WSPÓLNE OŚWIADCZENIE ORGANIZACJI PRACODAWCÓW WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO
– SZTAB KRYZYSOWY POMORSKICH PRZEDSIĘBIORCÓW –
Pan Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów
Pan Jarosław Gowin, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rozwoju, Pracy i Technologii
Pan Adam Niedzielski, Minister Zdrowia
Panie/ Panowie Posłowie Sejmu RP reprezentujący wyborców z województwa pomorskiego
Panowie Senatorowie RP reprezentujący wyborców z województwa pomorskiego
Pan Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny
Pan Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców
Pan Dariusz Drelich, Wojewoda Pomorski
Pan Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego
Szanowni Państwo,
Działając w imieniu reprezentowanych przez nas organizacji pracodawców
z województwa pomorskiego i kierując się odpowiedzialnością za zdrowie i bezpieczeństwo pomorskich przedsiębiorców, pracodawców i pracowników, przekazujemy niniejsze stanowisko dotyczące rekomendowanych przez nasze organizacje działań służących poprawie sytuacji w pomorskiej ochronie zdrowia.
Apelujemy o wprowadzenie rozwiązań, które w wyniku ich prostoty będą stanowiły wsparcie niezbędne dla poprawy organizacji i sprawności ochrony zdrowia. Proponujemy:
- Wprowadzenie przyspieszonej i uproszczonej procedury dopuszczenia do wykonywania zawodu lekarza i pielęgniarki w Polsce dla wszystkich obcokrajowców posiadających stosowne wykształcenie i odpowiednie przygotowanie w ich rodzinnych krajach pochodzenia.
W chwili obecnej głównym problemem polskich szpitali jest nie tyle brak sprzętu i łóżek co specjalistycznej pomocy wykształconego personelu. Braki kadrowe można uzupełnić zatrudniając przebywających w Polsce obcokrajowców z odpowiednim wykształceniem lub zachęcając takie osoby do przyjazdu do Polski. Wymaga to jednak szybkich procedur a nie trwających zbyt długo procesów nostryfikacji dyplomów przyjeżdzających do Polski specjalistów. Po przeprowadzonych konsultacjach z przedstawicielami ochrony zdrowia rekomendujemy wprowadzenie stanowiska asystenta lekarza lub asystenta pielęgniarki, gdzie w trybie przyspieszonym obcokrajowcy pod okiem polskich specjalistów mogliby w praktyce przechodzić proces nostryfikacji ich dyplomów medycznych. W wyniku szybkich procedur można dopuścić osoby z odpowiednim przygotowaniem do różnych czynności w zakresie opieki nad pacjentem co na pewno będzie stanowiło znaczne wsparcie dla szpitali i zapewni opiekę pacjentom chorym na COVID 19.
- Wsparcie działań administracyjnych pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej przez Wojska Obrony Terytorialnej lub inne służby podległe administracji państwowej i samorządowej.
Obecnie narasta lawinowo ilość stwierdzonych przypadków COVID 19 co powoduje opóźnienia w pracach laboratoriów i ma wpływ na wydawanie stosownych decyzji przez służby sanitarno–epidemiologiczne. Decyzje o kwarantannie docierają do osób u których stwierdzono koronawirusa po 7-10 dniach od daty badania. To często moment, gdy kwaranntana powinna się już kończyć. Takie zjawiska wynikają z coraz większego obciążenia pracą odpowiednich służb i niestety budzą brak zaufania do skutecznej walki z pandemią. Należy wesprzeć pracowników Inspekcji Sanitarnej dodatkowymi osobami mogącymi wykonywać pracę administracyjną polegającą przykładowo na telefonowaniu do osób objętych kwarantanną, przygotowywaniu decyzji o objęciu kwarantanną oraz wysyłaniu tych decyzji. W tym celu można byłoby rozważyć udział w tych pracach żołnierzy WOT lub pracowników oddelegowanych z innych instytucji podległych administracji państwowej lub samorządowej.
