fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Przedsiębiorcy tłumnie w LPP S.A.

 

Wywodząca się z Gdańska spółka odzieżowa, może być słusznie kojarzona ze wzorcowym modelem biznesu. Aktywna w branży odzieżowej od 20 lat, odznacza kolejne punktu na mapie międzynarodowych podbojów. Wczoraj, do swojej siedziby w Pruszczu Gdańskim (ul. Tczewska 2), zaprosiła na Noworoczne Spotkanie  Przedsiębiorców. Głównym organizatorem wydarzenia było miasto Pruszcz Gdański i Burmistrz Janusz Wróbel.

 

4_Fotor

Noworoczne Spotkanie Przedsiębiorców    /fot. Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

 

Z inwestycyjnego punktu widzenia, najważniejsza dla władz Pruszcza Gdańskiego w 2013 roku była rozbudowa centrum dystrybucji LPP S.A., ulokowanego w granicach tamtejszej Bałtyckiej Strefy Inwestycyjnej. Współpraca biznesowa między firmą i miastem sięga jednak już 2001 roku. Wtedy inwestorzy firmy odzieżowej wykupi hale magazynowe przy ul. Grunwaldzkiej. Realizacja budowlana przy ul. Tczewskiej 2 utrzymuje status największego i najważniejszego obiektu tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej. Jego rozbudowa spoczęła w rękach Jacka Kujawy, Wiceprezesa Zarządu LPP, kontrolującego kwestie logistyczne i informatyczne spółki, jak również obszar e-commerce.

 

212

Spółka ma tutaj siedzibę w drugiej strefie inwestycyjnej    /fot. Pruszcz Gdański

 

Na spotkaniu mówił głównie o planach inwestycyjnych ekspansji zagranicznej, mających w zamierzeniu kreację marek światowych, w duchu przedsiębiorczości Niemiec, Szwajcarii czy Korei Południowej. Spółka ma w swoim portfolio kilka dobrze rozpoznawalnych, powszechnie obecnych w polskich centrach handlowych marek: Reserved, Mohito, Sinsay, House, Cropp. Wszystkie one, celując w odmienne gusta i preferencje, walczą od 2002 roku – ramię w ramię – o konsumenta zagranicznego. Na dzień dzisiejszy LLP S.A. jest obecny na trzech kontynentach, pod postacią 1600 sklepów. Najsilniejszymi rynkami firmy pozostają Polska i Rosja. Pierwszą trójkę zamykają Niemcy, będąc, być może, największym biznesowym wyzwaniem. – Do tej pory przemieszczaliśmy się na Wschód, do krajów dawnych demoludów, gospodarek rozwijających się. Niemcy mają bardzo dojrzały rynek i duży potencjał. Mamy tam nasze największe sklepy, np. w Stuttgarcie, o powierzchni 4 tysięcy metrów – tłumaczył Jacek Kujawa.

 

1

Jacek Kujawa, Wiceprezes Zarządu LPP S.A.    /fot. Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

 

Najnowszą zdobyczą, od stycznia tego roku, są Zjednoczone Emiraty ArabskieBliski Wschód, dla inwestora spoza regionu, jest z prawnego punktu widzenia obszarem biznesowej egzotyki. – Nie można samodzielnie otwierać biznesu. Lokalny partner wymaga udziałów na poziomie 51%. To spowodowało powstanie w handlu olbrzymich franczyzobiorców, reprezentujących kilkadziesiąt marek, dzielących między sobą lokale w centrach handlowych. Takie negocjacje będą dla nas bardzo trudne, zważywszy na ogromne dysproporcje w ilości brandów naszych i konkurencji – wyjaśniał dalej Jacek Kujawa. LPP S.A. jest na Bliskim Wschodzie w 6 sklepach, rozlokowanych w 5 krajach. Ekspansjach została rozpisana na 9 krajów, przy użyciu trzech marek: Reserved, Mohito i Sinsay. Rejon charakteryzuje się inną sezonowością handlu – najwyższy szczyt sprzedażowy przypada w czerwcu.

