fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Skuteczne rekrutacje z Work Service S.A.

DSC00455_Fotor

Krzysztof Inglot – Work Service S.A. /fot. Pracodawcy Pomorza

 

Aby uczciwie określić charakter danego rynku pracy, niezbędne są odpowiednie narzędzia analityczne. Właściwe, regularne badania w tym zakresie przeprowadza między innymi Work Service S.A., czyli członek „Pracodawców Pomorza”, a jednocześnie jedna z kluczowy polskich firm w sektorze zarządzania zasobami ludzkimi. Krzysztof Inglot, Pełnomocnik Zarządu Work Service S.A., był dzisiaj (30.05) na spotkaniu w siedzibie „Pracodawców Pomorza” i podzielił się najbardziej znaczącymi spostrzeżeniami płynącymi z obserwacji polskiego rynku pracodawcy i pracownika oraz ogólnej efektywności rekrutacji.


Polecamy pełną prezentację ze spotkania: 

 Work Service – prezentacja

Zapraszamy również do obejrzenia materiał wideo:

Krzysztof Inglot zauważył, że od początku tego roku obserwuje się zanikanie specyficznego modelu kuli śnieżnej, którym było przemieszczanie się znajomych – na zasadzie polecenia – lub całych polskich rodzin do bliskich pracujących za granicą oraz (następujące na skutek tej decyzji) związanie z tamtejszym systemem podatkowym. Wpływało to na znaczne ograniczenie transferu pieniężnego do Polski.

– Z naszych obserwacji wynika, że zmieniła się grupa osób opuszczających Polskę. Teraz, osoby deklarujące wyjazd, to głównie młodzi, bezrobotni, z niskim wykształceniem. Dopiero w następnej kolejności pojawiają się respondenci z wykształceniem średnim – dzielił się spostrzeżeniami Krzysztof Inglot, opowiadając również o jednym z badań, które Work Service S.A. przygotował dla pewnej firmy telekomunikacyjnej: – Miało ono określić, jaka suma wynagrodzenia skłoniłaby pracownika do zmiany miejsca zatrudnienia. Kwotą motywującą do przemieszczenia dla pracowników powyżej 25 roku życia okazała się suma w wysokości 2400 zł netto.

–  Mamy do czynienia z najlepszą od 25 lat sytuacją na polskim rynku pracy – poinformował specjalista z Work Service S.A. Zaglądając do opublikowanej niedawno piątej odsłony Barometru Rynku Pracy Work Service, odnajdujemy pozytywne przesłanki. Zdecydowana większość badanych zadeklarowała, że nie obawia się utraty pracy w najbliższym czasie – sceptycznie w tej kwestii wyrażało się 18,6% pracowników. Co więcej, już co drugi oczekuje wzrostu wynagrodzenia, a liczba osób obawiających się jego obniżenia, jest wręcz znikoma. Co więcej, aż co piąty zatrudniony Polak w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy otrzymał, skierowaną bezpośrednio do siebie, ofertę pracy.

Krzysztof Inglot, w ramach oceny zamieszczonej w najnowszym Barometrze, zwraca uwagę na szczegółowe wyniki badania dotyczącego zapotrzebowania na kadrę. Okazuje się, że w 2016 roku najbardziej poszukiwani będą pracownicy niższego szczebla. Plany rekrutacyjne na tego typu kadrę deklaruje 67% pracodawców. Co drugi respondent zamierza otworzyć rekrutację na stanowiska średniego szczebla. Ma to swoje wyjaśnienie. Odpowiedź znajduje się we wskaźnika ekonomicznych – konsumpcji prywatnej i inwestycjach. W tym roku, szczególnie dynamiczny ma być sektor budowlany. Dynamiczny z racji zbliżających się inwestycji o podłożu unijnym. Można oczekiwać więc prawdziwej walki o pracownika.

