Wiele wskazuje na to, że rok 2017 nie przyniesie wielkich rewolucji w kwestii implementacji i dalszej integracji elementów tworzących polskie inteligentne miasta. Owszem, postępy są widoczne gołym okiem – nie można powiedzieć, żeby Polska była białą plamą na mapie ośrodków miejskich przyszłości, lecz nie da się również z czystym sumieniem stwierdzić, żebyśmy docierali do europejskiej czołówki pod względem spójnej polityki rozwojowej i ogółu przyjętych strategii integracyjnych „spinających” polską wizję smart city.
Z pomocą w usystematyzowaniu tej problematyki przychodzi firma SuccessPoint Sp. z o.o., która realizuje każdego roku, w wielu miastach, Ogólnopolski Kongres „Smart City – założenia i perspektywy”. Jego tegoroczna gdańska odsłona (łącznie jedenasty Ogólnopolski Kongres), zrealizowana wczoraj w Hotelu Novotel Gdańsk Centrum, odbyła się przy wsparciu merytorycznym i patronackim „Pracodawców Pomorza”.
Przyjrzyjmy się szczególnie dokładnie panelowi „Zarządzanie zasobami miejskimi – inteligentna struktura miast oraz ekologiczny i zrównoważony transport” (moderowanemu przez Marka Grzybowskiego, Prezesa Zarządu Polskiego Klastra Morskiego) stanowiącego jeden z trzech równoważnych (obok tych poświęconych wytwarzaniu i wykorzystaniu energii w aglomeracjach miejskich oraz inicjatywy i zaangażowania społecznego w rozwoju polskich miast), bloków tematycznych tego wydarzeniu.
Zapraszamy do zapoznania się z kilkunastominutowym zestawieniem wypowiedzi, które zarejestrowaliśmy dla Państwa podczas spotkania (oba wideo poniżej).
Uczestnicy panelu:
- Mirosław Kowalewski, Konsultant IT Oddziału Pomorskiego Polskiego Towarzystwa Informatycznego;
- Prof. Cezary Orłowski, Kierownik Katedry Zastosowań Informatyki w Zarządzaniu Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku;
- Dominik Patora, Dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego;
- Rafał Ruchlewicz, Dyrektor Wydziału Informatyki Urzędu Miasta Olsztyna;
- Szymon Faliszewski, Wiceprezes Zarządu „Pracodawców Pomorza”.
Tematy zaplanowane do omówienia:
- Inwestycje w infrastrukturę, ich wpływ na poziom realizacji usług publicznych i rozwój lokalnej gospodarki.
- Zarządzanie, integracja systemów obsługujących usługi dla ludności (dostępność i niezawodność – infrastruktura sieciowa, komunikacyjna, transportowa, internet rzeczy, usługi szerokopasmowe).
- Perspektywy rozwoju inteligentnego budownictwa, zielone osiedla.
- Zarządzanie miastem i wsparcie procesów decyzyjnych – inteligentne systemy i technologie analityczne.
- Perspektywy rozwoju infrastruktury teleinformatycznej i telekomunikacyjnej.
- Inteligentne systemy zasilania, systemy monitoringu, infrastruktura sieciowa, skuteczne zarządzanie energią.
- Systemy mobilne dla usług publicznych i płatności.
- Inteligentne przestrzenie w skali miasta i technologie teleinformatyczne wykorzystywane w logistyce miejskiej (GIS, GSM, GPS, systemy zarządzania kryzysowego, łączność radiowa, bazy danych drogowych, systemy bezpieczeństwa i sygnalizacji o zagrożeniach, monitoring ruchu, monitoring wizyjny, wizualizacja informacji i dostępności do usług, systemy parkingowe, systemy kart elektronicznych, tablice świetlne, systemy pogodowe).
- IST – zarządzanie transportem – inteligentne systemy transportowe, technologia dla bezpieczeństwa, efektywności, optymalizacji kosztów i wydajności floty, ochrony środowiska i optymalnego wykorzystania zasobów.
- Paliwa alternatywne i elektromobilność – rozwiązania niskoemisyjne w transporcie i skuteczne zarządzanie paliwami, transport elektryczny – zarządzanie energią, sieć punktów do ładowania.
GALERIA