Oddział Okulistyczny w Szpitalu św. Wojciecha na Zaspie w Gdańsku od lat miał wyrobioną dobrą markę, teraz będzie tam jeszcze lepiej i nowocześniej. Przeprowadzono remont i modernizację. Kosztowało to 3,1 mln zł. Samorząd województwa pomorskiego wyłożył 2,41 mln zł, pozostałe środki, czyli 700 tys. złotych, pochodzą z budżetu szpitala.
W uroczystym otwarciu 30 czerwca 2016 r. uczestniczyli: Hanna Zych-Cisoń – wicemarszałek województwa pomorskiego, kierownictwo spółki Copernicus: prezes zarządu Dariusz Kostrzewa, wiceprezes ds. medycznych Krzysztof Wójcikiewicz, wiceprezes ds. ekonomicznych Piotr Wróblewski – bezpośrednio zarządzający szpitalem na Zaspie, Zbigniew Canowiecki – prezydent „Pracodawców Pomorza” – wieloletni przewodniczący Rady Społecznej Szpitala i Ewa Książek-Bator – dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego (d. Akademia Medyczna w Gdańsku).
Oddział, który działa na VI piętrze budynku szpitala, zajmuje blisko 750 m kwadratowych. Na oddziale są trzy pokoje 2-łóżkowe, pięć 3-łóżkowych oraz jeden 1-łóżkowy ze specjalnym nadzorem po znieczuleniu. Łącznie są tu 22 łóżka dla pacjentów. – Nie potrzebujemy więcej łóżek, bo większość naszych pacjentów przebywa na oddziale krótko, 1-3 dni po zabiegu są wypuszczani do domów – mówi dr n. med. Witold Kokot, ordynator okulistyki.
Pacjenci będą hospitalizowani na oddziale o znacznie lepszym standardzie. Większość sal posiada własne łazienki. Dodatkowo dwie ogólne łazienki zostały przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Jest nawet klimatyzacja. Dotychczas w letnich miesiącach na oddziale było gorąco, teraz pacjenci będą przebywali w komfortowych warunkach. W części zabiegowej oddziału są trzy pokoje badań, gabinet zabiegowy i sala operacyjna. Lada moment pojawi się też nowoczesne wyposażenie. – Zakończyły się już procedury przetargowe na zakup nowego sprzętu operacyjnego. Byliśmy w poprzedniej epoce, a teraz jesteśmy w XXI w. i mamy najnowocześniejszą okulistykę w Trójmieście mówi dr Kokot. Informuje, że na oddziale będą wykonywane takie zabiegi jak: leczenie zaćmy, jaskry, związane z chorobami nowotworowymi, rekonstrukcje oczodołów, przeszczepy rogówki – czyli wszystkie procedury, które wykonuje UCK. Niestety nie oznacza to skrócenia kolejki na usuwanie zaćmy. – Mamy takie możliwości, by wykonywać więcej zabiegów, ale niestety, ogranicza nas kontrakt z NFZ. Póki on się nie zwiększy, kolejki się nie zmniejszą – tłumaczy dr Kokot. Będą jednak możliwości poddania się takiemu zabiegowi na warunkach komercyjnych.
Jeśli chodzi o przeszczepy rogówki, pacjenci muszą zaczekać do początku przyszłego roku. Odpowiednie warunki medyczne i lokalowe są spełnione, ale trwają procedury administracyjne.
Ordynator Witold Kokot jest postacią znaną w pomorskiej okulistyce. Przez 20 lat zdobywał doświadczenie jako adiunkt w Akademii Medycznej w Gdańsku a potem kierował Oddziałem Okulistycznym w Szpitalu w Wejherowie. Jest mieszkańcem Zaspy, więc w razie konieczności nadzwyczajnej interwencji będzie blisko.
Jak mówi prezes Dariusz Kostrzewa, spółka Coprerenicus jeszcze w tym roku chce przeprowadzić kolejne remonty i modernizacje w szpitalu na Zaspie. Jeszcze w jesieni rozpoczną się na pierwszym z trzech oddziałów internistycznych oraz na Oddziale Ortopedii. Bardzo pilną i ważną sprawą jest remont bloku operacyjnego, to osiem sal, oraz oddziałów chirurgii ogólnej i neurologii. To jednak bardzo droga inwestycja i konieczne są do jej realizacji fundusze unijne. Kierownictwo Copernicusa i personel szpitala na Zaspie mają nadzieję, że przy poparciu władz samorządu marszałkowskiego uda się je pozyskać.
Jak widać na zdjęciach, uczestnicy uroczystości nie mogli się powstrzymać, aby nie wesprzeć naszej piłkarskiej reprezentacji (stąd biało-czerwone kibicowskie szaliki), która właśnie 30 czerwca wieczorem toczyła z drużyną Portugalii bój o awans do półfinału piłkarskich mistrzostw Europy.
Tekst: Anna Kłos