Powracając do Europy i przemieszczając znacznie bardziej na Zachód, Jacek Kujawa nawiązał do jeszcze jednej inwestycji, tym razem związanej z rynkiem brytyjskim. Gdańska spółka planuje pojawić się ze swoim szyldem w Londynie, na Oxford Street – najważniejszej ulicy handlowej w kraju. – Cieszy nas fakt, że będzie to sklep jednopoziomowy. Z każdym kolejnym piętrem handel umiera, klienci nie lubią się przemieszczać – wyjaśnił na końcu reprezentant LPP S.A., prezentując jeszcze nową markę firmy – Tallinder,  odpowiedzialną za odzież ekskluzywną. Zadebiutuje ona w przyszłym tygodniu.

 

3_Fotor_Fotor

Janusz Wróbel, Burmistrz Pruszcza Gdańskiego     /fot. Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim.

 

Pruszcz Gdański, udostępniając grunt pod rozbudowę spółki, dołożył przysłowiową cegiełkę do tych globalnych podbojów. O założeniach budżetu i planu inwestycyjnego miasta mówił w następnej kolejności jego burmistrz, Janusz Wróbel. Wszystko to, co pojawi się w tym roku w bliższym i dalszym otoczeniu miasta, będzie zawdzięczane pieniądzom rozdysponowanym z dwóch źródeł: wieloletniego planu finansowego i budżetu obywatelskiego (drogi publiczne, wojewódzkie, powiatowe i gminne; gospodarka gruntami i nieruchomościami; oświata i wychowanie; pomoc społeczna; gospodarka ściekowa i ochrona wód; gospodarka odpadami, oczyszczanie miast i utrzymanie zieleni; oświetlenie placów, ulic i dróg; kultura i rozbudowa dziedzictwa narodowego; kultura fizyczna i sport oraz administracja publiczna). – Mam dla państwa dwie ważne informacje. Pierwszą jest znaczna obniżka podatku od środków transportowych, drugą zaś – spadek podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców, najniższy od 1990 roku – tymi słowami Janusz Wróbel zachęcał do dalszych inwestycji. A że inwestować warto, wskazują najświeższe liczby. 2015 rok Pruszcz Gdański zakończył 12 mln złotych nadwyżki budżetowej – połowa tej kwoty zostanie przeznaczona na kolejne, wykraczające poza obecnie proponowane, inwestycje miejskie.

 

5_Fotor

Andrzej Pastuszka, Przewodniczący Oddziału Pracodawców Pomorza w Pruszczu Gdańskim   /fot. Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

 

Andrzej Pastuszka, Przewodniczący Oddziału Pracodawców Pomorza w Pruszczu Gdańskim, podkreślał potencjał miasta, jako obszaru w pewnej części biznesowo niezależnego od rejonów sąsiadujących: – Powiat gdański to 13,5 tys. podmiotów gospodarczych, zatrudniających ponad 60 tys. pracowników. Pruszcz Gdański nie rozwija się dlatego, że jest sąsiadem Gdańska. Ludzie przyjeżdżają tutaj do pracy z całej Polski. Na sukces składa się praca firm małych i dużych. Rynek pracodawcy zmienił się w rynek pracownika.

 

6_Fotor

Ryszard Świlski, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego   /fot. Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

 

Obszernie o  wsparciu dla pomorskich przedsiębiorców ze  środków unijnych opowiedział Ryszard Świlski, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego, wsparty przez Piotra Ciechowicza, Wiceprezesa Zarządu Agencji Rozwoju Pomorza S.A. Ryszard Świlski zaczął od przypomnienia o najbliższych inwestycjach drogowych. Do 3 marca ma zostać rozstrzygnięty przetarg w systemie „zaprojektuj i wybuduj” na cały odcinek drogi wojewódzkiej nr 206. Zmiany nastąpią też na drodze wojewódzkiej 226 i krajowej nr 91. – Chcemy wyasygnować (w układzie przedsiębiorstw) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego ponad 300 mln euro. Chcemy również, aby system dotacyjny dalej funkcjonował, w różnych postaciach. Co 6 miesięcy będą różne konkursy na wsparcie przedsiębiorstw. Mamy w planach wsparcie ponad 4,5 tys. małych i średnich przedsiębiorstw – wyjawił Wicemarszałek.

