fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Ś.P. Wiesław Szajda – prezes Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Wiesław Szajda (1949-2021)

Zmarł pomorski biznesmen, właściciel istniejącego od 1981 r. przedsiębiorstwa Hydromechanika SA, usytuowanego w Gminie Ostaszewo na Żuławach, specjalizującego się w obróbce mechanicznej metali, prezes Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 22 stycznia w Gdańsku. O godzinie 11. Msza żałobna w bazylice św. Brygidy, ceremonia pogrzebowa po mszy św. na cmentarzu Łostowickim.

Wiesław Szajda był człowiekiem niesłychanie pracowitym, odważnym i upartym (w dobrym znaczeniu tego słowa). Pochodził z wielodzietnej, ubogiej rodziny z Suchanina.  Rodzina była bardzo solidarna, wspierająca się. Niestety nie było mowy o dłuższej edukacji. Musiał wcześnie pójść do pracy. Naukę w szkole zawodowej rozpoczął w 1964 r., a następnie kontynuował ją podczas pracy w Zakładzie Urządzeń Okrętowych Hydroster w Gdańsku. Jednocześnie awansował, obejmując kolejne stanowiska, aż do kierownika Wydziału Montażu. 

W roku 1980 postanowił pójść na swoje a w 1981 założył przedsiębiorstwo Hydromechanika, specjalizujące się w obróbce mechanicznej metali oraz wytwórstwie elementów i zespołów maszyn na podstawie dokumentacji technicznej klientów. Ponieważ jego zakład  słynął z umiejętności wykonania najbardziej skomplikowanych wyrobów metalowych, wkrótce pozyskał wielu klientów ze Skandynawii. Miał też zdolności przywódcze i charakter społecznika. W latach 1987-1991 zasiadał we władzach Izby Rzemieślniczej jako członek zarządu, w kadencji 1998-2001 jako zastępca prezesa zarządu, a od 2001 r. pełnił funkcję prezesa Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw, która reprezentuje 2,5 tys. firm zrzeszonych w 26 cechach rzemiosł, czterech spółdzielniach rzemieślniczych oraz Klubie Biznesu PIR MSP.

Pod jego kierownictwem Izba organizowała bardzo szeroką gamę rożnego typu szkoleń dla rzemieślników, prowadziła współpracę międzynarodową, zajmowała się intensywnie szkoleniem młodzieży przygotowując ją do wielu rzemiosł, także tych bardzo nowoczesnych, dbał (wraz z całym zarządem) o podnoszenie prestiżu rzemiosła, organizował ważne dla tej branży jubileusze i uroczystości. Niełatwo będzie go zastąpić.


Anna Kłos (w oparciu o komunikat Izby Rzemieślniczej i własne obserwacje dziennikarskie)