Największe gdańskie rondo znajdujące się na terenie gdańskiej Letnicy (ul. Marynarki Polskiej) nieopodal Stadionu Energa Gdańsk, to od 28 kwietnia Rondo im. Tadeusza Mazowieckiego.
Wnioskodawcami uchwały podejmującej tę zmianę byli „Pracodawcy Pomorza” wraz z Prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem.
Tadeusz Mazowiecki był ostatnim premierem Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i pierwszym premierem III Rzeczpospolitej.
Wspierał działający od września 1976 roku Komitet Obrony Robotników. W sierpniu 1980 roku był wśród inicjatorów apelu polskich intelektualistów wspierających strajkujących w Gdańsku robotników i wraz z Bronisławem Geremkiem zawiózł ten apel do Stoczni. Poproszeni przez Lecha Wałęsę o pomoc doradczą utworzyli Komisję Ekspertów przy Międzyzakładowym Komitecie Strajkowym. Przewodniczącym Komisji został Tadeusz Mazowiecki. W ciągu 16 miesięcy legalnego istnienia „Solidarności” był jednym z najważniejszych doradców, negocjował między innymi kompromis rejestracyjny „Solidarności”. KKP Związku powierzyła Tadeuszowi Mazowieckiemu funkcję redaktora naczelnego „Tygodnika Solidarność”, pierwszego legalnie wydawanego ogólnopolskiego pisma „Solidarności”.
Internowany 13 grudnia 1981 roku po posiedzeniu Komisji Krajowej w Gdańsku następnie przez rok był przetrzymywany w obozach w Jaworzu i Darłówku. Uczestniczył w negocjacjach poprzedzających Okrągły Stół, bronił zwłaszcza zasady, że zalegalizowanie NSZZ „Solidarność” jest warunkiem porozumienia w innych sprawach. Po zwycięstwie Komitetu Obywatelskiego w wyborach czerwcowych, stał się jednym z kandydatów na premiera rządu. 24 sierpnia 1989 roku został przez Sejm powołany na urząd premiera, a 12 września powołany został rząd.
Rząd Tadeusza Mazowieckiego kładł fundamenty pod budowę demokratycznego państwa. Reformował gospodarkę, przywrócił niezależność polskiej polityce zagranicznej, doprowadził do uznania polskiej granicy zachodniej przez jednoczące się Niemcy, przeprowadził zmianę nazwy państwa na Rzeczpospolita Polska i rozpisał wybory samorządowe.
W grudniu 1990 roku Tadeusz Mazowiecki przegrał rywalizację w wyborach prezydenckich, a rząd ustąpił. Stworzył wówczas Unię Demokratyczną i kierował nią, następnie Unią Wolności, do roku 1995. W okresie 1991-2001 był posłem na Sejm, przewodniczył między innymi Komisji Konstytucyjnej i Komisji Integracji Europejskiej.
W 1992 roku został specjalnym sprawozdawcą Komisji Praw Człowieka ONZ w byłej Jugosławii. Próbował alarmować świat o zbrodniach, które tam się dokonywały. Ustąpił w 1995 roku na znak sprzeciwu wobec bierności społeczności międzynarodowej.
w 1997 roku Mazowiecki należał do współautorów Konstytucji RP i był głównym autorem preambuły jej otwierającej. W 2010 roku został doradcą Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
Tadeusz Mazowiecki zmarł 28 października 2013 roku w Warszawie.