 

9_Fotor

Piotr Ciechowicz, Wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Pomorza S.A. /fot. Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

 

– Po trudnych negocjacjach, udało nam się zagwarantować dla naszego obszaru niezbędne dotacje. Środków jest znaczenie więcej, lecz są trudniejsze. Komisja dała jeden warunek: pieniądze będą dostępne, ale jedynie na sprecyzowane cele – oznajmił Piotr Ciechowicz. Jakie to cele? Mogą to być np. Inteligentne Specjalizacje Pomorza lub projekty na rzecz poprawy efektywności przy wykorzystaniu technologii informacyjno-telekomunikacyjnych. Ryszard Świlski uzupełnił ten temat, przypominając o przełomie związanym z wpisanie całej gospodarki morskiej w obszar wspomnianych Specjalizacji. W zasad składania wniosków o dofinansowanie, warto pamiętać, że:

Formularz wniosku o dofinansowanie projektu sporządzany jest w aplikacji internetowej – Generator Wniosków Aplikacyjnych, dostępnej wraz z instrukcją obsługi na stronie internetowej https://gwa.pomorskie.eu/.

Formularze wniosku o dofinansowanie projektu należy wypełniać zgodnie z Instrukcjami wypełniania formularzy wniosku o dofinansowanie projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020

 

7_Fotor

Zbigniew Canowiecki, Prezes Zarządu Pracodawców Pomorza /fot. Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

 

O sile oddziaływania „Pracodawców Pomorza” jako największej regionalnej organizacji pracodawczej w Polsce mówił Prezes Zbigniew Canowiecki. – Mamy blisko 1000 członków. Reprezentujemy przedsiębiorstwa wszystkich rozmiarów. Walczymy o to, czego przedsiębiorca nie może samodzielnie dokonać. W ich imieniu walczymy na wszystkich poziomach zarządzania państwem. Posiadamy think-tanki, które przymierzają się do wielu pomysłów. Walczymy o pewne zapisy korzystne dla naszego środowiska – mówił do zgromadzonych. Zbigniew Canowiecki opisał też problem, który zdaje się co pewien czas powracać, dotyczący szkolnictwa zawodowego i dopasowania potrzeb przedsiębiorstw do możliwości edukacyjnych. Takich problemów jest wiele. Mogą być pomyślnie rozwiązane dzięki rozmowom trójstronnym, łączącym w dialogu organizację, szkolnictwo i przedsiębiorców. – Dziękuję wam za rok, który minął. Ostatnie lata były wyjątkowe, współpraca z władzami lokalnymi i samorządu przebiegała bez zarzutu. Zmieniliśmy oblicze naszego regionu – zakończył Zbigniew Canowiecki.

 

8_Fotor

– Elżbieta Kuźmicz, Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Pruszczu Gdańskim /fot. Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim

 

Zbieżnie względem przedmówców, czyli o tym, że bez pieniędzy żaden ambitny projekt nie ruszy z miejsca, przekonywała Elżbieta KuźmiczPrezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Pruszczu Gdańskim, który w tym roku obchodzi 70 urodziny. Bank posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze osób fizycznych, przedsiębiorców rolnych jak i podmiotów instytucjonalnych. Jest zrzeszony w Spółdzielczej Grupie Bankowej i należy do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Bank aktywnie uczestniczy w rozwoju kulturalno-oświatowym miejscowego środowiska poprzez wspieranie finansowe przedsięwzięć kulturalnych, oświatowych i sportowych. Te i podobne działania Banku Spółdzielczego w Pruszczu Gdańskim przyczyniły się do przyznania wielu wyróżnień w tym wyróżnienia „w służbie społeczności lokalnej”.

 

Zamknięcie części teoretycznej spotkania otworzyło drogę do części praktycznej, którą była możliwość zwiedzenia całego Centrum Logistycznego wraz z przewodnikami.

 

Prezentacje:

LPP S.A.

Dotacje – 2016

Bank Spółdzielczy w Pruszczu Gdańskim

 

LPP S.A.:

http://www.lppsa.com/

Bałtycka Strefa Inwestycyjna:

http://www.pruszcz-gdanski.pl/522,baltycka-strefa-inwestycyjna.html

Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim:

http://www.pruszcz-gdanski.pl/

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego:

http://pomorskie.eu/urzad-marszalkowski-wojewodztwa-pomorskiego

Bank Spółdzielczy w Pruszczu Gdańskim:

http://www.bspruszczgd.pl/

 

 

 

Autor

Maciej Michniewski

Pracodawcy Pomorza

m.michniewski@pracodawcypomorza.pl