30 maja 2016 roku nastąpiło w genewskim Pałacu Narodów ONZ otwarcie 105. Sesji Międzynarodowej Organizacji Pracy, która zgromadziła przedstawicieli trójstronnych delegacji ze 186 państw członkowskich. „Pracodawców Pomorza”, a zarazem Konfederację Lewiatan (zgodnie z zasadą udziału reprezentatywnych organizacji) reprezentował Michał Maksymiuk, Kierownik Działu Programowego „PP”, który przemawiał 7 czerwca. Nasz przedstawiciel w tym roku przewodniczył całej delegacji polskich pracodawców akredytowanych do udziału w konferencji.
Oprócz Michała Maksymiuka, zgodnie z zasadami trójstronności oficjalne wystąpienia polskiej delegacji mieli jeszcze: Piotr Stachańczyk – ambasador Polski -przy biurze ONZ w Genewie przemawiający w imieniu Stanisława Szweda – Sekretarza Stanu w MRPiPS oraz Adam Gliksman – członek Zarządu Regionu Małopolskiej „Solidarności”.
Gromadząca blisko 6 tysięcy uczestników 105. Sesja MOP została poświęcona dyskusjom wiążącym się m.in. z kwestiami realizacji Deklaracji dotyczącej sprawiedliwości społecznej na rzecz uczciwej globalizacji, podpisanej w 2008 roku, a w swojej treści sygnalizującej konieczność położenia jeszcze większego nacisku na budowanie dobrych mechanizmów wspierających kształtowanie uczciwej i godnej pracy w międzynarodowej skali (w kontekście konfliktów oraz sytuacji pracowników związanych z negatywnymi aspektami tzw. globalnego łańcucha dostaw).
Oficjalne otwarcie Konferencji odbyło się 29 maja. Przemówienia otwierające przygotowali: Guy Ryder, Dyrektor Generalny MOP oraz Johann Schneider-Ammann, Prezydent Szwajcarii. Guy Ryder, były szef Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych, odniósł się do wyzwań, jakie stoją przed ludzkością w odniesieniu do postępujących procesów globalizacji. Jednym z zagrożeń jest wciąż rosnąca przepaść między bogatymi i biednymi, wpływająca na polaryzację całych społeczeństw.
Dyrektor Generalny podkreślił też, że należy wyzbyć się wrażenia, jakoby nierówność i marginalizacja na rynku pracy były problemami bez rozwiązania: – Prawdą jest, że to środowisko pracy uwypukla te problemy – oczywiście pod presją czynników zewnętrznych – ale wszystko to jest konsekwencją tego co robimy, jak reagujemy i jakie podejmujemy decyzje – wyjaśnił Guy Ryder, zachęcając do uczestnictwa w inicjatywie MOP pn. „Przyszłość Pracy”, czyli specjalnego panelu doradczego, który jest opracowywany od ponad kilkunastu miesięcy.
Michał Maksymiuk podczas sesji plenarnej 7 czerwca, odniósł się do wypowiedzi Dyrektora Generalnego. Przybliżył także obecny stan polskiego rynku pracy oraz działania, które podjęto w celu prowadzenia efektywnego dialogu społecznego:
– Polska gospodarka nie została dotknięta ujemnymi wskaźnikami z powodu światowego kryzysu. Nie znaczy to jednak, że nie mieliśmy przed sobą wyzwań. Zreorganizowaliśmy instytucję dialogu społecznego, w efekcie czego, pod koniec 2015 roku, utworzona została Rada Dialogu Społecznego, która zastąpiła Komisję Trójstronną ds. Społeczno-Gospodarczych. Dobrą decyzją było wprowadzenie rotacyjnego przewodnictwa Rady.
Reprezentant „Pracodawców Pomorza” dał do zrozumienia, że istnieje cała lista wyzwań, którymi należy się zająć. Są to takie sprawy jak zatrudnienia kontraktowe, regulacja elastycznych form zatrudnienia (względem umów o pracę) oraz redukcja umów na czas określony oraz umów cywilno-prawnych.
Sprawą otwartą pozostaje również aktywizacja zawodowa młodzieży, która – pomimo relatywnie niskiej stopy bezrobocia w Polsce – miewa problemy z dostępem do rynku pracy. Michał Maksymiuk podkreślił, że ruszyły prace mające na celu polepszenie kształcenia zawodowego, przy ścisłej współpracy z pracodawcami. Nie należy zapominać o zbliżających się w Polsce zmianach w ustawie o związkach zawodowych, niekorzystnych dla pracodawców oraz całej struktury dialogu społecznego.
– Promowanie godnej pracy w globalnym łańcuchu dostaw powinno być zadaniem zarezerwowanym dla firm, które mogą liczyć na wsparcie ze strony rządu. To przecież one generują wartościowe miejsca pracy. Wyzwaniem jest jednoczesna budowa wysoko konkurencyjnego modelu biznesowego i promocja odpowiednich standardów środowiskowych i społecznych – dał do zrozumienia Michał Maksymiuk.
Podstawowe informacje ze strony www.mop.pl:
Międzynarodowa Organizacja Pracy została założona w 1919 r., aby doprowadzić rządy, przedsiębiorców i związki zawodowe do wspólnego działania na rzecz sprawiedliwości społecznej i lepszych warunków życia na całym świecie. Jest to organizacja trójstronna, w której reprezentanci pracowników i przedsiębiorców mają udział w jej pracach z takim samym statusem jaki mają rządy.
Liczba krajów członkowskich MOP wynosi aktualnie 187 (stan w dniu 5.06.2016 r.). W roku swego pięćdziesięciolecia w 1969 r., MOP została nagrodzona Pokojową Nagrodą Nobla. Biuro Organizacji mieści się w Genewie w Szwajcarii.
Pod koniec I Wojny Światowej na wniosek związków zawodowych w kilku krajach, Konferencja Pokojowa ustanowiła w 1919 r. Komisję Pracy. Wśród jej 15 członków byli związkowi przywódcy tacy jak Amerykanin Samuel Gompers, który został przewodniczącym oraz Leon Jouhaux z Francji, późniejszy laureat Pokojowej Nagrody Nobla.
W Komisji byli również liderzy Międzynarodowego Stowarzyszenia Ustawodawstwa Pracy tacy jak Arthur Fontaine z Francji, który został pierwszym przewodniczącym Rady Administracyjnej Międzynarodowej Organizacji Pracy, Ernest Mahaim z Belgii, następca Fontaine’a na tym samym stanowisku; przywódca socjalistyczny Emile Vandervelde, również z Belgii i Harold Butler z Brytanii późniejszy Dyrektor Generalny MOP. Po dziesięciu tygodniach pracy Komisja Pracy przyjęła dokument opracowany na podstawie brytyjskiego projektu, który 11 kwietnia 1919 r. stał się XIII Rozdziałem Traktatu Wersalskiego. Z poprawkami pozostaje on do dnia dzisiejszego dokumentem według którego pracuje MOP.
Pierwsza Międzynarodowa Konferencja Pracy odbyła się w Waszyngtonie w październiku 1919 r. Wybrany został wówczas pierwszy Dyrektor nowego Międzynarodowego Biura Pracy, Albert Thomas z Francji. Historyk o głębokich zainteresowaniach problemami społecznymi, poprzednio polityk, ambasador i minister z czasu wojny, prowadził MOP podczas lat jej kształtowania się.
Międzynarodowa Organizacja Pracy na stronie polskojęzycznej:
Wersja międzynarodowa:
http://www.ilo.org/global/lang–en/index.htm
Autor
Maciej Michniewski
m.michniewski@pracodawcypomorza.pl