Wernisaż: 16 kwietnia 2016 r., o godz. 18.00
Termin: 17 kwietnia – 5 czerwca 2016 r.
Miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Sztuki Nowoczesnej
- Cystersów 18, 80-330 Gdańsk
tel. +48 58 552 12 71, osn@mng.gda.pl
wtorek – piątek: 9.00–16.00, sobota – niedziela: 10.00–17.00
W Gdańsku niezwykle rzadko mamy okazję obejrzenia twórczości artystów poznańskich. Taką możliwość stwarza wystawa Anny Cyronek i Tadeusza Kalinowskich oraz ich syna Adama Kalinowskiego. Choć Anna i Tadeusz często razem wystawiali swoje prace i oboje poświęcili swoją malarską twórczość abstrakcji, głównie w jej geometrycznej odmianie, to jednak każde z nich pozostawiło po sobie dzieła odmienne, o indywidualnych rysach, oryginalne nie tylko w stosunku do twórczości małżonka, ale także w odniesieniu do dokonań polskiej abstrakcji. Szczególnie twórczość Tadeusza Kalinowskiego swoim poziomem artystycznym plasuje się na liście topowych polskich abstrakcjonistów.
W atmosferze artystycznego domu, w klimacie pracowni, wernisaży, dyskusji o sztuce wzrastał syn Kalinowskich – Adam. Jego działanie twórcze wyszło poza ramy obrazu, bogata wyobraźnia kazała mu tworzyć dzieła nie to że trójwymiarowe – rzeźbiarzem w klasycznym sensie Adam nie jest – ale anektować przestrzeń za pomocą wielkogabarytowych instalacji: form budowanych z balonów, szyn kolejowych, sklejki czy roślin zielonych. Niezwykłym medium, któremu artysta poświęcił ostatnie kilkanaście lat, jest kolorowy piasek wypełniający płaskie naziemne formy, przybierające kształt zależny od danego projektu. Ważnym elementem tych dzieł jest fakt ich dostępności – po piasku można chodzić, bawić się nim niczym w piaskownicy, mieszać kolory. Stąd pierwsze dzieła tego typu noszą nazwę Praktykowanie swobody. Artysta wykonał wiele realizacji z piaskiem w różnych miastach Polski i świata (Londyn, Katar).
Inspiracją do powstania jednej spośród instalacji był obraz ojca artysty Tadeusza Kalinowskiego, który syn przetransponował w przestrzeń – ze ściany przeniósł na ziemię i rozbudował. Instalacja będzie udostępniona na wystawie, również z możliwością wejścia w jej obszar.
Na wystawie zostanie zaprezentowanych około 130 obrazów z najlepszych okresów twórczości Anny i Tadeusza Kalinowskich oraz, oprócz wspomnianej instalacji, na wielkoformatowych wydrukach będzie przedstawiona część dokonań artystycznych Adama Kalinowskiego.
Kuratorzy: Adam Kalinowski, Grażyna Szcześniak (MNG)