W Gdańsku gościła niedawno p. ambasador Republiki Malty Natasha Meli Daudey. Zaszczyciła swą obecnością noworoczne spotkanie konsulów, które odbyło się 6 lutego w Domu Uphagena. Organizatorką uroczystości była Magdalena Pramfelt – konsul honorowa Niderlandów i Szwecji. Męskim bohaterem uroczystości był Sławomir Kalicki – od niedawna konsul honorowy Republiki Malty, prezes firmy Inter Marine sp. z o.o.
W „Uphagenowskiej” uroczystości (prócz dyplomatów) uczestniczyli też przedstawiciele władz państwowych – wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, wojewoda Dariusz Drelich, samorządowych – wicemarszałek Wiesław Byczkowski, wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak, prezydent Sopotu Jacek Karnowski, reprezentanci służb mundurowych – komendant wojewódzki policji Jarosław Rzymkowski (ale nie w mundurze), osoby ze środowisk naukowych – z rektorem Politechniki Gdańskiej Jackiem Namieśnikiem na czele, oraz kierujący najważniejszymi organizacjami przedsiębiorców w naszym województwie – prezydent Pracodawców Pomorza Zbigniew Canowiecki i prezes Gdańskiego Klubu Biznesu Jan Zarębski.
W swym wystąpieniu Zbigniew Canowiecki powiedział, że współpracę międzynarodową buduje się od gospodarki i odwrotnie – władze państwowe mogą ją polepszyć lub pogorszyć. Przypomniał też międzynarodowe inicjatywy PP – np. współpracę z konsulem Ukrainy Łwem Zacharczyszynem i korzyści, które mogą stąd wyniknąć dla obywateli Ukrainy i polskiego biznesu. – pod warunkiem stosowania uczciwych zasad. Wspomniał też świetnie rozwijającą się współpracę PP z Konsulatem Niemiec w Gdańsku, razem organizowane fora i konferencję. Być może współpraca jest bliska także dlatego, że siedziba konsulatu mieści się po sąsiedzku. Ponieważ konsulat Chińskiej Republiki Ludowej ma z budynkiem PP wspólny płot, należy mniemać, że wraz z pojawieniem się ostatnio nowego konsula – prof. Xu Jianguo, związki z tym mocarstwem będą jeszcze bliższe.
Malta objęła prezydencję Unii Europejskiej od 1-go stycznia 2017 roku. Tak ważne zadanie stanęło przed nią po raz pierwszy od czasu, gdy 1-go maja 2004 przystąpiła ona wraz z Polską do UE.
Objęcie przez Maltę prezydencji UE następuje w okresie niespotykanych wyzwań stojących przed Unią. Są to: negocjacje związane z Brexitem , zagrożenia związane z bezpieczeństwem Europy , problemy związane z migracją , stagnacja gospodarcza , oderwanie się elit rządzących od potrzeb obywateli UE , rosnąca rola populizmu. To wszystko składa się na fałszywy pogląd, że idea Unii Europejskiej traci na znaczeniu. Pomimo, że Malta jest najmniejszym krajem członkowskim UE, jest gotowa stawić czoła ww. niepokojącym zagrożeniom. Pani Ambasador powiedziała też, że jej kraj realizuje politykę trzech M: migracja, morskość, Morze Śródziemne.
Konsul Magdalena Pramfelt cieszy się dużym szacunkiem i uznaniem w kręgach dyplomatycznych – nie tylko pomorskich. Po raz pierwszy na spotkaniu „u Uphagenów” pojawili się dyplomaci spoza naszego województwa – konsul honorowy Peru w Toruniu Stanisław Rakowicz i w Poznaniu Kajetan Pyrzyński. Towarzyszył im konsul honorowy tego kraju w Gdańsku Roman Walasiński (prezes Swissmedu).Akcje Polski w tym państwie zdecydowanie wzrosły od jesieni 2016, kiedy prezydentem został tam Petro Pablo Kuczyński – z wielkopolskimi korzeniami.
Z Torunia na spotkanie konsulów przybył też konsul honorowy Mołdawii Jan Mrozowski.
Mimo że S-6 jeszcze nie jest drogą szybkiego ruchu, ale w intensywnej przebudowie (przynajmniej na terenie województwa zachodniopomorskiego), ze Szczecina pofatygowali się: konsul honorowy Meksyku (jednocześnie dziekan tamtejszego korpusu) Zbigniew Ligierko i konsul honorowy Federacji Rosyjskiej Andrzej Bendig-Wielowiejski.