fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Gdynia pozbyła się kłopotu z lotniskiem

 

Wizualizacja projektu terminala GA / fot. airport.gdynia.p

 

Ogłoszony przez syndyka przetarg na sprzedaż Portu Lotniczego Gdynia Kosakowo wygrała spółka INBAP Intermodal z Białej Podlaskiej, która zaoferowała cenę 8 mln 666 tys. zł netto.

Był to jedyny oferent. Propozycja jest zatwierdzona przez syndyka i sędziego komisarza. Był to przetarg ofertowy na sprzedaż przedsiębiorstwa. Sprzedaż ma skutki sprzedaży egzekucyjnej. Oznacza to, że nabywca nie odpowiada za zobowiązania spółki lotniczej, w tym za zobowiązania podatkowe, także powstałe po ogłoszeniu upadłości.

Nabywca zyska prawo dysponowania nieruchomościami o powierzchni ponad 264 ha. Obejmują one część lotniczą lotniska wraz z zasadniczą infrastrukturą lotniskową. Chodzi m.in. o drogę startową wraz z oświetleniem nawigacyjnym, drogi kołowania, wewnętrzne drogi samochodowe, budynek wielofunkcyjny służb lotniskowych, budynek terminala (w budowie), bazę paliw lotniczych. Nieruchomości są jednak własnością Skarbu Państwa, dlatego nabywca nie będzie mógł ich sprzedać, ani rozebrać. Będzie mógł je użytkować do września 2040 roku.

INBAP Intermodal jest częścią istniejącej od 30 lat  INBAP Group, która prowadzi szeroko zakrojona działalność inwestycyjna w całej Polsce. Znana jest też w naszym województwie, m.in. jako właściciel centrów handlowych: Galerii Kociewskiej w Tczewie i Centrum Handlowego Liwa w Kwidzynie. Działalność Grupy obejmuje też projekty przeładunkowo-magazynowe zlokalizowane na polskiej ścianie wschodniej oraz inwestycje mieszkaniowe w obszarze rynku pierwotnego. Siedziba grupy ulokowana jest w Warszawie, a biuro zarządu w Białej Podlaskiej.

W Gdańsku znajduje się dział inwestycyjny. Ostatnia, naprawdę imponująca inwestycja to największy na polskiej ścianie wschodniej, nowoczesny, w pełni funkcjonalny terminal przeładunkowy INBAP Intermodal, którego budowa rozpoczęła się w październiku br. Powstaje on na obszarze ponad 12 hektarów w Małaszewiczach Dużych. Jego działalność skupiać się będzie na przyjmowaniu, przeładunku oraz wysyłaniu przesyłek całopociągowych. Rozległy obszar inwestycji otworzy nieograniczone możliwości w przeładunku i składowaniu wszystkich rodzajów kontenerów. Zlokalizowany jest przy granicy z Białorusią, bezpośrednio przy trasie nr 2 korytarza sieci bazowej TEN-T, tj. Morze Północne-Morze Bałtyckie, łączącej najważniejsze porty w Europie za pomocą wszystkich dostępnych rodzajów transportu. Miejsce to jest bardzo ważnym punktem na Nowym Jedwabnym Szlaku, którego realizacją są bardzo zainteresowane Chiny. W sąsiedztwie inwestycji przebiega linia kolejowa E20 oraz jej odnoga CE20 dla towarowego transportu kombinowanego.


Anna Kłos (w oparciu o inf. Urzędu Miasta Gdynia i internetowe materiały dot. INBAP Intermodal).