- Uchylenie obowiązujących przepisów art. 37 a Kodeksu Karnego wprowadzonych na mocy przepisów tzw. Tarczy 4 lub wprowadzenie w ramach zapowiadanych przepisów o „dobrym Samarytaninie” ograniczenia odpowiedzialności karnej lekarzy za czynności zawodowe w okresie epidemii COVID-19.
W okresie zagrożenia pandemią społeczeństwo i przede wszystkim chorzy potrzebują lekarzy walczących z pełnym zaangażowaniem i przekonaniem o wspieraniu ich przez wszystkie instytucje państwa. Wprowadzanie w tej sytuacji restrykcji wobec pracowników ochrony zdrowia nie służy ich spokojowi psychicznemu i niezbędnemu zaangażowaniu. Rodzi obawy o odpowiedzialność i zwiększa stres. Aktualna sytuacja epidemiczna tym bardziej wymaga wspierania lekarzy i budowania wokół nich atmosfery wsparcia. Obecnie lekarze często muszą być zaangażowani w pracę w stopniu znacznie przekraczającym ich możliwości fizyczne i psychiczne. W naszej opinii należy białemu personelowi zapewnić spokój i wsparcie, minimalizować restrykcje i budować pozytywną narrację wokół ich pracy. Spełnienie naszego postulatu będzie pozytywnym sygnałem skierowanym do środowiska, które obecnie pracuje dla nas z wielkim poświęceniem.
- Przeznaczenie niezbędnych środków finansowych dla poprawy warunków mieszkaniowych oddelegowywanych pracowników ochrony zdrowia z innych miejscowości.
Przeznaczenie środków finansowych na wynajem hoteli i ośrodków wczasowych stanowiłoby wsparcie dla pracowników ochrony zdrowia jak również zapewnienie możliwości funkcjonowania przynajmniej nielicznym zagrożonym upadłością firmom z branży turystyczno – hotelarskiej.
- Przeanalizowanie obowiązujących ograniczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Z niepokojem obserwujemy zapowiedzi kolejnych ograniczeń wprowadzanych przez Rząd, których sens budzi wątpliwości a skutki są odczuwalne są przez firmy, a w ostateczności przez pracowników zatrudnionych w tych firmach. Ograniczenia działalności lokali gastronomicznych do godz. 21.00 lub wprowadzenie godzin dla seniorów w sklepach powoduje kolejne ograniczenie przychodów tych firm, a tym samym ilości zatrudnianych pracowników. Uważamy, iż nadrzędnym celem walki z wirusem jest ograniczenie jego transmisji poprzez stosowanie odpowiednich środków zabezpieczających oraz edukację społeczeństwa. Przedsiębiorcy chcą dostosowywać się do spełniania najwyższych standardów związanych z walką z rozprzestrzenianiem się wirusa, natomiast skracanie czasu pracy lub zamykanie firm poszczególnych branż najczęściej nie ma wpływu na rozprzestrzenianie się czy też zahamowanie transmisji wirusa. Należałoby dla przykładu przeprowadzić badania i analizy statystyczne czy na terenie basenów, aquaparków, siłowni i klubów fitness wirus rozprzestrzenia się szybciej lub skuteczniej niż w innych sektorach gospodarki. Na dziś można bowiem tylko stwierdzić, że decyzje te spowodowały jedynie pozostawienie bez środków do życia tysiące przedsiębiorców i pracowników tych firm.
Podpisano,
Organizacje pracodawców z województwa pomorskiego:
– Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw,
– Loża Gdańska Business Centre Club,
– Pomorski Związek Pracodawców LEWIATAN,
– Pracodawcy Pomorza,
– Gdański Klub Biznesu,
– Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza,
– Kaszubski Związek Pracodawców,
– Regionalna Izba Przedsiębiorców NORDA,
– Starogardzki Klub Biznesu – Związek Pracodawców,
– Wojewódzkie Zrzeszenie Handlu i Usług,
– Izba Rzemiosła I Przedsiębiorczości Pomorza Środkowego,
– Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej „Dobra robota”.