W pierwszym z dwóch artykułów podsumowujących raport z zeszłorocznych działań składających się na projekt Pomorski Port Kreatywności 2020, znalazła się informacja o powołaniu stanowiska ds. innowacyjności w Biurze Regionalnym Województwa Pomorskiego w Brukseli. To ważny przykład – podkreśla skalę regionalnej strategii, przy której tworzeniu nie można pozwolić sobie na zawężoną perspektywę w aspekcie promocji województwa. Pewną część strategii Pomorskiego Portu Kreatywności 2020 przeznaczono na kontynuację, rozwinięcie już zainicjowanych kontaktów z zagranicznymi partnerami. To właśnie z tych wizyt studyjnych i organizowanych w ich trakcie szkoleń czy warsztatów układa się, niczym przy pomocy puzzli, obraz Pomorza, jako regionu dążącego do uzyskania swobodnego, międzynarodowego przepływu kapitału, wiedzy i produktów. Nie da się ukryć, że to proces czasochłonny, wypełniony działaniami często nie obiecującymi natychmiastowej gratyfikacji. Raport za rok 2015 rozrysowuje nam mapę międzynarodowych interakcji.
W 2015 roku na Pomorzu goszczono wizyty studyjne gruzińskich samorządowców, korzystając przy tym ze wsparcia ambasady RP w Tibilisi. Na bazie ustalonej współpracy dwustronnej podjęto też gości z Finlandii Południowo-Zachodniej, którzy rozmawiali z pomorskimi gospodarzami na temat edukacji zawodowej. Samorząd, wraz z Uniwersytetem Gdańskim, współorganizował wizytę studyjną reprezentantów Uniwersytetu w Teksasie (TAMU), w trakcie której był obecnych gubernator tego stanu. Całe spotkanie dotyczyło podejmowanych właśnie kontaktów między uczelnią amerykańską i Uniwersytetem Gdańskim. Zeszły rok był także datą symboliczną. Minęło 15 lat od formalnego podpisania porozumienia między województwem pomorskim i największym chińskim miastem, Szanghajem. Równocześnie minęło 30 lat od nawiązania stosunków dyplomatycznych z Gdańskiem. Władze województwa przyjęły delegację, na czele której znalazł się Wu Zhiming, przewodniczący komitetu lokalnego Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin. Spotkania wypełniły prezentacje dotyczące możliwości inwestycyjnych w regionie.
W drugiej połowie zeszłego roku województwo pomorskie odwiedził Erwin Sellering, premier landu Meklemburgii Pomorza Przedniego. Wraz z delegacją uczestniczył w trzech seminariach tematycznych, dotyczących odnawialnych źródeł energii, kształcenia zawodowego i gospodarki zdrowotnej. Dopełnieniem kontaktów ze Skandynawią była wizyta przedstawicieli szwedzkiej gminy Vaggeryd, uczestniczącej w spotkaniach podejmujących tematy rynku pracy i bezrobocia. Drugą destynacją azjatycką, której reprezentacja pojawiła się na Pomorzu w zeszłym roku, była Korea Południowa i reprezentująca ją prowincja Gyeongsangam-do. To spotkanie zamknięto formalną deklaracją współpracy pn. Plan Pracy na lata 2015-2017, obejmującą zobowiązanie się stron do działań na rzecz partnerstwa gospodarczego, a w szczególe: przemysłu morskiego, maszynowego, ICT i wysokich technologii. Nie pominięto też interakcji międzyuczelnianej. Samorząd, o promocję regionu zadbał podczas Targów Czasu Wolnego 2015 w Norymberdze, którą połączono z organizacją 15-lecia Małego Trójkąta Weimarskiego.
Wystawy światowe dają ogromne pole do działania na gruncie promocji regionalnej. Wprawny obserwator z pewnością zauważy, że międzynarodowe ekspozycje niosą ze sobą całe spektrum wydarzeń spajających promocję z ofertą biznesową. „Pomorskie na Wystawie Światowej EXPO 2015 w Mediolanie”, jako jeden z najbardziej kompleksowych i wymagających elementów działania Pomorski Port Kreatywności 2020, dał województwu pomorskiemu, w okresie 1-7 czerwca, możliwość zaprezentowania wszystkich swoich mocnych stron przed międzynarodowym klientem. Promocja była ścieżką z dwoma końcami. Pierwszym był pawilon miejski, a drugim przestrzeń miejska. W programie ekspozycyjnym znalazły się spotkania, seminaria, Gala Biznesu, indywidualne spotkania z partnerami biznesowymi z całego świata oraz organizacjami gromadzącymi przedsiębiorców.
Autor
Maciej Michniewski
m.michniewski@pracodawcypomorza.pl