fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Rok 2017 rozpoczął się w Dworze Artusa

 

„Noworoczna Lampka Szampana” to tradycyjny, sprawdzony sposób na rozpoczęcie nowego roku w gronie wielu przedsiębiorców z województwa pomorskiego, przy licznym udziale znamienitych gości: parlamentarzystów, konsulów honorowych, burmistrzów i prezydentów miast pomorskich, przedstawicieli samorządu regionalnego i gospodarczego, reprezentantów uczelni wyższych, mediów. Kolejny rok to nowe obowiązki i wyzwania, a gdzie lepiej o nich mówić, niż na spotkaniu tworzonym wspólnie przez „Pracodawców Pomorza”, Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza i Pomorską Izbę Rzemieślniczą Małych i Średnich Przedsiębiorstw?

 


WIDEO



Otwierający ceremonię Leszek Miazga, Wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza, wskazał na ogromną rolę przedsiębiorców, których codzienna ciężka praca utrwala dobrą kondycję polskiej gospodarki, a sektor małych, średnich i dużych przedsiębiorstw pozwala województwu pomorskiemu wyjść daleko poza ramy przeciętności i służyć za swoisty wzorzec dla innych obszarów naszego kraju.

Przestrzenią dla sukcesu, dla mierzalnych efektów i postępu, jest nierzadko niesprzyjające, aczkolwiek motywujące pełnią swoich wyzwań otoczenie. W takim tonie wypowiedział się między innymi Zbigniew Canowiecki, Prezydent „Pracodawców Pomorza”, dokonując podsumowania ubiegłego roku: – Dyskutowaliśmy na temat konieczności tworzenia stabilnego prawa, o podatkach. Odnotowaliśmy ponadto spadek wartości złotego, giełdy oraz obniżenie inwestycji naszych przedsiębiorstw.

Zdaniem Zbigniewa Canowieckiego, rok 2017, wzorem lat ubiegłych, będzie wymagał pełnego zaangażowania w dialog. Przykładem niech będzie perspektywa utworzenia powszechnego samorządu gospodarczego. Określenie jego roli powinno wejść w zakres merytorycznej dyskusji w ramach działalności Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

Jak słusznie zauważył Prezydent „Pracodawców Pomorza”, rok 2016 był czasem szczególnych zmian. Pamiętamy o przekształceniu się rynku pracodawcy w rynek pracobiorcy. Mamy też na uwadze dynamiczny napływ pracowników spoza Polski, na których zapotrzebowanie w okresie 2014-2016 wzrosło blisko dziesięciokrotnie, gdyż jak mówił dalej Prezydent Canowiecki, na dzień dzisiejszy przedsiębiorstwa z województwa pomorskiego składają zapotrzebowanie na dziesiątki tysięcy pracowników z Ukrainy.

W 2017 roku może towarzyszyć nam pewna doza niepewności politycznej i gospodarczej – zaznaczył natomiast Sławomir Halbryt, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza, sięgając przy tym po ważne spostrzeżenie: – My, przedsiębiorcy, jesteśmy plemieniem, które doskonale adoptuje się do trudnych sytuacji. To źle, że wiele energii przeznaczamy na adaptację, lecz ta zdolność pozwala nam rozwiązywać wiele problemów. 

Wyjątkowym momentem uroczystości było przekazanie Szabli Kilińskiego, najwyższego odznaczenia rzemieślniczego Kongresu Rzemiosła Polskiego, na ręce Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka. Replika karabeli polskiej z XVIII wieku przyznawana jest wybitnym przedstawicielom życia społeczno-politycznego i gospodarczego za znaczące dokonania na rzecz rozwoju rzemiosła.

„Noworocznej Lampce Szampana” towarzyszyła zbiórka na cele charytatywne, prowadzona przez pracowników Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym, której Prezes Małgorzata Rybicka również pojawiła się na uroczystości. Funkcjonujące od 1991 roku Stowarzyszenie opiekuje się osobami z autyzmem od wczesnego dzieciństwa po wiek dojrzały w ramach programu „Żyć Razem”. Z inicjatywy SPOA pod koniec 2016 roku otwarto w Gdańsku „Wspólnotę Domową” (pełna nazwa: Wspólnota Domowa Dla Dorosłych Osób z Autyzmem im. Arama Rybickiego przy ul. Malczewskiego 135), docelowo przygotowaną dla osób po 24. roku życia.

 


ZDJĘCIA 

W. Malicki (plik RAR / 18,5 mb)

M. Kosycarz (plik RAR / 7,5 mb)

 Pracodawcy Pomorza (plik RAR / 8,1 mb)