NOC MUZEÓW W MUZEUM NARODOWYM W GDAŃSKU
21 maja 2016, godz. 19.00–1.00
WSTĘP: 1 zł (z wyjątkiem Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim – wstęp bezpłatny)
* Wybierz własną trasę zwiedzania naszych oddziałów, a Twój wysiłek zostanie doceniony 🙂
Trasa A: Oddział Sztuki Dawnej (OSD) – Zielona Brama (ZB) – Gdańska Galeria Fotografii (GGF) – Oddział Etnografii (OE) – Oddział Sztuki Nowoczesnej (OSN)
Pobierz w kasie OSD kupon zwiedzania i zdobądź co najmniej 3 pieczątki potwierdzające wizytę w wymienionych oddziałach. Okaż kupon w ostatnim miejscu trasy – w kasie OSN, a otrzymasz nagrodę. Będzie to jedna z książek wydanych przez MNG. Jeśli zbierzesz kolekcję 5 pieczątek, będziesz mógł wybrać dwie książki wydane przez nasze muzeum.
Trasa B: Oddział Sztuki Nowoczesnej (OSN) – Oddział Etnografii (OE) – Gdańska Galeria Fotografii (GGF) – Zielona Brama (ZB) – Oddział Sztuki Dawnej (OSD)
Pobierz w kasie OSN kupon zwiedzania i zdobądź co najmniej 3 pieczątki potwierdzające wizytę w wymienionych oddziałach. Okaż kupon w ostatnim miejscu trasy – w kasie OSD, a otrzymasz nagrodę. Będzie to jedna z książek wydanych przez MNG. Jeśli zbierzesz kolekcję 5 pieczątek, będziesz mógł wybrać dwie książki wydane przez nasze muzeum.
* NOCNA WYPRZEDAŻ KSIĄŻEK
Okazja do zakupu książek, katalogów poświęconych historii i historii sztuki oraz katalogów z wystaw organizowanych w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Nawet 70% taniej. Sprzedaż jest prowadzona w każdym oddziale (sprzedaż nie będzie prowadzona w Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim). Zapoznaj się z listą tytułów.
* U NAS WSZYSTKO GRA – gra miejska
Poznaj nasze zbiory i wystawy. Baw się na trasie zwiedzania.
Szczegóły gry:
- Gra rozpocznie się w punkcie startowym znajdującym się na Targu Węglowym w Gdańsku Głównym.
- Gra rozpocznie się o godz. 18.00 i skończy o 23.00 (czas trwania całej gry wynosi 5 godzin).
- W punkcie startowym wydawane będą karty startowe oraz materiały do gry.
- Karty startowe dostępne będą w dwóch wersjach: Droga 1 oraz Droga 2. Dana wersja karty startowej jest wydawana losowo i nie można jej wymienić na inną. Spokojnie, wersje różnią się jedynie kolejnością odwiedzania punktów na trasie gry, więc nie ominie Cię żadna z atrakcji, jakie przygotowaliśmy!
- Koniec wydawania kart startowych nastąpi o godzinie 20.00 (cała gra kończy się o 23.00, w związku z tym zespół, który otrzyma swoją kartę startową o 20.00, powinien mieć jeszcze min. 3 godziny na rozgrywkę).
– zespół może przystąpić do gry w dowolnym momencie między godziną 18.00, a 20.00.
- Rozgrywka indywidualnego zespołu nie posiada osobnego limitu czasowego:
– wystarczy, że zespół ukończy rozgrywkę do godziny 23.00.
– to ile zajmie Wam wasza rozgrywka zależy tylko od Was, ale pamiętajcie – musicie zdążyć do 23.00!
– mimo iż nie macie osobnego limitu czasowego na rozgrywkę, spieszcie się! Dynamiczna gra miejska to ciekawsza gra miejska! - Na wszystkich, którzy ukończą rozgrywkę, czekają w punkcie końcowym wspaniałe nagrody!
* MUZEUM UTRACONE
Tegorocznej Nocy Muzeów w Gdańsku będzie towarzyszyć projekcja filmu z cyklu Muzeum Utracone. Tym razem zaprezentowany zostanie film Wariackie losy obrazów Matejki podczas II wojny światowej. Podobnie jak w latach ubiegłych projekcja filmu, odbywać się będzie co pół godziny, na ekranie zlokalizowanym przed Zieloną Bramą na ul. Długi Targ w godzinach 21.30 – 24.00.
