Szanowni Państwo,
Fundacja Edukacyjne Centrum Doskonalenia, działająca przy Pomorskim Klastrze ICT INTERIZON na rzecz zapewnienia dostępności wykwalifikowanych kadr, ma przyjemność zaprosić Państwa do udziału w wyjątkowym projekcie:
aCIRET – Apprenticeship Cluster for Industry-Ready Engineers of Tomorrow
Klaster Praktyk Zawodowych Dla Inżynierów Przyszłości Gotowych Do Pracy W Przemyśle
Projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu ERASMUS+ i realizowany jest w partnerstwie z:
- Uniwersytet Techniczny w Gabrovo, Bułgaria
- FH JOANNEUM Gesellschaft mbH, AT
- Politechnika Gdańska, PL
- Mechatronica SC, BG
- FECD, PL
- Gabrovo Municipality, BG
Firmy i uczelnie w nim uczestniczące mają niepowtarzalną okazję, aby ustanowić nową strukturę partnerską pomiędzy wyższą edukacją a przemysłem.
Nauka, która jest oparta na pracy – ze szczególnym uwzględnieniem praktyk zawodowych, to motto przewodnie projektu. Dlatego w ramach projektu i partnerstwa, we współpracy również z firmami opracowaliśmy program nauczania tzw. WBL (Worked Based Learning) z praktykami zawodowymi w firmach realizowanymi w trakcie studiów, dla studentów III i IV roku kierunku Mechatronika, tzw. nauczanie dualne.
Chcielibyśmy zaprosić Państwa do udziału w tego typu kształceniu dualnym i zachęcić do przyjmowania na staże studentów III i IV roku Mechatroniki w okresie od lipca do sierpnia (terminy i długość trwania stażu do uzgodnienia na dalszym etapie).
Wydaje się, że jest to pierwszy krok w dopasowaniu kształcenia akademickiego do uczenia się w środowisku przemysłowym, co chociaż w pewnym stopniu zniweluje dystans pomiędzy światem edukacji i biznesu i przyczyni się do nawiązania efektywnej współpracy pomiędzy tymi instytucjami a studenci będą efektywnej przygotowani do pracy w firmach.
Program studiów powstawał jednocześnie w Polsce i w Bułgarii, gdzie na kierunku Mechatronika na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej i na Uniwersytecie Mechatronica S.C. w Bułgarii będą prowadzone zajęcia z:
- Manipulatory i roboty przemysłowe
- Projektowanie mechatroniczne
- Modelowanie układów mechatronicznych
- Informatyka
- Automatyczne systemy sterowania
Na potrzeby projektu utworzony został również Klaster Praktyk Zawodowych, który zrzesza firmy, uczelnie wyższe i studentów zaangażowanych w projekcie. Stąd otrzymacie Państwo dostęp do bazy studentów – kandydatów na praktyki do Państwa firmy. Projekt wymaga zatem zarejestrowanie również firmy na specjalnie przygotowanej w ramach projektu, platformie.
KORZYŚCI DLA FIRM Z UDZIAŁU W PROJEKCIE:
– Wzmocnienie współpracy środowiska biznesowego ze światem szkolnictwa wyższego
– Dopasowana edukacja inżynierska do wymogów rynku pracy – zminimalizowanie braków umiejętności
– Łatwy dostęp do praktykantów
– „Wychowanie” własnych kadr
– Rekrutowanie młodych absolwentów gotowych na prace w znanym im otoczeniu przemysłowym
– Osiągnięcie wysokiej produktywności i wydajności, ponieważ dawni praktykanci nie wymagają długiego szkolenia i wdrożenia w zakres wykonywanych prac
Firmy zainteresowane udziałem w tym niecodziennym i innowacyjnym projekcie, które chcą przyjąć studentów na praktykę, zapraszamy do rejestracji. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości uprzejmie prosimy o kontakt:
Koordynator projektu Beata Piętka – beata.pietka@fundacjaecd.pl, 503 720 906
Nauczyciel Katarzyna Tyszka – katarzyna.tyszka@fundacjaecd.pl, 503 831 973