fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Muzeum od kuchni

 

Muzeum Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk, zajmujące parter i pierwsze piętro w lokalu pod adresem Długi Targ 25/27, przypomniało dzisiaj powszechną w ubiegłym stuleciu sztukę kulinarną, o czym mogą poświadczyć obecni tego dnia, zrzeszeni w ramach Forum Kobiet Biznesu oraz Forum Honorowych Członków „Pracodawców Pomorza”. Potrawy przygotowane według przepisów z pożółkłych ksiąg kucharskich, zaanimowały gastronomiczną historię Gdańska.

 

MSHWMG1

Piotr Mazurek, prezes Towarzystwa Przyjaciół Gdańska, w roli gospodarza-kucharza  /fot. Pracodawcy Pomorza

 

Wgląd w to, jak jadano w wielokulturowym grodzie Neptuna dawniej, był możliwy dzięki Piotrowi Mazurkowi, prezesowi Towarzystwa Przyjaciół Gdańska, który wystąpił w roli historyka o specjalizacji kulinarnej. Zupa gdańska, jajecznica z piklingiem i serem twardym czy waniliowo-czekoladowy murzynek to nie fragment menu restauracji, ale potrawy, których zapach zapraszał wczoraj do Strefy Historycznej Wolnego Miasta Gdańska.

W Gdańsku minionej epoki w zwyczaj wpisane były obiady złożone z trzech posiłków. Jadano wystawnie, a dania były tak różnorodne, jak różnorodne było miasto, w którym import spotykał się z eksportem, dając tym samym możliwość realizacji nieskrępowanych formą i treścią preferencji kulinarnych całej Polski.

 

MSHWMG3

Piotr Mazurek o „jadalnej historii” miasta   /fot. Pracodawcy Pomorza

 

Muzeum Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk jest oddziałem Towarzystwa Przyjaciół Gdańska. Powstało dzięki zaangażowaniu miłośników historii miasta. W ramach ekspozycji stałej dostępne są eksponaty codziennego użytku z lat 20 i 30 XX wieku. Stare książki adresowe i dokumenty mogą pomóc w odtworzeniu drzewa genealogicznego. Wystawę wspierają multimedia w postaci filmów dokumentalnych o Gdańsku. W tle można usłyszeć oryginalny hymn Wolnego Miasta Gdańska z lat 30. „Für Danzig” autorstwa Paula Enderlinga.

 

MSHWMG2

Forumowicze i specjaliści Muzeum, o znanym i nieznanym Gdańsku   /fot. Pracodawcy Pomorza

 

Muzeum żyje, rozrasta się. Odbywają się lekcje tematyczne dla szkół. Wciąż pojawiają się osoby, które decydują się pozostawić tam pamiątki po swoich rodzicach, dziadkach i innych krewnych. Są też tacy, którzy wracają do rodzinnych stron po latach, spoza Polski. Rzeczywistość zastaną konfrontują ze starymi zdjęciami swoich domów albo wspomnieniami z dzieciństwa.

Wybór ekspozycji, z racji ograniczonej przestrzeni, jest trudnym zadaniem, choć można mówić o pewnym zwycięstwie logistycznym, bowiem poprzednia placówka, która funkcjonowanie rozpoczęła 27 czerwca 2009 roku przy ul. Piwnej 19, oferowała o wiele mniej przestrzeni. Pod nowy adres Muzeum przeniosło się 1 grudnia 2012 roku. Wchodzi się do niego od ul. Pończoszników – na lewo od Bramy Zielonej.

 

 

Muzeum Strefa Historyczna Wolnego Miasta Gdańsk: http://www.strefahistorycznawmg.pl/

Towarzystwo Przyjaciół Gdańska: http://www.tpg.info.pl/

 

 

Autor

Maciej Michniewski

Pracodawcy Pomorza

m.michniewski@pracodawcypomorza.pl