PROGRAM SZCZEGÓŁOWY:
ODDZIAŁ SZTUKI NOWOCZESNEJ
- Cystersów 18, 80-330 Gdańsk Oliwa
Warsztaty dla dzieci:
- „Malarska abstrakcja – szalona abstrakcja” – godz. 19.00
W jakim jesteś nastroju? Rozpiera Cię energia? Wyraź to za pomocą sztuki. Podczas wycieczki po Galerii Stałej i wystawie czasowej dowiemy się, czym jest ta słynna ABSTRAKCJA! W czasie warsztatów pójdą w ruch pędzle, szpachle, nożyczki i kleje – sami stworzymy kompozycję, oczywiście ABSTRAKCYJNĄ.
- „W pracowni artysty” – godz. 20.00
Sztalugi, palety, farby i pędzle, ale też „resztki z obiadu”, pończochy, sieci rybackie – witamy w pracowni artysty! Podczas zajęć dowiemy się, jak wygląda miejsce, w którym powstają dzieła sztuki oraz jakimi narzędziami posługuje się malarz, rzeźbiarz czy fotograf. Po wstępnej prezentacji w formie zabawy, uczestnicy stworzą prace przy wykorzystaniu narzędzi znajdujących się w pracowniach.
- „Co to za technika, ta grafika?” – godz. 21.00
Baśnie, bajki i legendy, czymże byłyby bez wspaniałych ilustracji? W trakcie warsztatów damy porwać się fantazji! Wspólnie wymyślimy mroczną bajkę, do której stworzymy wyjątkowe grafiki (utrzymaną w klimacie Nocy Muzeów). Na rycinach pojawiają się: stwory, księżniczki, rycerze, smoki i wszystko to co małym uczestnikom przyjdzie do głowy!
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Przestrzenie abstrakcji. Twórczość Kalinowskich” – godz. 20.00
Wystawa twórczości abstrakcyjnej artystycznego małżeństwa Anny Cyronek-Kalinowskiej i Tadeusza Kalinowskiego oraz ich syna Adama Kalinowskiego. Wyśmienite malarstwo i kompozycje przestrzenne, czyli sztuka przekazana w genach. Oprowadza kustosz i kurator wystawy Grażyna Szcześniak.
Stała Galeria Polskiej Sztuki Nowoczesnej – godz. 19.00-1.00
Wystawa czasowa „Przestrzenie abstrakcji. Twórczość Kalinowskich” – godz. 19.00-1.00
ODDZIAŁ ETNOGRAFII
- Cystersów 19, 80-330 Gdańsk Oliwa
Noc z Podhalem:
- Wieczór z zespołem góralskim „Bukowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej
W programie:
19.30-20.00 Sabałowe bajania – gawędy skalnego Podhala
20.30-21.00 Muzyka skalnego Podhala cz. 1
21.15-21.45 Pokaz instrumentów pasterskich i opowieści pasterskie
22.00-23.00 Muzyka skalnego Podhala cz. 2
23.00-24.00 prezentacja filmu „Tańce góralskie”
19.00-1.00:
- Zwiedzanie wystawy czasowej „U podnóża Tatr. Kultura górali podhalańskich” oraz wystawy stałej „Kultura Pomorza Gdańskiego”
- Gra planszowa dla dzieci związana z Podhalem
- Gra z nagrodami dotycząca odwiedzanych wystaw dla starszej młodzieży
- Możliwość przebrania się w strój góralski i wykonanie pamiątkowego zdjęcia na wystawie
- Możliwość zakupu interesujących książek tematycznie związanych z etnografią
- Foodtrucki: Pierogi z drogi (z pierogami góralskimi) oraz 3miejski folklor (z polędwiczkami z kurczaka w chrupiącej panierce)
GDAŃSKA GALERIA FOTOGRAFII
(Zielona Brama)
- Długi Targ 24, 80-828 Gdańsk
Wystawa czasowa „Po Drugiej Stronie / The Other side. 12 holenderskich fotografów po drugiej stronie żelaznej kurtyny” – godz. 19.00-01.00
ODDZIAŁ ZIELONA BRAMA
- Długi Targ 24 80-828 Gdańsk
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Atelier Nowosielskich. Ceramiczny świat Hanny i Leszka Nowosielskich” – godz. 19.00
O niezwykłej twórczości Nowosielskich, o bogactwie form ceramicznych: figurek, rozbudowanych kompozycji i zdobionych ręcznie naczyń, o domu-galerii w ogrodzie, a także o arkanach warsztatu artystów, opowie kuratorka wystawy Joanna Szymula-Grygiel.
