Dwanaście miesięcy rynkowych wyzwań roztropnie jest doświadczać w gronie biznesowych sprzymierzeńców. Mają to na uwadze „Pracodawcy Pomorza”, Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza i Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Każdego roku, od kilkunastu lat, zapraszają do gdańskiego Dworu Artusa na „Noworoczną Lampką Szampana”.
Pomorscy przedsiębiorcy, których firmy kształtują obraz gospodarki całego województwa, jak również przedstawiciele władz państwowych i samorządowych regionu oraz osoby ze świata nauki, kultury, mediów i polityki, pojawili się wczoraj licznie na trwale już wpisanym w lokalną tradycję spotkaniu.
Ceremonii powitania dokonała prowadząca wydarzenie, Beata Ligman. Pośród gości można było odnaleźć m.in.: Hannę Zych-Cisoń, członkinię Zarządu Województwa Pomorskiego, ks. Ludwika Kowalskiego, proboszcza parafii św. Brygidy w Gdańsku, Katarzynę Gruszecką-Spychałę, Wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, Jarosława Stankowiaka, Prezydenta Starogardu Gdańskiego, Krzysztofa Hildebrandta, Prezydenta Wejherowa, Michała Piasecznego, Burmistrza Rumii i Marka Charzewskiego, Burmistrza Malborka.
Do zgromadzonych kierowali swoje słowa na scenie kolejno: Wiesław Szajda, Prezes Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Zbigniew Canowiecki, Prezes „Pracodawców Pomorza”, Sławomir Halbryt, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza, Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego i Andrzej Bojanowski, Wiceprezydent Gdańska.
Przemówienia pozwoliły wyklarować wspólny obraz Pomorza jako miejsca, którego potencjał nie powinien czuć się zagrożony przez rozmaite czynniki zewnętrzne. O tym, że wcale nie należy traktować tego jako pustą obietnicę, sugerował Zbigniew Canowiecki, zestawiając ze sobą całą grupę inwestycji biznesowych województwa, z którymi szczególnie wyraźnie kojarzy się zeszły rok, a które są dowodami dobrej kondycji województwa. I tak, kierując swoje słowa do gości, wspomniał o zbliżającym się otwarciu tunelu pod Martwą Wisłą, nabierającym kształtów obiekcie Muzeum II Wojny Światowej, inwestycjach biurowych, dużych rekrutacjach w sektorze IT. Dodając do tego m.in. będącą w fazie rozwoju inwestycję w postaci terminalu gazowego w Zatoce Puckiej i znacznym wzroście gospodarczym obszarów stoczniowych Gdańska i Gdyni, otrzymujemy województwo posiadające bardzo wiele do zaproponowania. – Życzę wszystkim tutaj zgromadzonym, aby dzięki naszej determinacji i konsekwencji budowali lokalną gospodarkę. Żeby pokazywali innym z dumą naszą małą ojczyznę – zakończył swoje przemówienie Zbigniew Canowiecki.
Żeby nadchodzące inwestycje mogły wyjść szczęśliwie z fazy planowania, z pewnością potrzebne będzie wsparcie w postaci dostępu do finansowania europejskiego, do czego nawiązał Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, mówiąc, że samorząd województwa pomorskiego będzie w dalszym ciągu zabiegał o pomoc unijną dla pomorskich przedsiębiorców.
Szerszą perspektywę zarysował także Wiesław Szajda, Prezes Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw, która w zeszłym roku obchodziła jubileusz 70-lecia istnienia. Wskazywał na przewagę sukcesów nad porażkami, czego przykładem była choćby ustawa o Radzie Dialogu Społecznego, dobrze odebrany system dualnego kształcenia zawodowego, klaster edukacyjny przy Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, stabilny wzrost PKB i stopa bezrobocia przypominają tę sprzed światowego kryzysu, a więc z okolic 2008 roku.
Wniesiono toast za sukcesy większe i mniejsze, za te rzutujące zarówno na sam region, jak i cały kraj. Zostało napisane, że powtórzyć sukces jest trudniej, niż odnieść go po raz pierwszy. Ale z każdą regułą wiążą się wyjątki – z taką myślą warto zacząć 2016 rok.
Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza: http://www.rigp.pl/
Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw: http://www.pomorskaizba.pl/
Autor
Maciej Michniewski
Pracodawcy Pomorza
m.michniewski@pracodawcypomorza.pl