracji Społecznej INKUBATOR. Placówka posiadająca uprawnienia szkoły publicznej, oferuje bezpłatną edukacje w prawie trzydziestu zawodach.

 

fot. Urząd Miasta Kościerzyna

Inkubator w Kościerzynie / fot. Urząd Miasta Kościerzyna

 

Przydatne linki:

Kaszubskie Inkubatory Przedsiębiorczości:

http://www.inkubatorkoscierzyna.com.pl/

http://www.inkubatorkartuzy.com.pl/

http://www.inkubatorbytow.com.pl/

http://www.inkubatorlebork.com.pl/

 

 

Źródło:

Kaszubskie Inkubatory Przedsiębiorczości

 

 

 

Autor

Maciej Michniewski

Pracodawcy Pomorza

m.michniewski@pracodawcypomorza.pl