fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Ekonomia społeczna na Jarmarku Św. Dominika!

PARTNER PROJEKTU 

 

 

 
Kupujesz i pomagasz, czyli zakupy z lepszej półki na Jarmarku św. Dominika
 
 
Jeszcze tylko do niedzieli można wybrać się na zakupy z lepszej półki na Jarmark św. Dominika. Do 11 sierpnia na Placu Kobzdeja działa stacja ekonomii społecznej. Na stoiskach można kupić m.in. rzemieślniczą ceramikę, recyklingowe torby czy ubrania w modnym etnicznym stylu, a jednocześnie wesprzeć odpowiedzialne miejsca pracy i lokalne inicjatywy społeczne.
 
Co to jest stacja ekonomii społecznej?
 
Stację tworzą spółdzielnie socjalne, fundacje i stowarzyszenia, które prowadzą działalność gospodarczą, a zyski przeznaczają na cele społeczne. Usługi i produkty tworzone są między innymi przez osoby z niepełnosprawnościami, imigrantów, kobiety wychodzące na rynek pracy po trudnych sytuacjach życiowych, młodych twórców. Wszystkie one działają na terenie Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot, która jako jedyna metropolia w Polsce kieruje Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej (OWES) odpowiedzialnym za tworzenie i rozwijanie przedsiębiorstw społecznych. W tym roku stacja po raz pierwszy pojawiła się na Jarmarku św. Dominika, dzięki współpracy OWES dobrarobota.org i Międzynarodowych Targów Gdańskich (MTG).
 

Fot. Wiktoria Holewka
 
Co to znaczy, że mogę wesprzeć odpowiedzialne miejsca pracy?
 
Mówiąc najprościej, przedsiębiorcy społeczni wypracowane zyski przeznaczają na podniesienie szans na rynku pracy lub zatrudnienie osób, które nie są w stanie zrobić tego samodzielnie. Dotyczy to takich grup jak np. osoby niepełnosprawne, długotrwale bezrobotne, uchodźcy i imigranci. Pomoc przybiera różne formy – od stworzenia miejsca pracy po szkolenia, doradztwo czy zaawansowane i spersonalizowane formy wsparcia. Kupując na stacji ekonomii społecznej na Jarmarku św. Dominika poprawiamy warunki życia osób z grup wykluczonych i pozwalamy im zarabiać.
 

Fot. Wiktoria Holewka
 
Dlaczego organizacje zdecydowały się na Jarmark?
 
Stacja pomaga na starcie organizacjom społecznym, które chcą rozwijać się dzięki działalności biznesowej. Wspólne stoiska to okazja do sprawdzenia swoich pomysłów, ale przede wszystkim promocja idei ekonomii społecznej w praktyce w szerokiej i różnorodnej grupie klientów Jarmarku.
– Wiele organizacji pozarządowych produkuje ciekawe rzeczy lub świadczy wartościowe usługi, a dzięki ich sprzedaży – może działać bez korzystania z dotacji. Niestety mało ludzi o tym wie. Zdecydowaliśmy się pokazać markę ZEROBAN na Jarmarku, by pochwalić się udaną realizacją projektu naszej Fundacji, czyli produktami uszytymi przez spółdzielnię socjalną Przystanek Alaska z Kartuz. Dzięki marce ZEROBAN aktywizujemy zawodowo osoby oddalone od rynku pracy i pozwalamy im zarabiać. Pokazujemy również ludziom odwiedzającym Jarmark, iż projekt działa na kilku poziomach – drugie życie dostają nie tylko osoby, które dla nas szyją, ale także banery reklamowe, które przerabiamy na wartościowe produkty – torby, plecaki, saszetki, kosmetyczki i kosze na zabawki – mówi Magdalena Jabłońska z Fundacja „Nielada Historia”.
 
Fundacja Kobiety Wędrowne na Jarmarku bada zainteresowanie swoimi projektami i chce lepiej poczuć potrzeby polskich klientek. Na stoisku dostępne są sukienki z grafikami zaprzyjaźnionej artystki, ręcznie wykonane ze wstążek ozdoby kwiatowe oraz dziewczęce spódniczki, w najmodniejszych fasonach i kolorach. Fundacja przygotowuje się do założenia przedsiębiorstwa, które da stałą pracę imigrantkom.
Jesteśmy nowymi mieszkańcami miasta i chcemy być aktywni, widoczni – na co dzień prowadzimy warsztaty artystyczne, kulinarne, edukacyjne, które dają okazję do międzykulturowego spotkania, integracji mieszkańców Gdańska z rodzinami imigranckimi. Sprzedaż uszytych sukienek, spódnic, ręcznie wykonanych ozdób daje możliwość takiego działania na większa skalę – mówi Khedi Alieva z Fundacji Kobiety Wędrowne.
 
Gdzie znajdę stację społeczną na Jarmarku?
 
Stacja ekonomii społecznej znajdują się na Placu Kobzdeja w Gdańsku i działa codziennie od 10:00 do 20:00.
 
Jakie stoiska znajdują się na stacji?
 
Na stacji znajduje się sześć stanowisk, a wśród nich: Fundacja MEWKA, Fundacja Sprawni Inaczej, Fundacja NIELADAHISTORIA, Fundacja Kobiety Wędrowne, Fundacja Plaster, Fundacja Dobro Dobrem Wraca.
 
Fundacja MEWKA – wspiera działania lokalne w Nowym Porcie. Organizator międzypokoleniowych wydarzeń dla społeczności sąsiedzkiej, wspierających rewitalizację dzielnicy. Młodzi artyści, którzy poprzez sztukę rozwijają umiejętności i relacje mieszkańców.
 
Fundacja Sprawni Inaczej –od 1989 r. wspiera osoby z niepełnosprawności w powrocie do aktywności zawodowej oraz społecznej. Prowadzi także warsztat rzemiosła artystycznego.
 
Fundacja „Nielada Historia”, filozofia zero-waste w praktyce – wykorzystuje materiały wtórne do wyrobu swoich produktów. Szyje akcesoria z banerów. Ich wyroby są świetnie zaprojektowane i bardzo funkcjonalne, a przy tym przyjazne dla środowiska.
 
Fundacja Kobiety Wędrowne, grupa kobiet z Kaukazu. W Gdańsku profesjonalnie zajmują się szyciem i rękodziełem, prowadzą warsztaty szycia i kulinarne, organizują międzykulturowe spotkania. Aktywne uczestniczki wielu miejskich inicjatyw na rzecz integracji imigrantów.
 
Fundacja Plaster – gdańska organizacja, specjalizuje się w działaniach propagujących zdrowy i świadomy styl żywienia. Prowadzi warsztaty kulinarne, edukuje, organizuje lokalne eventy skierowane do mieszkańców miast oraz wsi.
 
Fundacja Dobro Dobrem Wraca – fundacja wspiera rehabilitację osób niepełnosprawnych, w szczególności dzieci. Prowadzi Centrum Intensywnej Rehabilitacji Koniczynka w Gdyni. Doświadczeni rehabilitanci, sprawdzeni doradcy, na czas Jarmarku wychodzą ze swoją ofertą do mieszkańców i turystów.
 

Fot. Wiktoria Holewka
 

Fot. Wiktoria Holewka
 
Więcej o ekonomii społecznej: https://m.facebook.com/dobrarobota
 
Stoiska współfinansowane są w ramach projektu „Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej na subregion metropolitalny” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.