Wystawa czasowa „Beata Czapska. Podróż w głąb natury” – godz. 19.00-01.00
Nocne spotkanie z rzeźbiarką Beatą Czapską, która zaprezentuje swój warsztat pracy i opowie o rzeźbach prezentowanych na wystawie.
ODDZIAŁ SZTUKI DAWNEJ
- Toruńska 1, 80-822 Gdańsk
NOC ZE ŚREDNIOWIECZEM:
Życie w średniowieczu – pokazy grup rekonstrukcyjnych – godz. 19.00-01.00
Miejsce: krużganki (parter)
W wyjątkowo na tę noc udostępnionych częściowo krużgankach odtworzony zostanie warsztat pracy snycerza, pokaz kaligrafii w klasztornym skryptorium. Pokażemy jak walczono, w co się ubierano i jak się bawiono pięć wieków temu.
Gdańska Rota Mieszczańska –https://www.facebook.com/gdanskarotamieszczanska?_rdr
http://www.polnocna.tv/news/10086-spis-grup-rekonstrukcyjnych-pomorza-i-nie-tylko
Kilian Grzegorz – Skryptorium w Pelplinie http://skryptoriumpelplin.blogspot.com/
Wenta Robert – Pracownia rzeźby https://www.facebook.com/rzezbarobert/?fref=ts
Wolontariusze opowiadają o wystawach czasowych „Skarby średniowiecza” i „Między słowami” – godz. 19.00-01.00:
Po wystawach będą oprowadzać uczniowie XXIV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku i I Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni.
- Wystawa czasowa „Skarby średniowiecza. Sztuka gotycka w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku”.
Eksponaty muzealne długo nieobecne na ekspozycji wracają, żeby uzupełnić opowieść o sztuce Pomorza!
Miejsce: Sala kolumnowa (parter)
- Wystawa czasowa „Między Słowami. Felix Meseck (1883–1955). Smok, czarownica i złoty garnek – ilustracje do dzieł romantycznych”.
To pierwsza z cyklu czterech wystaw pod wspólnym tytułem „Między słowami”, na których zaprezentowano grafiki i rysunki, które powstały jako ilustracje do książek i publikacji muzycznych. Towarzyszyć będą fragmenty opowiadań, do których powstały.
Miejsce: Hol (I piętro)
- Księżniczki, rycerze i smoki – warsztaty dla dzieci – godz. 19.00-21.00
Miejsce: Sala edukacyjna (II p., wejście schodami kamiennymi przez galerię malarstwa gdańskiego).
Dzieci zapraszamy do zabawy w rycerzy i księżniczki. Wcześniej jednak uczestnicy wykonają niezbędne akcesoria oraz całkowicie niegroźne, bo papierowe smoki.
Szlakiem franciszkańskim – nocne zwiedzanie zespołu klasztornego św. Trójcy – godz. 20.00, 21.00 i 22.00
Miejsce: krużganek (parter)
Wyjątkowa nocna wędrówka po zespole klasztornym św. Trójcy. Zwiedzanie z pracownikiem muzeum zaczniemy się od krużganków budynku MNG (wcześniej części klasztoru franciszkanów), a potem przejdziemy do kościoła św. Trójcy, gdzie oprowadzać będzie o. Tomasz Jank (Gwardian Klasztoru i Rektor Kościoła). Kościół będzie otwarty od godziny 19.00 do północy.
Zwiedź muzeum i wykonaj zestaw zadań – konkurs wiedzy o zbiorach – godz. 19.00-24.00
To nie tylko sposób na aktywne zwiedzanie i poznawanie prezentowanych w galeriach dzieł sztuki i wystaw czasowych. Do wygrania są książki wydane przez Muzeum Narodowe w Gdańsku i roczne karty wstępu do muzeum. Ogłoszenie wyników godz.: 00.30 przed obrazem „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga.
