fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Polsko-niemiecki podwójny jubileusz (otwarcie Tygodnia Niemieckiego)

 

W tym roku przypada 25. jubileusz polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Równocześnie świętujemy 40-lecie partnerstwa Gdańska i Bremy. 

 

Uroczyste otwarcie Tygodnia Niemieckiego w Gdańsku nastąpiło w Teatrze Szekspirowskim. Inauguracja zgromadziła ok. 500 osób. Wśród nich byli przedstawiciele polskiej polityki, samorządu, świata kultury i gospodarki, korpusu konsularnego, wojska i duchowieństwa.

Gospodynią uroczystości była Kornelia Pieper – konsul generalna Niemiec w Gdańsku. Ważnym uczestnikiem uroczystości był przewodniczący Rady Programowej Teatru Szekspirowskiego Zbigniew Canowiecki, prezydent Pracodawców Pomorza. Wraz z nim  świętowała liczna grupa członków tej organizacji.

IMG_7238_Fotor

Prof. Politechniki Gdańskiej Edmund Wittbrodt z żoną /fot. Anna Kłos

IMG_7236_Fotor

Na pierwszym planie członkowie Pracodawców Pomorza Maria i Henryk Lewandowscy /fot. Anna Kłos

Przybyli goście z Niemiec, ,m.in. z Bremy, Meklemburgii-Pomorza Przedniego oraz Nadrenii-Palatynatu. Brema utrzymuje ożywiona współpracę z Gdańskiem, dwa następne landy są partnerami województwa pomorskiego. Na wstępie gości powitał Włodzimierz Ziółkowski – zastępca dyrektora Teatru Szekspirowskiego. Krótki rys historyczny nawiązania polsko-niemieckiej współpracy przedstawiła  konsul generalna Niemiec w Gdańsku Cornelia Pieper. Głos zabrali także: ambasador Niemiec w Warszawie Rolf Nikel, prezydent Senatu i burmistrz Wolnego Hanzeatyckiego Miasta Brema Carsten Sieling, wiceprezydent Gdańska Andrzej Bojanowski, wicemarszałek pomorski Paweł Orłowski. Wśród gości honorowych był też minister gospodarki Nadrenii-Palatynatu Volker Wissing. Podczas gali Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, otrzymał przyznany mu przez prezydenta Joachima Gaucka, Krzyż Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Głównym muzycznym punktem wieczoru był występ Filharmoników Bremeńskich.

 

IMG_7251_Fotor

Od lewej: konsul Niemiec w Gdańsku Cornelia Pieper, dyr ECS Basil Kerski, ambasador Niemiec w Warszawie Rolf Nikel /fot. Anna Kłos

Inicjatorem i twórcą partnerstwa Bremy i Gdańska przed 40-tu laty był jej ówczesny burmistrz, nie żyjący już Hans Koschnik. Jego ponad 90-letnia żona ze względu na stan zdrowia nie była w stanie przybyć do Gdańska na uroczystości jubileuszowe, przesłała jednak bardzo ciepły list. Te cztery dziesięciolecia były zasadniczo także czterema dekadami o zupełnie odmiennym charakterze: w pierwszym dziesięcioleciu chodziło o zbudowanie partnerstwa miast ponad podziałami wynikającymi z politycznych systemów, w latach 80-tych i w trudnym okresie politycznego przełomu dominowała idea Solidarności. W latach 90-tych wkroczyliśmy na drogę przyłączenia do Unii Europejskiej, zaś ostatnia dekada to czas sprawdzonych relacji partnerskich w dziedzinach kultury, gospodarki, nauki i polityki.

 

IMG_7234_Fotor

Od prawej prof. Wolfgang Deurer z Wesel, bardzo zasłużony dla gdańskiej sztuki konserwatorskiej, obok Ewa Szymańska – wicedyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska /fot. Anna Kłos

IMG_7239_Fotor

Licznie przybyli konsulowie akredytowani w Gdańsku /fot. Anna Kłos

W czasie Tygodnia Niemieckiego w Nowym Porcie cumowała fregata „”Karlsruhe”, przybyła prosto z akcji ratowania uciekinierów na Morzu Śródziemnym. Przez kilka dni ten okręt Niemieckiej Marynarki Wojennej można było zwiedzać, a nawet swobodnie pogadać z załogą w której składzie jest sporo osób władających najpoprawniejszą polszczyzną.

 


Tekst: Anna Kłos