fbpx

Pracodawcy Pomorza

ENenglish

Kolejny prezes Energa S.A. odwołany

 

 

Energa z Grupy PKN Orlen przekazała, że 16 lipca 2021 roku rada nadzorcza spółki podjęła uchwałę o odwołaniu z zarządu Jacka Golińskiego, pełniącego funkcję prezesa.

Już kilka dni wcześniej mówiło się, że w związku z ustawą PiS w sprawie „nepotyzmu”, Jacek Goliński może stracić posadę, ponieważ to brat Golińskiej – wiceminister środowiska i posłanki PiS. Wpisuje się zatem w założenia uchwały z 3 lipca 2021 roku, która zakłada, że w zarządach Spółek Skarbu Państwa nie mogą zasiadać współmałżonkowie, dzieci i rodzeństwo polityków PiS. Jacek Goliński stanowisko prezesa Energi piastował od grudnia 2019 roku. Wcześniej, od października 2018 roku, był prezesem spółki Orlen Paliwa. Był też prezesem zarządu Inowrocławskich Kopalni Soli „Solino”, zarządzając działalnością spółki oraz nadzorując realizację jej kluczowych wskaźników efektywności. W 2017 roku był też dyrektorem generalnym oddziału Gdańsk w spółce Energa Operator.

Rada Nadzorcza zdecydowała jednocześnie, że do czasu wybrania nowego prezesa, jego obowiązki będzie pełnić wiceprezes Zarządu ds. Korporacyjnych Iwona Waksmundzka-Olejniczak. Tymczasowa prezes w spółce Energa pracuje od 5 maja 2020 roku. Wcześniej pełniła m.in. obowiązki dyrektora biura relacji inwestorskich w PKN Orlen. Jak widać, karuzela się kręci.


Anna Kłos (na podst. inf. Energa S.A.)