Akcja niesie za sobą reakcję: wzrost gospodarczy nabrał wyraźnego tempa, popyt inwestycyjny utrzymuje się na zadowalającym poziomie, konsumpcja cieszy, a agencje zatrudnienia nie narzekają na ilość nowych ofert. Obecny poziom bezrobocia jest najniższy od grudnia 2008 roku. Według danych dostarczonych przez EUROSTAT, bezrobocie w Polsce jest jednym z najniższych w Europie – jesteśmy przed Szwecją (7%), Belgią (7,9%), Irlandią (8,6%) i Francją (10,2%). Najwyższa stopa bezrobocia wyklarowała się w województwie podkarpackim (11,7%), a najniższa – w województwie wielkopolskim (4,9%).

Pracodawcy mają świadomość, że w najbliższym czasie głównym dla nich wyzwaniem będzie utrzymanie wykwalifikowanej kadry (opinia 75% respondentów). Do tego dokłada się rosnąca presja płacowa. Najnowszy Barometr Rynku Pracy Work Service informuje, że 13,5% pracodawców (o ponad 8 p.p. więcej niż w III kwartale 2015 roku), zamierza zwiększać poziom wynagrodzenia swoich pracowników. Napływają również inne wnioski, np.: co piąty właściciel przedsiębiorstwa zadeklarował, że rozważa inwestycje finansowe w coraz większą robotyzację pracy, czego efektem będzie ograniczenie zapotrzebowania na wykwalifikowaną kadrę. To jednak pieśń przyszłości…

 

Barometr Rynku Pracy Work Service – V edycja:

http://www.workservice.pl/content/download/4835/37097/file/Raport_Barometr%20Rynku%20Pracy%20Work%20Service_V%20edycja_I%20kwartal%202016.pdf

barometr

Wartościowym opracowaniem jest również „Raport migracyjny”, który pod koniec zeszłego roku pojawił się za sprawą wspólnej inicjatywy Work Service S.A. i CEED Institute (Central and Eastern Europe Development Institute – think-tank promujący gospodarczo Europę Środkowo-Wschodnią). W 2013 roku Polskę opuściło ponad 32 tys. Polaków. Następny rok zanotował spadek w wysokości 13% – było ich 28 tys., a więc zauważalnie mniej.

Najpopularniejszymi kierunkami wyjazdów pozostają: Niemcy, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone. Tuż za pierwszą trójką lokują się: Holandia, Norwegia i Irlandia. Odsetek Polaków planujących pozostać na stałe w wybranych krajach wyniósł: Wielka Brytania (54%), Niemcy (40%), Irlandia (34%), Holandia (34%). Polska znajduje się w pierwszej dwudziestce krajów na świecie, do której przekazywanych jest najwięcej gotówki z zagranicy – głównie od emigrantów (26 mld zł w 2014 roku).

Ankietowanych zapytano także o plany emigracyjne w ciągu najbliższych 12 miesięcy. 14,7% wyraziło zainteresowanie taką perspektywą, z czego 5,3% nie ma pewności, a 9,4% jest wyraźnie zdecydowanych. Te 14,7% to liczba zdecydowanie mniejsza, niż w poprzednich edycjach badania. Więcej tego rodzaju przydatnych danych znajduje się w poniższym materiale wideo:

 

 

***

Work Service działa w sektorze HR od 1999 roku. Specjalizuje się w usługach z zakresu doradztwa personalnego, jak i restrukturyzacji w obszarze HR, rekrutacji i outsourcingu pracowniczym. Work Service jest pierwszą spółką z sektora usług personalnych notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Od 2016 roku dzięki dual listing (równoległe przebywanie na kilku giełdach) akcje firmy są również notowane na London Stock Exchange. Work Service działa w Polsce i 16 krajach Europy (Niemczech, Rosji, Czechach, Turcji, Rumunii, Węgrzech, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Belgii, Francji, Szwajcarii, Bułgarii, Serbii, Chorwacji, Słowenii, Ukrainy) poprzez sieć lokalnych biur oraz 300 mobilnych doradców personalnych.

 

Work Service S.A.: http://www.workservice.pl/

CEED Institute: http://ceedinstitute.org/

 


Autor

Maciej Michniewski

m.michniewski@pracodawcypomorza.pl