Prezentacja rzadko pokazywanych zabytków ze zbiorów MNG:
Osoby, które chciałyby wziąć udział w spotkaniu prosimy o przesłanie maila na adres: edukacja@mng.gda.pl
- Anna Baranowska-Fietkiewicz (Pracownia Metali) – godz. 19.15
Pani kustosz opowie o wyrobach średniowiecznego złotnictwa, konwisarstwa, ludwisarstwa i kowalstwa, tajnikach ich wytwarzania. Kunszt i wyjątkowe piękno tych dzieł sztuki, których będzie można doświadczyć w bezpośrednim kontakcie!
- Lech Łopuski (Pracownia Rzeźby i Mebli) – godz. 20.15
Prezentacja wyjątkowo pięknych późnogotyckich rzeźb z kolekcji MNG. Będzie można odkryć tajniki stylu „łamanego”, dowiedzieć się jak przedstawiano świętych, jakie znaczenie miały użyte przez rzeźbiarza polichromie i jaka była pozycja rzeźbiarza w ówczesnej hierarchii społecznej.
- Alicja Andrzejewska-Zając (Pracownia Grafiki) – godz. 21.15
Cykl graficzny Johanna Carla Schultza (1801 – 1873) – Gdańsk i jego budowle w oryginalnych malowniczych sztychach należy do najważniejszych dzieł dziewiętnastowiecznej sztuki gdańskiej. Na co dzień niepokazywany stanowi bezcenne źródło wiedzy na temat zabytkowej architektury miasta.
- Maja Baran (Pracownia Rysunku) – godz. 21.15
W XIX w. i później zainteresowanie gotykiem i szeroko rozumianą architekturą wieków średnich było szczególnie silne wśród artystów niemieckiego kręgu kulturowego. W tym okresie powstało wiele rysunków, najczęściej szkiców z natury, niekiedy uzupełnionych elementami fantastycznymi – przedstawiających budowle bądź ruiny zamków i kościołów gotyckich. Zbiory rysunku MNG odzwierciedlają między innymi tę fascynację, ale nie tylko. Uczestnicy spotkania będą mieli wyjątkową okazję zobaczyć kilka szczególnie cennych rysunków o tej tematyce, m.in. będą to projekt ołtarza do katedry w Augsburgu Hansa Holbeina i studium galopującego jeźdźca Wolfganga Peurera z 1484 r.
MUZEUM HYMNU NARODOWEGO
Będomin 16, 83-422 Nowy Barkoczyn
Pokazy musztry i sceny z życia codziennego mieszkańców Będomina w czasach Józefa Wybickiego – godz. 18:00-22:00
Zwiedzanie wystaw z kuratorem – godz. 19:00
Gra terenowa „Pseudonim Sokal”- godz. 20:00
Ognisko – godz. 21:00
Zapraszamy także na „Majówkę z Wybickim” – Sikorzyn, godz. 9.00-18.00
MUZEUM TRADYCJI SZLACHECKIEJ
Waplewo Wielkie, 82-410 Stary Targ
„W świetle lamp, w świetle świec”
Oprowadzenia kuratorskie po pałacu w Waplewie Wielkim w świetle świec i lamp naftowych. Wnętrza pałacowe zobaczymy w świetle jakiego używali użytkownicy dworów i pałaców jeszcze w okresie dwudziestolecia międzywojennego. W pałacu w Waplewie nie było elektryczności. Dwór przesycony był zapachem stearyny i nafty z lamp. Mamy nadzieję, że tej nocy uda nam się przywrócić tę autentyczną atmosferę dworu.
GODZINY OTWARCIA ODDZIAŁÓW W NIEDZIELĘ (22 MAJA) PO NOCY MUZEÓW:
Oddział Sztuki Dawnej: 14.00-17.00
Oddział Sztuki Nowoczesnej: 14.00-17.00
Oddział Etnografii: 14.00-17.00
Gdańska Galeria Fotografii: 14.00-17.00
Muzeum Hymnu Narodowego: 10.00-16.00
Muzeum Tradycji Szlacheckiej: 10.00-18.00