fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Szczyt 17+1 oraz spotkanie liderów Grupy Wyszehradzkiej

Dzisiejsze spotkanie prezydentów Polski, Słowacji, Czech i Węgier inauguruje obchody 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej. Tematem debaty liderów V4 będzie m.in. energetyka i odbudowa gospodarki po pandemii. Prezydent Andrzej Duda będzie gospodarzem spotkania.

Dwudniowy szczyt liderów państw Grupy Wyszehradzkiej rozpocznie się od ceremonii oficjalnego powitania Prezydentów Zuzany Čaputovej, Miloša Zemana i Jánosa Ádera przez głowę polskiego państwa. We wtorek Prezydenci wezmą udział w pierwszej sesji plenarnej zatytułowanej „30-lecie Grupy Wyszehradzkiej – współpraca europejska i transatlantycka”. Po jej zakończeniu odsłonią tablicę pamiątkową z okazji 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej.

Po południu debata będzie poświęcona kwestii odbudowy gospodarczej po pandemii COVID-19. W środę przed południem odbędzie się trzecia sesja pt. „Bezpieczeństwo energetyczne i polityka klimatyczna”.

Szczyt inauguruje serię wydarzeń, które będą związane z obchodami 30. rocznicy utworzenia Grupy Wyszehradzkiej, co  miało istotne znacznie w kontekście integracji europejskiej. Polska sprawuje obecnie przewodnictwo w Grupie.

Tematem pierwszej sesji plenarnej z udziałem Prezydentów będzie pozycja Grupy Wyszehradzkiej 30 lat po jej utworzeniu, w kontekście wyborów prezydenckich w USA, polityki europejskiej i wydarzeń w Rosji. Prezydenci podzielą się opiniami na temat tych wydarzeń, omówią stanowiska swoich państw w tym szerszym, politycznym kontekście.

Drugim tematem obrad przywódców V4 będą skutki pandemii koronawirusa w wymiarze społecznym i gospodarczym oraz strategia odbudowy gospodarki, planowanych inwestycji publicznych – szczególnie w kontekście Inicjatywy Trójmorza oraz w kontekście unijnego Funduszu Odbudowy. Ważnym elementem odbudowy gospodarek naszej częściej Europy po pandemii będą duże inwestycje publiczne. 

Trzeci temat debaty Prezydentów to kwestie energetyczne. Po pierwsze chodzi o sprawę dywersyfikacji i budowania bezpieczeństwa energetycznego w naszej części Europy, po drugie o kwestię transformacji energetycznej, klimatu i tego, co wiąże się z Zielonym Ładem europejskim. Prezydenci poinformują  też  jak każde z  państw buduje swój mix energetyczny, w jaki sposób chce zrealizować cele redukcyjne przyjęte w ramach UE.

Polska sprawuje prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej od 1 lipca 2020 r. i zakończy ją 30 czerwca tego roku. Po Polsce przewodnictwo  przejmą Węgry.


Anna Kłos (na podst. inf. z Kancelarii Prezydenta RP i Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego)