fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Nowa definicja przedsiębiorcy o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym

Dotyczy: projektu ustawy o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorców i programie mobilizacji gospodarki

17 października br. na stronach RCL pojawił się, przygotowany przez Ministra Obrony Narodowej, projekt ustawy o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorców i programie mobilizacji gospodarki. MON przygotował nową ustawę, która zastąpić ma ustawę z dnia 23 sierpnia 2001 r. o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorców.

Projekt, w porównaniu z obowiązująca ustawą, zawiera m.in. nową (szerszą) definicję przedsiębiorcy o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym (art. 3 projektu). Zgodnie z propozycją MON przedsiębiorcy o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym powinni mieć jedynie zdolność do wykonywania zadań obronnych nie zaś być już ich realizatorami. Dodatkowo zasadniczym wyznacznikiem typowania przedsiębiorców powinien być profil i przedmiot ich działalności gospodarczej, bez względu na zasięg terenu, na którym działalność ta jest prowadzona (dotychczasowy przepis wskazywał „teren działania większy niż jedno województwo”, jako jedną z przesłanek uznania podmiotu za przedsiębiorcę o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym).

Rozszerzono także obszary działalności przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym m.in. o: eksploatację obiektów budowlanych o strategicznym znaczeniu gospodarczo-obronnym; wytwarzanie i dystrybucję produktów leczniczych i wyrobów medycznych oraz opiekę zdrowotną; wydobywanie kopalin ze złóż; produkcję, remont lub modernizację pojazdów samochodowych okrętów i statków; produkcję materiałów i środków chemicznych.

W projekcie pozostawiono obszary działalności przedsiębiorców z ustawy z 2001 r. m.in: nadawanie programów radiowych i telewizyjnych; produkcję, transport i magazynowanie produktów naftowych; transport; usługi pocztowe; usługi telekomunikacyjne; wytwarzanie, dystrybucję i przesyłanie gazu ziemnego, paliw płynnych oraz energii elektrycznej.

Podobnie jak w ustawie z 2001 r. Rada Ministrów określi w drodze rozporządzenia wykaz przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym. Obowiązujące rozporządzenie z 3 listopada 2015 r. będzie zastąpione nowym, wydanym na podstawie projektowanej ustawy.

Nowością w projekcie jest zobowiązanie przedsiębiorcy, umieszczonego w wykazie, do uzgodnienia z ministrem właściwym do organizowania i sprawowania nadzoru nad realizacją zadań na rzecz obronności państwa, „sposobu realizacji zadań obronnych”, przed dokonaniem przez przedsiębiorcę czynności prawnej mającej na celu m.in. rozwiązanie lub likwidację spółki; przeniesienie siedziby spółki za granicę; zmianę przedmiotu działalności spółki; zbycie lub wydzierżawienie składników majątkowych wykorzystywanych w procesach technologicznych związanych z realizacją działań na rzecz obronności państwa; rozporządzenie akcjami (udziałami) w innych spółkach oraz ustanowienie na nich ograniczonego prawa rzeczowego (art. 10 projektu).

Projekt zobowiązuje także przedsiębiorców, umieszczonych w wykazie, do przedstawiania ministrowi właściwemu do organizowania i sprawowania nadzoru nad realizacją zadań na rzecz obronności państwa półrocznych informacji o stanie przedsiębiorstwa, w szczególności w zakresie posiadania właściwych koncesji oraz świadectw bezpieczeństwa przemysłowego; zdolności produkcyjnych; reprezentacji organów przedsiębiorcy i jego struktury właścicielskiej oraz finansowej i prawnej sytuacji przedsiębiorcy (art. 10 projektu). Szczegółowy zakres informacji, które będzie przekazywał przedsiębiorca, określą ministrowie właściwi do organizowania i sprawowania nadzoru nad realizacją zadań na rzecz obronności państwa.

PROJEKT z uzasadnieniem

W przypadku zainteresowania projektem prosimy o zgłaszanie uwag do 28 października br. na adres kkajda@konfederacjalewiatan.pl.